استقلال در حالی آماده دربی می‌شود که در صدر جدول لیگ برتر قرار دارد و بعد از ۴ سال تنها تیمی است که می‌تواند به اقتدار و قهرمانی‌های پرسپولیس پایان دهد. ویژگی اصلی استقلال لیگ بیستم مهره‌های تأثیرگذار این تیم در خطوط مختلف به خصوص خط دفاع این تیم است. استقلال در دفاع با درخشش مظاهری و مرادمند قوی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد که هر دو یک ویژگی مهم دارند. خط دفاع استقلال با این نفرات جدید در حالی می‌درخشد که هر دو شاگردان یحیی گل‌محمدی بودند.

رشید مظاهری در ذوب‌آهن زیر نظر یحیی به یک ستاره تبدیل شد و جایگاهش در ترکیب اصلی این تیم را پیدا کرد و مرادمند هم زیر نظر یحیی به اوج رسید و مشتری پیدا کرد اما آیا همین دو بازیکن در استقلال ستاره‌هایی هستند که یحیی فوتبال آنها را متحول کرد؟  

کاپیتان استقلال در نفت تهران شاگرد یحیی بود و از این تیم به سپاهان رسید. محمد نادری در تراکتور تحت هدایت گل‌محمدی به لیگ برتر معرفی شد و مهدی‌پور و ریگی هم شاگردان او در تراکتور و شهرخودرو بودند. با این حساب ۶ بازیکن تیم فکری از شاگردان یحیی بودند که سرمربی سرخپوشان تأثیر به سزایی در آینده فوتبالی آنها و رسیدنشان به استقلال داشت. ۶ بازیکنی که گزینه‌های اصلی قرار گرفتن در جمع ترکیب ۱۱ نفره استقلال در دربی هستند.