به گزارش افکارنیوز،

مردم روستای گچوئیه با وجود داشتن امکانات و منابع آبی زیر زمینی و خدادادی و آماده بودن تمام زیرساخت های اولیه آبی آن برای بهره برداری، باید به خاطر تصمیمی نادرست بسوزند. تصمیمی که در پی آن، مدیریت آب روستا از آبفا روستایی به آبفای شهری واگذار شد و در توجیه این واگذاری عنوان می شد که آبفای شهری خدمات بهتری را به مردم ارائه می کند و ما حاضریم پول بیشتر دهیم و در عوض آن همیشه آب داشته باشیم و یا اینکه در صورت بروز خشکسالی و قطعی آب، شرکت آبفای شهری آب این منطقه را تامین می کند.

 

شرکت آبفای روستایی قریب به 20 سال که مدیریت آب منطقه فرامرزان را عهده دار بود با صرف اعتبارات قابل ملاحظه ای، خدمات شایانی را به مردم این روستا ارائه کرد از جمله ؛ تعویض لوله در سطح روستا به طول 22 کیلومتر، برق رسانی به چاه آب مصرفی روستا، آبرسانی از چشمه مهمانی به طول 7 کیلومتر به انضمام نصب ترانس ایستگاه پمپاژ و تعمیر منبع آب و تعویض شبکه های فرسوده و شیر فلکه های آن از جمله از آن خدمات بود.

 

اعتراضات مردم روستای گچوئیه مبنی بر نارضایتی از این واگذاری، طی استشهادیه های محلی به ارگان های ذیربط از جمله فرمانداری و اداره آبفای روستایی اعلام گردید اما تاکنون از سوی مقامات مسئول، به این درخواست مردم روستا جامه عمل پوشانده نشده است.

 

آیا دلایل عنوان شده توسط بانیان این واگذاری، هزینه واگذاری انشعاب از روستایی به شهری که از 380 هزار تومان تعرفه روستایی به بیش از یک میلیون و 200 هزار تومان تعرفه شهری را توجیه می کند؟

 

در جامعه امروز که مشکلات اقتصادی گریبان گیر مردم و به خصوص جوانان جامعه شده است چطور باید پرداخت هزینه 3 برابری واگذاری انشعاب و پرداخت 70% هزینه بیشتر آب بها را توجیه کرد؟ زیرا تعرفه آب بها روستایی تنها 30% تعرفه شهری است.

 

در حال حاضر نیز که مصادف شده با ماه مبارک رمضان، مدت دو هفته است که آب روستا بطور کل قطع است و همچنین مدت ۸ ماه است که پمپ آب روستا سوخته و آبفا شهری در زمینه تعمیرات آن هیچ اقدامی انجام نداده است، مسئولین که خدمات بهتر قول داده شده کجاست؟

 

در حال حاضر 10 روستای شهرستان که  شامل گچویه، کمشک، کنارسیاه، خمرقلندران، عالی احمدان، دهنو قلندران، گزه، پای تاوه، هنگویه و دهنوخواجه به خط لوله سراسری انتقال آب محرم و 13 روستای دیگر و شهرهای بستک و جناح به خط لوله انتقال آب روستای لاورمیستان متصل هستند.

 

با توجه به اینکه تامین و جیره بندی آب برای شهرهای بستک و جناح و 13 روستا شامل؛ کهتویه، چاله، داربست، گچویه، کمشک، کنارسیاه، خمرقلندران، عالی احمدان، دهنو قلندران، گزه، پای تاوه، هنگویه و دهنوخواجه بر عهده اداره آب و فاضلاب شهری است، چرا تاکنون بعد از 14 روز آب مردم روستای گچوئیه قطع است؟