افکارنیوز گروه ورزشی:

اگر عنوان عجیب ترین کنفدراسیون فوتبال قاره ای را به کنفدراسیون فوتبال آسیا اختصاص دهیم پر بی راه نگفته ایم. ساختمان شیشه ای شهر کوالالامپور همواره دست خوش تصمیماتی منحصر به فرد بوده است، از سبک عجیب برگزاری لیگ قهرمانان آسیا و جام ملتهای آسیا گرفته تا پرداخت رشوه برای کسب میزبانی جام جهانی توسط رئیس برکنار شده AFC گوشه ای از عجایب منحصر به فرد فوتبال آسیاست.

اما در کنار این ها انتخاب برتین های سال قاره آسیا چند سالی است دستخوش اتفاقاتی نایاب در جهان فوتبال می شود. تا سال گذشته ایراد اصلی به انتخاب برترین های این قاره این بود که چرا به بازیکنان شاغل در لیگ های کشورهای غیر آسیایی توجه نمی شود و امسال مسئولان AFC فکری ناب برای این امر کردند و انتخاب برترین بازیکن آسیا را طی اقدامی منحصر به فرد به دو بخش تقسیم کردند که در یک طرف آسیایی های داخل قاره و در طرف دیگر خارج از قاره قرار دارند.

فوتبال ایران در مراسم روز پنجشنبه بعد از ژاپن پر تعداد ترین کاندیداها را به خود اختصاص داده است که از بین این پنج نامزد ایرانی برای دریافت جایزه برترین های سال ۲۰۱۲ آسیا انتخاب سه کاندید در نوع خود بسیار عجیب بوده است. انتخاب هایی که علیرغم بحثملی و ایرانی بودنشان باید با دید عقلانی مورد بررسی قرار بگیرد.

علی کریمی هافبک ۳۴ ساله پرسپولیس تهران برای دومین بار به دنبال دریافت جایزه بهترین بازیکن آسیا شده است در حالی که از ابتدای سال ۲۰۱۲ تا به امروز هیچ عملکرد شاخصی از این بازیکن در تیم باشگاهی و تیم ملی ندیده ایم به طوری که خود علی کریمی هم از کاندید شدنش اظهار تعجب کرده است. حالا بازیکنی که خودش اظهار تعجب می کند که چرا در این لیست حضور دارد اصلا عجیب نیست برای دومین بار جایزه را دریافت کند.

مورد عجیب دیگر انتخاب تیم ملی فوتسال ایران به عنوان کاندید برترین آسیا است، در حالی که فوتسال ایران بدترین نتایجش را طی سالهای اخیر در عرصه ملی در سال ۲۰۱۲ کسب کرده است و همین چند وقت پیش بود که با خلق شگفتی از گردونه مسابقات جام جهانی فوتسال حذف شد. در عرصه باشگاهی هم که بحثتبانی انجام شده محرز شد و نشان داده شد که لیگ فوتسال ایران لیگ سالمی نیست. هر چند تصمیمات فدراسیون فوتبال در این مورد بسیار ضعیف بود و لکه ننگی را بر پیشانی فوتسال ایران باقی گذاشت.

و اما بحثدیگر که واقعا جای سوال دارد حضور فدراسیون کاملا ناکام علی کفاشیان در بین نامزدها است. فدراسیونی که در سال گذشته کلکسیونی از ناکامی ها را روی هم گذاشت و یکی پس از دیگری تیم های فوتبال و فوتسالش نتیجه نگرفتند. در داخل ایران شاید کمتر کسی پیدا شود که نمره ای بالای ده به عملکرد علی کفاشیان در سال ۲۰۱۲ بدهد حالا او چه کرده است که نامش در بین برترین های آسیا است از اصرار است.

حضور این سه کاندید جای سوال های فراوانی را باقی می گذارد که در صدر این سوالات می تواند این باشد که چه افرادی این کاندید ها را انتخاب می کنند و ملاک انتخاب چیست ؟