تیم‌های ملی فوتبال جهانی در حالی در تلاش هستند تا از طریق مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر در قاره‌های مختلف جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کنند که تاکنون 10 تیم از طریق همین رقابت‌های انتخابی صعودشان به بیست‌ودومین دوره مسابقات جام جهانی قطعی شده‌ و قطر هم به عنوان میزبان این رقابت‌ها به طور اتوماتیک در این مسابقات حضور خواهد داشت که با این احتساب تیم‌های دیگر باید برسر 21 سهمیه باقی‌مانده با یکدیگر رقابت کنند که ایران هم یکی از آنهاست و در وضعیت خوبی برای کسب سهمیه قرار دارد.

تاکنون تیم‌های قطر (میزبان مسابقات از قاره آسیا)، آلمان، دانمارک، فرانسه، بلژیک، کرواسی، اسپانیا، صربستان، انگلیس و سوئیس از قاره اروپا و برزیل از قاره آمریکای جنوبی جواز حضور در جام جهانی قطر را دریافت کرده‌اند.

پلی‌آف انتخابی جام جهانی 2022 قطر

در منطقه اروپا، هشت تیم پرتغال، اسکاتلند، ایتالیا، روسیه، سوئد، لهستان، ولز و مقدونیه شمالی حضورشان در مرحله پلی‌آف انتخابی جام جهانی 2022 قطعی شده و دو تیم دیگر از تیم‌های دوم گروه‌های ده‌ گانه نیز به این جمع اضافه خواهند شد. همچنین دو تیم برتر مرحله گروهی لیگ ملت‌های اروپا نیز به این 10 تیم اضافه خواهند شد.

تیمهایی که به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر صعود کردند

12 تیم مرحله پلی‌آف در منطقه اروپا در قرعه‌کشی که در تاریخ 26 نوامبر (5 آذر) برگزار خواهد شد، رقبای‌شان را خواهند شناخت و در سه مسیر جدا به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و در نهایت سه تیم برنده هر مسیر پلی‌آف جواز حضور در مرحله پایانی جام جهانی 2022 قطر را دریافت خواهد کرد.

بازی‌های تک حذفی مرحله نیمه‌نهایی پلی‌آف راهیابی به جام جهانی هم در تاریخ‌های 24 و 25 مارس 2022 (4 و 5 فروردین 1401) و بازی‌های فینال این رقابت‌ها نیز در تاریخ 28 و 29 مارس 2022 (8 و 9 فروردین 1041) برگزار خواهند شد.