به گزارش افکارنیوز،

محمد علی استقامتی افزود: از سال 89 تاکنون در 4 مرحله و هر دو سال یک بار که بودجه مربوطه به اداره کل اختصاص داده شده، بحث نظارت بر آسانسور ادارات، بیمارستان ها و مجتمع های پزشکی انجام شده که آخرین بار آن شهریور امسال بوده است.

وی بیان کرد: در بازرسی انجام شده از آسانسور 50 دستگاه دولتی و بیمارستان مشخص شد که 90 درصد آن ها، ایمنی لازم را ندارند.

استقامتی با بیان اینکه به برخی از دستگاه ها و مراکز درمانی و پزشگی در این 4 مرحله چندین بار تذکر داده شده، اظهار کرد: با این وجود بسیاری از آن ها حاضر به برطرف کردن معایب نیستند.

وی از دادن اخطار کتبی پلمب به ادارات و مراکز درمانی دولتی و خصوصی خبر داد و گفت: تعدادی قول بازسازی و بهسازی را داده اند که مهلت لازم به آن ها داده شده است.

رئیس امور آزمایشگاه و آسانسور اداره کل استاندارد استان همدان با بیان اینکه در بازرسی اولیه مشخص شد که صد درصد آسانسور ادارات و مراکز درمانی دولتی و خصوصی مشکل دارد، اضافه کرد: برخی از آن ها حتی سرویس نگهداری و بیمه حوادث نیز نداشتند.

استقامتی از بی توجهی بیمارستان ها و مراکز پزشکی به استانداردسازی آسانسور تصریح کرد: این مراکز به ویژه مجتمع های پزشکی که مالکیت خصوصی دارند؛ حاضر به هزینه برای این کار نیستند.

وی با بیان اینکه مجتمع های پزشکی به اخطارهای قانونی بی توجهند، خاطرنشان کرد: مالکان این مراکز می گویند حاضر به هزینه نیستند و اگر ساختمان پلمب و تعطیل شود باید جواب بیماران را خود شما بدهید.

استقامتی پر تردد بودن مراکز درمانی را عامل اجرا نشدن قانون عنوان کرد و افزود: این مشکل دست ما را بسته، اما با توجه به ضرورت حفظ امنیت جانی مردم در صورت نیاز و تکرار بی توجهی مسئولان بخش های دولتی و خصوصی، حکم پلمب از دادستانی گرفته می شود.

وی با اشاره به خلأ قانونی در این زمینه و نبود امکان جریمه مالی برای متخلفان بیان کرد: داشتن بیمه از ضروریات نصب آسانسور است؛ ضمن اینکه در صورت بروز حادثه، خسارت بیمه به آسانسورهای غیر استاندارد تعلق نمی گیرد و بسیاری از این موضوع بی اطلاعند.

استقامتی خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از افراد در هنگام ساخت و ساز به مبحث 15 مقررات ملی ساختمان توجه نکرده و مردم نیز آگاهی لازم درباره ایمنی آسانسور را ندارند.

 وی از رایزنی استاندارد با بیمه مرکزی و مشاور املاک خبر داد و گفت: در تلاشیم با وضع قوانین جدید، مانع خرید و فروش ساختمان هایی که آسانسور استاندارد ندارد شده و بیمه نیز آن ها را بیمه نکند.

استقامتی گفت: در بازرسی از آسانسور مراکز عمومی به مواردی چون مدارات ایمنی، ترمز ایمنی، برق اضطراری، حس‌گر کنترل وزن، ظرفیت آهن‌کشی آسانسور، طناب‌های فولادی، سیم بکسل، اتصالات و موارد ایمنی در حریم موتورخانه توجه می‌شود.