اتفاقات بازی استقلال و نساجی و واکنش‌های وریا غفوری بعد از تعویض طی روزهای گذشته یکی از سوژه‌های اصلی حوزه تیم فوتبال استقلال بوده که سر و صدای زیادی به پا کرده است. سیاوش اکبرپور در خصوص عملکرد تیم استقلال طی هفته‌های اخیر و واکنش وریا غفوری به تعویض صحبت‌های زیر را انجام داد:

*با صحبت‌هایی که بازیکنان استقلال انجام دادند و چیزهایی که من شنیدم از نظر مدیریتی وضعیت اصلاً خوب نیست. یحیی گل محمدی مصاحبه می‌کند و مدیرعامل را برکنار می‌کند. او درخواست بازیکن می‌کند ترابی را برایش جذب می‌کنند، اما اینجا دیگر زمان سکوت نیست. نباید از مظلومیت محمود فکری سوءاستفاده کرد و از طریق رسانه‌ای شما به احمد مددی اخطار می‌دهم که اگر قرار باشد به این رویه مدیریتی‌اش ادامه بدهد، باشگاه را روی سر وی خراب خواهم کرد. مگر می‌شود در تیم به این بزرگی مشکل وجود داشته باشد؟ اگر نمی‌توانید کار کنید به سلامت! مگر فتح الله زاده با قرض و چک و سفته بازیکن نمی‌گرفت؟ زشت نیست به هتل می‌گویید مقابل بازیکن غذای پرسی بگذارد؟ شاید خیلی‌ها بگویند استقلال قبل از بازی با سپاهان وارد حاشیه می‌شود، اما من حرف‌هایی می‌زنم که خیلی‌ها حواسشان جمع باشد.

*آقایان هوادار من خیلی چیزها را می‌دانم، اما شما ساده نباشید و گول نخورید. بروید ببینید چه اتفاقی افتاده که قرارداد یک بازیکن از ۲ میلیارد به ۸ میلیارد تبدیل شده است. اول کمی فکر کنید که چه اتفاقاتی رخ داده بعد حرف بزنید. یکی می‌شود مثل مهدی قائدی که ۶-۵ پیشنهاد خارجی دارد، یکی هم می‌شود کاپیتان که برای پول گرفتن ناز می‌کند. اگر این آقایانی که امروز ادعای کاپیتانی دارند زمان ما فوتبال بازی می‌کردند در لیست ۱۸ نفره تیم‌ها قرار نمی‌گرفتند. تیمی  که بزرگ‌ترش وریا غفوری باشد و با آن شرایط زمین بازی را ترک کند، نباید انتظار زیادی از آن داشت.

*برایتان خاطره‌ای تعریف می‌کنم تا بدانید بزرگ‌تر یعنی چه. ما در ورزشگاه آزادی با تراکتور بازی داشتیم و امیر قلعه‌نویی، جواد نکونام را نیمکت نشین کرد، دقایق ابتدایی بازی بود که برهانی از زمین اخراج شد و سرمربی تیم نکونام را به زمین فرستاد. در آن تیم همه مدعیان کاپیتانی بودند. نکونام، مجیدی، رحمتی، آندو، جباری، حیدری و... در تیم حضور داشتند. نکونام وقتی به زمین رفت گل زد و ۱۰ نفره مقابل تراکتور سرحال برنده شدیم. خیلی مانده تا این بازیکنان به امثال جواد نکونام برسند. استقلال بزرگ‌تر می‌خواهد نه این بازیکنان که ادعای بزرگی دارند.

* فکری تا کی می‌خواهد سکوت کند، نمی‌دانم. مرتب می‌گویند چرا فلانی را اخراج می‌کنی و یا مثلا چرا باقری اخراج شد. حتماً بازیکن کاری کرده که او را اخراج کرده‌اند. من شرایط آن تیم را می‌دانم و از سرمربیان قبلی خیلی چیزها شنیده‌ام. حتی ابتدای فصل به محمود فکری از طریق یکی از دوستانم رساندم که یک عده در تیمت مشکل به وجود می‌آورند و این نفرات را بیرون بریز، اما او سالم و پاک است و از این کارها نمی‌کند. سال ۸۱ وقتی قلعه نویی سرمربی استقلال شد، همان ابتدا هادی طباطبایی، برومند، همدانی، هاشمی نسب، نوازی، خیلی‌ها را کنار گذاشت. چون او می‌دانست مشکل این تیم چیست. من هم امروز به هواداران می‌گویم این تیم پتانسیل قهرمانی دارد و می‌تواند قهرمان شود. تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس وقتی از ابتدای فصل بالای جدول باشند، تا آخر فصل شرایط‌شان خوب و در بالای جدول است. پس بهتر است از تیم حمایت کنید نه بازیکن.

*وریا غفوری چند سال است در استقلال بازی می‌کند؟ افتخاراتش در این تیم چه بوده؟ او هم یک روز از این تیم بیرون می‌آید و خیلی راحت فراموش می‌شود. اول یک قهرمانی برای استقلال بیاورید، بعد ناز کنید. من در هر سه دوره قهرمانی استقلال در لیگ حضور داشتم و بیشترین تایم بازی را در این تیم پشت سر گذاشته‌ام. ۴ قهرمانی جام حذفی کسب کردیم و روی هم یکی از بازیکنان پرافتخار این باشگاه هستم اما اینقدر ناز نکردم. اینها عین واقعیت است که می‌گویم، بازیکنی که قرارداد دارد با زد و بند مدیرعامل را سیاه می‌کند و قرارداد ۲ میلیاردی را به ۴ میلیارد تومان تبدیل می‌کند. کاری که این آقا کرده، باید با ورود سازمان بازرسی مواجه شود و به مدیرعامل بگوید این چه کاری بود که کردید. متأسفانه دری به تخته خورد و بازوبند به امثال وریا غفوری رسیده است، اما به جای ناز کردن از فرصت استفاده کنید. وگرنه منِ اکبرپور ۸ سال در این تیم بازی کردم فقط دو بار بازوبند کاپیتانی را بستم.

*من اگر جای فکری بودم یک دقیقه اجازه نمی‌دادم وریا غفوری در تیم بماند حتی اگر این اقدام من منجر به تمام شدن سرمربیگری‌ام در استقلال شود. آیا وریا غفوری برای استقلال تخم دوزرده کرده است؟ هر بازی پاس گل می‌دهد یا گل ۳ امتیازی می‌زند؟  جالب است مهناز افشار از آن طرف دنیا برای این آقا مصاحبه می‌کند و توئیت می‌گذارد. آیا تو خبر داری در استقلال چه خبر است؟ تا یک چیز می‌شود دکان باز می‌کنید و در اینستاگرام می‌گویید حمایت حمایت، از بهترین حمایت. مگر هر کسی درباره مشکلات مردم حرف می‌زند آدم خوبی است؟  آن طرف دنیا نشسته‌اند و حرف می‌زنند و اصلا نمی‌دانند اینجا چه خبر است.استقلال از درون درحال ضربه خوردن است یک عده بیرون را می‌بینند. یک مقدار باید باهوش باشید.

*بازیکنی که استقلال را دوست دارد اینقدر پول پول نمی‌کند. من در همین بازی با نساجی به یکی از دوستانم گفتم چرا محمود فکری غفوری را تعویض نمی‌کند چون افتضاح بود. اینها استقلال را با تیم‌های دیگر اشتباه گرفته‌اند. آقای وریا غفوری! اگر احمد مددی جلوی تو را نگیرد منِ سیاوش اکبرپور جلوی تو را می‌گیرم. نه پست می‌خواهم و نه جایگاه و خدا را شکر همه چیز دارم. آقای فکری! اگر غفوری را برگردانی، قداست خودت را زیر سؤال برده‌ای. مستقیم صحبتم با محمود فکری که ۱۴ سال در این تیم بازی کرده است، غفوری را اخراج کند چون استقلال جای ناز کردن نیست. از این موضوع نترس چون خود خدا به همه چیز شاهد است و همه اتفاقات پشت پرده را می‌بیند.

*من در جریان قرارداد غفوری قبل از انتشار آن بودم و چیزی که منتشر شده عین واقعیت است. الان هواداران استقلال می‌گویند چرا  مهدی ترابی فلان عدد را گرفته است؟ ترابی گرفته ولی شما که ۱۴ میلیارد گرفته‌ای هم قبول بگیر ولی دیگر ناز کردنت چیست؟

*ما در عربستان با تیم الاتحاد بازی داشتیم و امیر قلعه نویی، مجتبی جباری، آرش برهانی را تعویض کرد. جباری به جای آنکه با برهانی دست بدهد، از آن طرف زمین بیرون رفت. بعد از بازی بلافاصله بعد از بازی قلعه نویی جباری را اخراج کرد چون اعتقاد داشت بازیکن داخل و بیرون از زمین با هم رفقیی ندارد. فی نفسه این کار غلط بود و قلعه‌نویی مقابلش ایستاد. کسی که ادعای معرفت و استقلالی بودن دارد برای منافع تیمش می‌جنگد نه این که استادیوم را ترک کند. اگر کسی واقعا به تیمش عرق دارد از خودش برای منافع تیمش می‌گذرد،اگر غفوری عرق دارد می‌ایستاد و برد تیمش را می دید نه این که بازیکن سرنوشت تیمش را رها کرده و از استادیوم به خانه رفته است. اگر غفوری خودش را شریک تیم استقلال می‌داند، نباید چنین اقدامی انجام می‌داد.

*امیدوارم یک روز صدای فرهاد مجیدی دربیاید، هر چند با شخصیتی که از او سراغ دارم او هرگز این صحبت‌ها را نمی‌کند اما ای کاش اجازه می‌داد از طرفش حرف‌هایی که در دل دارد را می‌زدم. ای کاش می‌توانستم از طرف مجیدی افعی‌ها را به هواداران نشان بدهم. هوادار استقلال باید بداند سعادتمند با چه کسانی دست به یکی کرد که فرهاد مجیدی را بزنند و چه نفراتی الان روی نیمکت استقلال نشسته‌اند که آن زمان با سعادتمند لابی کردند تا فرهاد مجیدی برکنار شود.

*مجیدی این حرف‌ها را نمی‌زند ولی ای کاش من می‌توانستم به جای او این حرف‌ها را بزنم. یکی از آقایان که روی نیمکت استقلال نشسته با سعادتمند جلسه گذاشت و با دوستانش پشت مجیدی را خالی کردند. بعد هم اسم استراماچونی را مطرح کردند که مجیدی را کله کنند. هوادار استقلال نباید اجازه بدهد که مربی به راحتی بسوزد. استقلال یک بار فیروز کریمی را آورد و دیدید که چه بلایی بر سر این تیم آمد. این تیم یک سرمربی می‌خواهد که در استقلال بازی کرده باشد، اما آقای هوادار به هوش باش به خاطر بازیکن سرمربی را نسوزانی. محمود فکری، فرهاد مجیدی و خیلی‌های دیگر دلسوخته استقلال هستند.

*به خدا اگر من در آنجا بودم گوش تک تک این بازیکنان را می‌کندم. مرتب می‌گوییم پرسپولیس قهرمان شد،  کجاست، تیم ما در صدر جدول است، حمایت کنید. بازیکن سر تمرین نمی‌آید، به او بگویید خداحافظ. قرارداد ۲ میلیاردی را به ۱۴ میلیارد تبدیل کرده و ناز هم می‌کند. بعد مهناز افشار نشسته آن طرف دنیا حرف می‌زند،خانم! لطفا بنشین سر جایت! در مورد مسائل سینمایی حرف بزن، در مورد فوتبال مگر سررشته داری؟

*یک سری بازیکن در تیم استقلال شیطانی می‌کنند، ولی همین فکری رفتار آنها را درست خواهد کرد. فرشید اسماعیلی چند بازی بیرون نشست ولی به روزهای خوبش برگشت. او همشهری من است و مثل برادرم می‌ماند. از او خواهش می‌کنم فقط به فوتبال فکر کند، چون یکی از بهترین هافبک‌های فوتبال ایران است. از مهدی قائدی ممنونم که خیلی تلاش می‌کند و منتی بر سر کسی نمی‌گذارد. به ارسلان مطهری هم خسته نباشید می‌گویم و از او می‌خواهم کمی صبر داشته باشد و درست است که حق و حقوقش را می‌خواهد، ولی مطمئنا او هم به مطالباتش می‌رسد. از بازیکنان استقلال می‌خواهم به خاطر تیمشان و هواداران سکوت کنند. سال‌ها پیش وقتی ما می‌خواستیم پول بگیریم بعد از ۷ ماه ۴۰-۳۰ میلیون به ما دادند و این گونه برای تیم بازی می‌کردیم و افتخار کسب می‌کردیم. روی صحبتم با هوادار استقلال است که گول نخورد و به جای نتیجه گری تیمش به دنبال حمایت از بازیکن نباشد. دوست دارم وریا غفوری دهان باز کند و حرف بزند تا ماهیت او را برای هواداران رو کنم.