به گزارش افکارنیوز، این رشته رزمی ابتدا با نام‌های «تانگ سو دو» و «کونگ سو دو» شناخته می‌شد اما بعد نام تکواندو را به خود گرفت و این نام برای همیشه روی آن باقی ماند.

تکواندو در دهه ۴۰ میلادی بتدریج تکامل یافت. این رشته رزمی آمیخته‌ای از سبک‌هایی جدید و کاراته است.

خاستگاه تکواندو در کره‌جنوبی است، نخستین تکواندوکاران تاریخ ورزش دنیا کره‌ای‌ها بودند که در ده سال تکواندو را با اعمال قوانینی خاص به شکل تکامل یافته امروز درآوردند.

گرچه این ورزش تأثیراتی از کاراته پذیرفته و شباهت‌هایی نیز با برخی سبک‌های جنوبی کونگ فو در آن به چشم می‌خورد، اما استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت و سرعت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، آن را از تمام سبک‌های رزمی موجود متمایز می‌کند. فنون تکواندو از ورزش‌های سنتی تاریخ کره استخراج شده است.

امروز تکواندو به‌عنوان ورزش ملی کره‌ای‌ها شناخته می‌شود، ورزشی که در قالب یک ورزش رزمی مدرن به دنیا هنرهای رزمی رسیده و حتی پایش به المپیک هم باز شده است.

کره‌ بیشترین تعداد تکواندوکار را در سراسر دنیا دارد و قدرت بلامنازع این رشته رزمی در دنیا به شمار می‌روند.

جالب است بدانید ایران جدی‌ترین رقیب تکواندوی کره‌جنوبی در رقابت‌های جهانی و آسیایی به‌شمار می‌رود و همواره رقابت اصلی بین این دو کشور بوده؛ هر چند کره‌ای‌ها به پشتوانه سرمایه انسانی

قدرتمند در تکواندو که ورزش ملی آنها محسوب می‌شود تقریبا همیشه حرف اول را می‌زنند.

تکواندو اکنون محبوب‌ترین ورزش رزمی دنیا به‌شمار می‌رود و خیلی وقت است جای ورزش‌هایی همچون کاراته را از لحاظ میزان محبوبیت گرفته است.

همانطور که ذکر شد این رشته رزمی بیشترین تعداد ورزشکار را در دنیا داراست. بعد از کره‌، آمریکا در مکان بعدی قرار دارد.

تکواندوی ایران نیز در سال‌های اخیر از سرمایه‌های انسانی بیشتری بهره‌مند شده است، البته کشورهای اروپایی و برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز در چند سال اخیر پیشرفت‌هایی خیره‌کننده در تکواندو داشته‌اند.

اما چرا تکواندو؟ واژه تکواندو یعنی چه؟ این کلمه که ریشه گرفته از زبان کره‌ای است از سه بخش تشکیل شده که این سه بخش و معنایی که دارند ماهیت این ورزش رزمی را مشخص می‌کنند:

تکواندو: ت، کوان، دو

ت: به معنای ضربه زدن و شکستن توسط پا

کوان: ضربه زدن، دفاع کردن و شکست توسط دست

دو: راه و روش

البته در کلمه تکواندو معانی دیگری همچون تکان‌نخوردن از جای خود، احترام به کلاس و احترام به استاد نیز وجود دارد.

در نظر گرفتن اصول اخلاقی، احترام متقابل، جذابیت‌های بصری و چند مولفه دیگر تکواندو را به محبوب‌ ترین رشته رزمی در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

شناسنامه تکواندو: TAEKWONDO

نام های دیگر: تکوان دو و تی کوان دو

مشخصه اصلی این رشته: حمله

خاستگاه: کره جنوبی

تولد: دهه ۴۰ میلادی

نشات گرفته از: کاراته و رشته های رزمی دیگر

حضور در المپیک: از سال ۲۰۰۰ به بعد.