به گزارش افکارنیوز،خوردن مایعات، کربوهیدرات‌ها و پروتین‌ها پس از ورزش ضروری است. پایگاه اینترنتی sports medicine، فواید مصرف این مواد را شرح داده است.

بیشتر ورزشکاران از اهمیت تغذیه قبل از ورزش باخبرند با این وجود تغذیه پس از ورزش نیز می‌تواند به همان اندازه مهم باشد. وعده غذایی قبل از ورزش دخیره گلیلوژن را برای کارایی بهینه افزایش می‌دهد. گلیلوژن منبع انرژی برای ورزش محسوب می‌شود. وعده غذایی پس از ورزش برای بازیابی قوا و بالا بردن توانایی مفید است.

اولین مواد غذایی که باید پس از ورزش مصرف شوند مایعات هستند. بهترین روشن برای اینکه بفهمید باید چه مقدار مایعات استفاده کنید این است که وزن خود را قبل و بعد از ورزش اندازه‌گیری کنید بدین ترتیب میزان آب از دست رفته را در می‌یابید.

مواد غذایی مهم دیگر که باید پس از ورزش مصرف شوند کربوهیدرات‌ها هستند. این مواد باید به مدت ۱۵ دقیقه پس از ورزش مصرف شوند تا گلیکوژن از دست رفته را جبران کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که خوردن ۰.۳ تا ۰.۶ گرم کربوهیدرات به ازای هر نیم کیلو از وزن بدن در بازه زمانی دو ساعت پس از ورزش ضروری است. اگر این میزان کربوهیدرات پس از دو ساعت مصرف شود ۵۰ درصد کمتر به ذخیره گلیکوژن در ماهیچه‌ها کمک می‌کند. این مساله به این دلیل است که مصرف کربوهیدرات تولید انسولین را تحریک می‌کند و به تولید گلیکوژن در ماهیچه‌ها کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پروتئین همراه با کربوهیدرات باعثدو برابر شدن تولید انسولین می‌شود و گلیکوژن بیشتری ذخیره می‌شود. نسبت مصرف کربوهیدرات به پروتئین می‌بایست ۴ به یک باشد یعنی به ازای هر چهار گرم کربوهیدرات یک گرم پروتئین مصرف شود. خوردن پروتئین بیش از این میزان تاثیرات منفی به همراه دارد زیرا تامین آب در بدن و ذخیره گلیلوژن را به تاخیر می‌اندازد.

تحقیقات نشان داده‌اند که ورزشکارانی که میزان مناسبی کربوهیدرات و پروتئین مصرف می‌کنند ۱۰۰ درصد بیشتر گلیلوژن ذخیره می‌کنند و انسولین بیشتری تولید می‌کنند.

مصرف پروتئین فواید دیگری نیز به همراه دارد. پروتئین آمینواسید لازم برای ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای را تولید می‌کند. همچنین به جذب آب کمک می‌کند. آمینواسید سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند و بدن را در مقابل سرما و عفونت‌ها مقاوم‌تر می‌کند.

نوشیدنیهای ورزشی انتخابهای خوبی برای وعده غذایی پس از ورزش هستند زیرا بدن مایعات را راحتتر هضم میکند.