انگلیسی ها در جام جهانی علیه نژاد پرستی زانو می‌زنند

گرت ساوت‌گیت در نشست خبری پیش از بازی با ایران در خصوص زانو زدن علیه نژادپرستی صحبت کرد و گفت: ما در خصوص زانو زدن پیش از بازی با هم بحث کردیم و به نظرم باید این کار را انجام دهیم. ما مدت‌هاست که این کار را انجام می‌دهیم. ما می‌دانیم که در لیگ برتر انگلیس باشگاه‌ها تصمیم دارند که این کار را در برخی مسابقات انجام دهند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که این بزرگترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. ما باور داریم که این موضوع یک بیانیه بسیار بزرگ و قدرتمند در جهان علیه نژاد پرستی است.

تیم ملی انگلیس به دلیل موضوع «نژادپرستی» و پس از مرگ جورج فلوید در سال 2020 مدت‌هاست در لیگ برتر و بازی‌های ملی پیش از آغاز بازی زانو می‌زند و از جامعه سیاه‌پوستان کشورش حمایت می‌کند.

در یورو 2020 و در بازی فینال، انگلیس به دلیل شکست در ضربات پنالتی مقابل ایتالیا نتوانست قهرمان اروپا شود. هر 3 پنالتی که در این مسابقه توسط بازیکنان انگلیس از دست رفت، از بازیکنان سیاه‌پوست بود که پس از این اتفاق شدیدا آنها مورد هجمه قرار گرفتند.

بوکایو ساکا مورد حمله اهانت‌های نژاد پرستی قرار گرفت. در مسابقات لیگ برتر نیز بازیکنانی چون رحیم استرلینگ و ویلفرد زاها بارها مورد اهانت نژاد پرستی قرار گرفتند که به همین اتحادیه فوتبال انگلیس و بازیکنان و تیم ملی این کشور سعی دارند با زانو زدن از حقوق آنها حمایت کنند.