یکم-  علی کریمی که هر روز یکی، دو شخصیت نامی و مورد قبول مردم را به عنوان اعضای کابینه خود برای اداره فوتبال ایران معرفی می‌کند و بر حسن انتخاب خود می‌افزاید و درایت خود را آشکارتر می‌کند، باید بترسد از آنها که در سپهر فوتبال ایران، معروفند به «مکرآوران» و فاصله بگیرد با دغل‌پیشگان! اینان، حتی یکی‌شان هم آب دریا را آلوده می‌کند!

علی کریمی، باید بداند که از اینان بدتر هم هستند! بدتر از دغلکاران و مکرپیشگان، نادانانند که چون ندانم‌کارند و چون نابلدند و چون بی‌عرضه‌اند و چون از عهده هیچ کاری برنمی‌آیند، نه با قصد و غرض و نه از سر مرض، بلکه به واسطه «علت وجودشان» هر کاری را در دست بگیرند، خراب تحویل می‌دهند! حکایت اینان حکایت عقرب است و نیش جرارش که «نه از ره کین است، اقتضای طبیعتش این است»!

نهی اول!
از مکار، دغلباز، نادان و هالو بر حذر باش! آخری از سر نادانی می‌زند، آن دیگران به خاطر یک دستمال، قیصریه را به آتش می‌کشند!

ما چه‌کاره‌ایم؟
دوم- در این ۱۰ اسفند ۹۹، ما چه‌کاره‌ایم؟ ما یعنی تو و من؟ ما یعنی همه اهالی میلیونی فوتبالشهر ایران! ما چه‌کاره‌ایم؟

در حق روز دهم اسفند ۹۹ که تبدیل شده است به یک روز خاص، به روز تصمیم که این راه بپیماییم یا آن مسیر را طی کنیم، ما که امیدها بسته‌ایم به همین یک روز کلیدی، چه‌ها بر عهده داریم و چگونه می‌توانیم ادای دین، ادای وظیفه و ادای تکلیف کنیم؟

معدودی صاحب رأی شده‌اند! باید که امیدوار بود به نگاه و دید اینان که چگونه فکر می‌کنند و چقدر دل می‌سوزانند و چقدر «بلد راهند»! و اگر نتیجه «لابی» اینان، یا آنان، نه آنی شد که اسباب پیشرفت فوتبال ایران را فراهم کرد! اگر دوباره، حکایت این ضد مدیریت ۱۲، ۱۳ سال پیش تکرار شد، چه باید کرد و چه می‌توان کرد؟ باز هم باید کاری بزرگ را بر خلاف بزرگمهر حکیم، باید سپرد به دستان ناتوان اشخاص کوچک و کوچک‌فکران و آنها که در محله خودشان هم مشهورند به کوته بینی، به بی‌سلیقگی و بدپسندی! به خرابکاری در همه امور مدیریتی، ولو برای یک تنور نان نذری را تقسیم کردن و از عهده‌اش برنیامدن!

***

ما چه‌کاره‌ایم، وقتی که یقین داریم طرف «مال این حرف‌ها» نیست! و جز نابوده‌انگاری و نابودگری، عرضه هیچ کاری را ندارد! درست مثل همین ماجرای عقد قرارداد با کی‌روش و ویلموتس ! و سایرین از کالدرون و استراماچونی بگیر و برو تا به نفر پنجاهم در این دو، سه سال اخیر برس!

بی‌تماشاگر، خیلی تماشادار
سوم- حاشا ندارد و تماشا دارد! در سخت‌ترین دوران زندگی خود، با هیجانی‌ترین و چالشی‌ترین و جنگی‌ترین نبرد ویژه استقلال-پرسپولیس روبه‌رو می‌شویم! ما شک نداریم، شما هم بدون تردید بپذیرید که این بازی کمترین شباهتی با بازی‌های پیشین ندارد! چیز دیگری است! پیکار دیگری است! هم تکنیکی است و هم برخوردار از گوشه‌های دم‌به‌دم اجراشونده تاکتیک! هم باید دونده‌تر از حریف بود و هم نباید اصول دیگری از یک فوتبال فیزیکی را فراموش کرد! خلاصه‌اش کنیم: ملغمه‌ای است این بازی نود و چهارم! تکل و دریبل با هم! با توپ و بی‌توپ، در اوج مهارت! در اوج جسارت! در کمال شدت و با تمام حدت! برای نتیجه و یا استفاده از فنی‌ترین انواع حرکات تیمی! نتیجه را خواستن و برایش هر کاری کردن!

مثل محمود فکری ، گوش به زنگ شنیدن صدای تکل‌زن‌ها را نکشیدن! مثل یحیی، با حوصله، با خونسردی توپ را گرفتن، بازی را مال خود کردن و پروانه‌وار، سبکبار و قشنگ، بال‌های خود را برای گلزنی باز کردن!

تنگ‌چشمان، نظر به میوه کنند! ما تماشاگران بستانیم!

و ما میوه‌چینانی هستیم که به یک بستان هم اتکا نمی‌کنیم، ما می‌دانیم و از یاد نمی‌بریم که: هدف بردن شهرآورد تهران و ایران نیست که اگر بود، این همه دشوار و مورد توجه همگان نبود!

هدف یک‌ساله
رنجی ندارد این بازی! سخت نیست این مسابقه! مهم است، آری که هست! امسال تا یک بازی به آخر را خوب آمدیم، سال ۱۴۰۰ هدف بارز است: آن یک مسابقه آخر را هم مال خود کردن!

لیگ یک
ملوان - فجرسپاسی
بازی دیدنی هفته
چهارم- از نظر کمیت، بازی‌های لیگ یک (جام آزادگان) چندی خوبی دارد! نظم و ترتیب! مسلط بر همه، اهرم‌های برگزاری یک مسابقه مهم که باید در ۹ ضربش کرد! هر ۱۸ تیم، از تربیت بازی برخوردارند و «ادب حضور» را هم یاد گرفته‌اند و هم به رعایت آن پایبندی اجرایی نشان می‌دهند! در حالی که لیگ برتر، در شلختگی‌های فراوان تقویمی غوطه می‌خورد، هر ۱۸ تیم لیگ یک، ۸ بازی در پایان ۸ هفته انجام داده‌اند! مثل تمام لیگ‌های با شخصیت!

فردا نوبت می‌رسد به هفته نهم و بازی نهم! هفته‌ای که پر است از مسابقه‌های کلیدی: مثلاً شاهین بوشهر که نمی‌دانیم امسال دچار چه بلایی شده است که درست وسط جدول قرار گرفته! شاهینی‌ها شاید چوب کفران نعمتشان را می‌خورند! بوشهری که بهترین مهاجمان فوتبال ایران را تحویل داده است (طارمی، قایدی و...‌) چرا دستش خالی از بازیکنان فانتزی‌باز است! شاهین بوشهر، چرا از پا به توپ‌های مادرزاد دیار خود استفاده نمی‌کند؟ علاج درد شاهین، بومی‌گرایی هر چه بیشتر است و نه... بگذریم! حریف شاهین، چوکای تالش با علی لطیفی است!

پارس جنوبی جم با مس کرمان روبه‌رو می‌شود! هوادار تهران با رایکای بابل! فجرسپاسی در شیراز ساعت ۱۴ به مصاف ملوان می‌رود، سپس تماشاگر رزمیدن استقلال و پرسپولیس می‌شود!

ملوانی‌ها، هفته به هفته بهتر و هماهنگ‌تر پارو می‌کشند! ۱۵ امتیاز فعلی هم ناز شصت ۸ بازی قبلشان است!