به گزارش افکارنیوز، داروهای انرژی‌زا(PED) چند دهه‌ای است که بین ورزشکاران مصرف می‌شود. اولین بار آنابولیک استروئید در سال ۱۹۵۴ بین وزنه‌برداران روس در المپیک مصرف شد. هنگامی که آمریکایی‌ها این قضیه را متوجه شدند، شروع به رقابت با روس‌ها کردند و به ورزشکاران خود استروئید دادند. بدین شکل مصرف استرویید در بین ورزشکاران خانم نیز رواج پیدا کرد.

در المپیک کانادا " بن جانسون " دونده دوی ۱۰۰ متر از PED استفاده کرد و آزمایش او مثبت اعلام شد تا مدالش از وی پس گرفته شود. با این حال در همان المپیک " جین اوانز "، شناگر آمریکایی از نوعی PED استفاده کرد و موفق به گرفتن مدال شد با این حال مدال او گرفته نشد. او عنوان کرد که به دلیل مایوی کارآمدی که به خوبی طراحی شده بود، توانسته است به چنین موفقیتی دست یابد. بعد از مسابقات او را به دلیل ابتکار خوبی که داشت، تحسین کردند. پس در واقع این تصور وجود داشت که کسی از ماده انرژی‌زایی که در دسترس همه ورزشکاران هست و غیرقانونی است، استفاده کند، کار درستی نکرده است اما کسی که از ماده انرژی‌زایی که در دسترس همه نیست، استفاده کند و به موفقیت برسد، کار درستی را انجام داده است.

در مطالعاتی که روی بازیکنان بیسبال آمریکا انجام شد، نشان داده شد که تنها شش درصد از آنها PED مصرف کرده‌اند؛ در حالی که به دلیل بعضی محدودیت‌ها در این تحقیقات تعداد زیادی از بازیکنان که داروی انرژی‌زا مصرف می‌کردند، پاک شناخته شدند. برای مثال در زمان تعطیلات بین فصل از آنها تست گرفته نشد یا تنها بعضی از مواد انرژی‌زا جزو لیست مورد بررسی بودند.

همچنین فواید مالی در مصرف PED برای ورزشکاران وجود دارد. تحقیقاتی که در دانشگاه برکلی انجام شده، نشان داده است بعد از مصرف استرویید تیم‌های بیسال حرفه‌ای آمریکا حدود ۱۹۲ میلیون دلار درآمد بیشتری داشته‌اند. همچنین بازیکنی که PED مصرف می‌کند در طول دوران بازی خود حدود ۸.۸ میلیون دلار بیشتر درآمد دارد. حتی اگر مصرف داروها مشخص شود و بازیکن جریمه بپردازد، باز هم به طور متوسط ۲.۵ میلیون دلار بیشتر درآمد دارد.

همه این‌ها نشان می‌دهد که چطور مصرف استروئید در بین ورزشکاران گسترش یافت. فرم بدن ورزشکاران از زمان قبل از مصرف داروها تا به امروز بسیار تغییر کرده است. استفاده از داروها ورزشکاران را از فرم عادی خارج کرده است. نوجوانانی که به ورزش روی می‌آورند، این فرم بدن جدید را الگوی خود قرار می‌دهند و خود به خود به سمت مصرف مواد PED کشیده می‌شوند. تبلیغات زیادی در مجله‌های ورزشی برای داروها و مکمل‌ها صورت می‌گیرند که استفاده از آنها را بیشتر می‌کنند. اگر ورزشکاران بخواهند از مکمل‌های مورد نیاز مانند پروتئین، کراتین و نوشیدنی‌های مجاز استفاده کنند، باید در ماه ۱۰۰ دلار بپردازد اما با مصرف PED تنها ۴۰ دلار در ماه خرج می‌شود. همه این‌ها نشان می‌دهد که دنیای تجارت به مرور چه تاثیری بر دنیای ورزش گذاشته و جامعه ورزش را درگیر چه چالش‌هایی کرده است.

ورزشکاران باید در نظر داشته باشند که مصرف هر نوع مواد دارویی مضرات و عوارض جانبی به همراه دارد که در تبلیغات به آن پرداخته نمیشود. مصرف بیش از حد استروئید ممکن است باعث ایجاد افسردگی و حتی جنون شود. همچنین در بعضی از تحقیقات نشان داده شده که مصرف بیش از حد استروئید فشار خون را بالا میبرد و میزان کلسترول را تغییر میدهد.