به گزارشافکارنیوز، بازار نقل‌و‌انتقالات فوتبال که برای خود بازاری بزرگ به حساب می‌آید سودهای خوبی را نصیب تیم‌هایی می‌کند که سیاست درستی را به کار بگیرند. پس از اینکه پنجره نقل‌و‌انتقالات تابستانی فصل ۱۴-۲۰۱۳ دوشنبه شب بسته شد ارزیابی عملکرد ۵ لیگ برتر قاره اروپا در این بازار مورد ارزیابی قرار گرفت.

آمار نشان می‌دهد در حالی که لیگ برتر انگلیس در این بازار ۴۸۷ میلیون یورو ضرر کرده، لالیگا اسپانیا ۱۰۲ میلیون یورو سود به دست آورده است. با وجود اینکه رئال مادرید برای به خدمت گرفتن گرثبیل از تاتنهام ۱۰۰ میلیون یورو هزینه کرد و از طرفی دیگر بارسلونا برای جذب نیمار برزیلی ۵۷ میلیون یورو خرج کرد ولی با این حال لالیگا همچنان تعادل رو به رشد خود را حفظ کرده و با ۱۰۲.۶ میلیون یورو سود نسبت به لیگ‌های دیگر اروپایی پیش است.

یکی از دلایل سوددهی لالیگا در نقل‌و‌انتقالات تابستانی فصل ۱۴-۲۰۱۳ جدایی بازیکنانی همچون مسعوت اوزیل، گونزالو هیگواین، رادامل فالکائو، روبرتو سولدادو، آلوارو نگردو، خسوس ناواس و تیاگو آلکانتارا از این لیگ بود که با رقم‌های چشمگیری به تیم‌های مختلفی در لیگ‌های معتبر اروپایی کوچ کردند.

پس از لالیگا سری A ایتالیا از نظر سوددهی در مکان دوم ایستاده، آنهم به این خاطر که در بازار نقل‌و‌انتقالات تابستانی ۳.۱ میلیون یورو سود نصیب تیم‌های ایتالیایی شده است. ایتالیایی‌ها در این بازار اوقات شلوغی را تجربه کردند. برای مثال ناپولی بازیکنانی همچون گونزالو هیگواین، رائول آبیدال، دریس مرتنس و خوزه کالخون را به خدمت گرفت. از بازیکنان نامداری که فوتبال سطح اول باشگاهی ایتالیا را به عنوان مقصد بعدی خود انتخاب کردند می‌توان به ماریو گومز، کوین استروتمن، کارلوس توس، استیون یووتیچ، مارکینهیوس و اریک لاملا اشاره کرد.

از طرفی دیگر بوندس‌لیگا با ۵۸.۷ میلیون یورو ضرر رتبه سوم را در بازار نقل‌و‌انتقالات تابستانی به خود اختصاص داده است. بازیکنانی همچون تیاگو آلکانتارا، پی‌یر امریک اوبامیانگ و هنریک میختاریان در این برهه به بوندس‌لیگا آمدند و از طرفی دیگر بازیکنانی همچون ماریو گومز و آندره شورله تصمیم به وداع با فوتبال آلمان گرفتند.

لیگ دسته اول فرانسه موسوم به لوشامپیونه در این تحقیقات در جایگاه چهارم جای گرفت. در بازار تابستانی نقل‌وانتقالات تیم‌های ثروتمند پاری‌سن‌ژرمن و موناکو برای جذب ستاره‌های موردنظرشان هزینه زیادی کردند تا در نهایت این لیگ دچار ۱۴۹.۸ میلیون یورو ضرر شود. ستاره‌های نامداری همچون ادینسون کاوانی، رادامل فالکائو و ژائو موتینیو به لوشامپیونه رفتند و در مقابل بازیکنانی نظیر پی‌یر امریک اوبامیانگ و یونس بلهندا از این لیگ مهاجرت کردند.

در حالي که تيمهاي انگليسي بيشترين هزينه را بابت جذب بازيکنان موردنظرشان کردهاند ولي در عين حال بيشترين ضرر را هم متحمل شدهاند.