مومنی: می‌توانیم با ساپینتو به کورس قهرمانی برگردیم

جلسه هیات‌مدیره استقلال در‌صورتی‌که زمان آن با سفر علی فتح‌الله‌زاده به دبی تداخلی نداشته باشد، امروز برگزار می‌شود و بنابر اظهارات محمد مومنی، عضو هیات‌مدیره این باشگاه می‌توان هر خروجی و اتفاقی را از این جلسه انتظار داشت. البته مومنی معتقد است حتما صلاح هواداران را در اولویت کاری قرار داده ضمن اینکه ما جیب استقلال را هم می‌بینیم که باشگاه در این زمینه آسیبی نبیند. 

در هر صورت بعد از اینکه استقلال و ساپینتو گردنه جام‌حذفی را با موفقیت سپری کردند در ادامه و درست یک هفته بعد این تیم در دیدار با سپاهان شکست خورد تا حالا وضعیت آبی‌ها در جدول رده‌بندی پیچیده شده و احتمالا لیگ برای این تیم به پایان رسیده باشد. 

درباره آخرین وضعیت استقلال، شرایط کاری ساپینتو، دیدار با سپاهان و سایر مسائل مرتبط دیگر دقایقی با مومنی به گفت‌وگو پرداختیم که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

آینده کاری ساپینتو با استقلال تا چه مرحله‌ای پیش می‌رود؟ برای بازی با تراکتور در جام حذفی به او اولتیماتوم داده بودید اما با موفقیت در این بازی، برای رقابت‌های لیگ برتر و ناکامی احتمالی که در بازی با سپاهان محقق شد، موضوع در هاله‌ای از ابهام باقی ماند. در این خصوص هیات‌مدیره باشگاه چه تصمیمی دارد؟

ما حتما صلاح هواداران را در اولویت کاری خودمان قرار می‌دهیم ضمن اینکه می‌دانیم که آنها نگران استقلال هستند، اما ما جیب استقلال را هم می‌بینیم که باشگاه در این زمینه آسیبی نبیند. برای اینکه فردا خدای نکرده اتفاقات ناجوری نیفتد که تبعاتش گردن ما را گرفته و بخواهیم برخی حرف‌ها را بشنویم. بنابراین ما در وهله اول طبق صحبت‌های مدیرعامل محترم به اتفاق و همکاری با یکدیگر درصدد باز کردن پنجره نقل و انتقالاتی هستیم تا بتوانیم خواسته‌های ساپینتو را اعمال کنیم. 

اما اختلاف زیاد شده و کار برای بازگشت به صدر جدول سخت شده است. 

این‌طور نیست. من معتقدم استقلال می‌تواند با ساپینتو هم هنوز اتفاقاتی را رقم بزند که دوباره به جدول و جمع مدعیان برگردد و اتفاقا مقتدرانه هم برگردد. ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم به‌شرطی‌که به نیروها و استعدادهایی که داریم نفراتی اضافه کنیم تا خلئی که داریم پر شود. 

پس بر سر همین نقاط ضعف نتیجه دیدار با سپاهان را از دست دادیم؟

ما در این بازی موقعیت‌های مختلف و متعدد گلزنی داشتیم ولی متاسفانه نتوانستیم به هدف‌مان برسیم. اگر یامگا آن توپ را تبدیل به گل می‌کرد یا اگر برخی اتفاقاتی که بر اثر بی‌تجربگی اتفاق افتاد، رقم نمی‌خورد ما می‌توانستیم سپاهان را شکست دهیم. 

به‌نظر شما پنالتی دقیقه ۹۰ برای سپاهان درست بود؟

مومنی: می‌توانیم با ساپینتو به کورس قهرمانی برگردیم

شاید ما نتیجه را در زمین واگذار کردیم اما به‌شخصه معتقدم چنین صحنه‌ای را در هیچ کجای دنیا پنالتی نمی‌گیرند. این را هم بگذارید در کنار کارت قرمزی که باید مغانلو در نیمه اول می‌گرفت و نگرفت. اما درباره پنالتی دقیقه پایانی داور خیلی سختگیرانه نسبت به این صحنه نگاه کرده و فقط خط قانون را اجرا کرد و کاری به روح قانون نداشت که بازیکن با دایوینگ می‌خواهد از او امتیاز بگیرد و اصلا به این مسائل توجهی نداشت. در بازی هندبال ایران و فرانسه حتما دیدید که بازیکن تیم ملی خودش را به بازیکن فرانسوی کوبید تا از او پوئن بگیرد اما داور بازیکن ما را دو دقیقه اخراج کرد. این‌جا هم همین اتفاق می‌توانست بیفتد. من به‌عنوان یک پیشکسوت فوتبالی که سال‌ها بازی کرده‌ام، هیچ کجای دنیا ندیده‌ام چنین صحنه‌ای را پنالتی بگیرند و کسی هم پنالتی نمی‌گیرد. 

اما کارشناسان داوری این تصمیم داور را تایید کردند. 

اتفاقا مهم‌تر این است که تمام کارشناسان محترمی که در امر کارشناسی داوری هستند هیچ‌کدام به روح قانون توجهی نمی‌کنند و فقط مواد قانون را مدنظر قرار می‌دهند. ایرادی هم ندارد بالاخره آنها قوانین و مقررات را همین‌طوری که هست قبول می‌کنند، اما داوران بزرگ و داورانی که سرد و گرم چشیده هستند به این نگاه می‌کنند که آیا بازیکن دارد از او پنالتی می‌گیرد یا اینکه واقعا پنالتی است. این دو قضیه با هم متفاوت و یک مبحث بسیار مهم است. 

به‌نظر شما در این صحنه سیاوش یزدانی بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی نکرد؟

یزدانی هم باید دقت می‌کرد. او جوان و بی‌تجربه هم نیست. او با این تجربه که در امر بازیگری دارد باید در آن صحنه اهم و فی‌الاهم می‌کرد. در هر صورت در آن صحنه او باید تشخیص می‌داد که با بازیکنی که پشتش به دروازه است مدارا کند یا توپ و بازیکن را به‌سمت بیرون از محوطه جریمه ببرد. در هر صورت آن جا، جای توپ گرفتن نیست. در هیچ جای دنیا هیچ مدافعی از فوروارد در محوطه جریمه توپ نمی‌گیرد چون هر لحظه امکان دارد اتفاقی بیفتد و آن اتفاق برای استقلال در این دیدار افتاد. شاید یزدانی اگر دوباره بازی را ببیند خودش متوجه اشتباهش بشود، اما در این اوضاع و احوال اعضای هیات‌مدیره محترم باشگاه باید با هم بنشینیم و صحبت کنیم تا مشخص شود چه تصمیمی باید در این زمینه گرفته شود. 

بحث برکناری هم مطرح است؟ چون شنیده می‌شود در جلسه آخر شما بحث جریمه بازیکنان را مطرح کرده بودید؟

من باز هم تاکید می‌کنم ما صلاح استقلال را در وهله اول نگاه می‌کنیم و بعد تصمیم‌گیری می‌کنیم. 

در هر صورت با توجه به نتایج تیم و رفتارهایی که از ساپینتو سر می‌زند چه‌بسا برخی به این نتیجه رسیده‌اند که او از اول نباید سرمربی استقلال می‌شد، اما الان برکناری او می‌تواند تبعات سختی را به همراه داشته باشد. آیا این تبعات باعث شده است تا دست به عصا حرکت کنید؟

ما از اولش هم با تدبیر تصمیم‌گیری کردیم، چون نمی‌خواهیم استقلال ضرر کند. به هر جهت همه چیز استقلال را نگاه می‌کنیم و همه جوانب را می‌سنجیم بعد اقدام لازم را به‌عمل می‌آوریم که فردا روزی برایمان تبعات بدتر و شدیدتری ایجاد نشود. در‌واقع جوری تصمیم می‌گیریم که به‌نفع باشگاه باشد و استقلال ضرر نکند. 

پس در جلسه امروز هر اتفاقی محتمل است. 

به هر جهت باید ببینیم سمت‌و‌سوی جلسه به کدام سمت می‌رود. در هر صورت شاید امروز هم این اتفاق نیفتد چون شاید فتح‌الله‌زاده راهی دبی شود و باید ببینیم تکلیف سفرشان چه می‌شود. اگر زمان جلسه با سفر او تداخل نداشته باشد دور هم جمع می‌شویم و باید ببینیم سمت‌و‌سوی صحبت‌ها چه خروجی‌ای را در پی خواهد داشت. 

شنیده می‌شد برای ادامه همکاری با سرمربی پرتغال شرط کسب ۷ امتیاز از ۳ بازی را قرار داده بودید. این موضوع چقدر درست است؟

اصلا این‌طور نیست و هیچ شرطی را برای رقابت‌های لیگ برتر برای وی تعیین نکردیم. اگر این‌طور بود که او باید بعد از شکست استقلال از سپاهان برکنار می‌شد. در جلسه اخیر ما حرفی از رفتن ساپینتو مرتبط با رقابت‌های لیگ برتر نزدیم و هنوز هم در این خصوص بحثی مطرح نشده است. 

به‌نظر می‌رسد مصدومیت بازیکنان کلیدی استقلال در این هفته‌های اخیر بیشترین ضربه را به تیم زده باشد. البته سایر عوامل بیرونی مثل داوری هم وجود داشته است. در این مورد چه نظری دارید؟

من به مباحث بیرونی مثل داوری‌ها کاری ندارم چون بحث داوری قضیه مشخصی دارد، اما می‌توان به عوامل دیگری مثل آمادگی جسمانی و بدنسازی بازیکنان هم اشاره کرد. 

در این مورد بیشتر توضیح می‌دهید.

چون ساپینتو تا پیش از این عمدتا در کشورهای اروپایی کار کرده و به هر جهت به شرایط بدنی بازیکنان این قاره بیشتر اشراف دارد، سازگاری‌ای که او می‌خواهد در اینجا به‌وجود بیاورد یک مقدار کار را دشوار کرده است، چون شرایط فوتبال قاره‌ای با قاره دیگر و حتی کشوری با کشور دیگر متفاوت است. سطح فوتبال ما و نگرش فوتبال ما با نگرش ایشان و شاید توقعی که ما از او داریم با توقعاتی که او در این زمینه دارد دو مقوله متفاوت و جدا از هم و مغایر با هم باشد و با یکدیگر همخوانی نداشته باشد. پس اینجا اگر اتفاقاتی در این زمینه رخ می‌دهد و مشکلات بدنی ازجمله همین مصدومیت‌ها ایجاد می‌شود شاید به‌خاطر این باشد که نگاه و اندیشه او به بازی‌های لیگ ما مانند شرایط کشورهای اروپایی است و نباید این قضیه را هم فراموش کرد، چون موضوع بسیار مهمی هست. حالا او شاید دریابد که توان بدنی بازیکنان ما نسبت به بازیکنانی که در اروپا با آنها کار کرده است مقداری متفاوت است و در راهکارهایی که بعد از این ارائه می‌کند شاید تجدیدنظر کند. این موضوع به‌نظر من می‌تواند یک امتیازی باشد که بازیکنان‌مان بعد از این کمتر آسیب ببینند تا بتوانیم از ظرفیت‌های حداکثری تیم در بازی‌های بعدی استفاده لازم را ببریم. 

این بازی می‌توانست ظهور یک گلر آینده‌دار را هم رقم بزند که این اتفاق برای رضایی نیفتاد. 

من واقعا ناراحت شدم. رضایی جوان دوست داشت بهترین عملکردش را داشته باشد اما اتفاقات در این دیدار به شکل دیگری برای او رقم خورد. بازیکنان ما در این دیدار همه توان خود را به کار بردند و همه زحمت کشیدند اما برخی می‌توانستند تدبیر بیشتری بیندیشند که حداقل ما بازی را نبازیم. 

پس معتقدید فاصله ۸ امتیازی با صدر جدول را می‌توان جبران کرد؟

اگر ما همه با هم باشیم و حمایت و هدایت خوبی صورت گیرد و ضعف‌هایمان را برطرف کنیم می‌توانیم به این قضیه دوباره فکر کنیم؛ چراکه ما صدر جدول را هم با این سرمربی تجربه کردیم و باز هم می‌توانیم تجربه کنیم.