به گزارش افکارنیوز، هفته دهم رقابت‌های لیگ برتر باشگاه‌های کشور با دیدار تیم‌های گسترش با ذوب‌آهن در روز پنجشنبه هفته جاری آغاز و با برگزاری بازی استقلال با مس کرمان در یکشنبه هفته آینده به پایان می‌رسد. مسابقاتی که در چهار روز انجام شده و احتمال دارد در صورت ناکامی فولاد مقابل سایپا و پیروزی پرسپولیس در اصفهان باعثصدرنشینی شاگردان دایی شود.

در مطلب زیر به دیدارهای هفته دهم لیگ سیزدهم می‌پردازیم، هفته‌ای که در پایان آن یک سوم لیگ هم به اتمام می‌رسد:

گسترش فولاد تبریز - ذوب‌آهن اصفهان
مردان خطیبی پس از شکست در ورزشگاه آزادی مقابل پرسپولیس و سقوط دو پله‌ای در لیگ، بار دیگر به جمع تیم‌های قعرنشین نزدیک شده‌‌‎اند. این تیم در ورزشگاه خانگی به فکر رسیدن به پیروزی و پایان دادن به ناکامی‌های هفته‌های اخیر است. سه امتیازی که فاصله آنها را با تیم‌های پائین جدول بیشتر می‌کند.

البته حریف آنها ذوب‌آهنی است که روزهای تلخ گذشته را پشت سر گذاشته و با پیروزی مقابل استقلال در ورزشگاه خانگی نشان داد در مسیر بازگشت به روزهای اوج قرار گرفته است. شاگردان لوکابوناچیچ که دوشنبه شب شاهد تغییرات مدیریتی در این باشگاه و بازگشت سعید آذری به سمت مدیرعاملی بودند، حالا با روحیه مضاعف‌تر در این بازی به میدان می‌آیند و می‌خواهند با کسب چهارمین برد در ۵ بازی گذشته، خود را به صدرنشینان نزدیک‌تر کند.

حال باید دید این بازی که نخستین و تنها دیدار روز نخست از هفته دهم لیگ برتر است، با پیروزی میزبان به پایان می‌رسد و یا مردان اصفهانی که هفته پیش ۳ پله در جدول لیگ صعود کردند، با ۳ امتیاز این بازی، به رده‌های بالاتر جدول می‌رسند.

داماش گیلان - تراکتورسازی تبریز
تیم داماش هفته پیش موفق شد، نخستین برد خانگی خود در لیگ سیزدهم را برابر صبای قم تجربه کند و در دومین بازی خانگی متوالی هدفی جز رسیدن به پیروزی ندارد. آنها که با برد در بازی گذشته تا حدودی به وضعیتشان سر و سامان داده و شرایط بهتری در جدول لیگ بدست آوردند، نمی‌خواهند در این بازی خانگی هم امتیاز از دست بدهند، به همین خاطر با تمام توان مقابل تیم قدرتمند تراکتورسازی به میدان خواهند رفت. اگر شاگردان ناظمی بتوانند در این بازی پیروز شوند، کاری بزرگ انجام داده‌ و اوضاع به مراتب بهتری در جدول لیگ بدست می‌آورند.

اما تراکتورسازی هم تیمی نیست که به همین راحتی امتیاز از دست بدهد. شاگردان مجید جلالی پس از اینکه هفته پیش در خانه دو امتیاز حساس مقابل دیگر تیم گیلانی لیگ از دست داد، شانس صدرنشینی را بدست نیاورد و در جدول لیگ هم سقوط کرد، نمی‌خواهد در این بازی حتی یک امتیاز هم از دست بدهد. ناکامی در این بازی با کسب تساوی یا باخت، باعثمی‌شود هم تراکتورسازی مجددا وارد بحران شده و هم جلالی باید احتمال شنیدن اولتیماتوم دیگری از سوی مدیران تراکتورسازی را به جان بخرد.

البته تراکتورسازان در روزی که علی کریمی را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارند، نمی‌خواهند با ناکامی بار دیگر فاصله را با صدر بیشتر کنند؛ به همین خاطر روی زمین چمن مصنوعی ورزشگاه عضدی رشت به فکر پیروزی هستند، نتیجه‌ای که بار دیگر آنها را به آرامش خواهد رساند. البته این تیم شانس صدرنشینی را دارد، آنهم در صورت شکست فولاد، ناکامی نفت و پرسپولیس و پیروزی‌اش مقابل داماش.

فجرسپاسی شیراز - صنعتی خوزستان
بازگشت محمود یاوری به فجرسپاسی و هدایت این تیم در نخستین بازی نگاه‌ها را به شیراز معطوف کرده است. این مربی که در تیم مس کرمان روزهای خوبی را سپری نکرد و آن تیم را در پایان هفته نهم با قعرنشینی ترک کرد، می‌خواهد دیگر تیم پائین جدول یعنی فجرسپاسی را با هدایت خود به روزهای بهتری برساند.

تیم پیرترین مربی لیگ در این بازی میزبان صنعتی خوزستان است که هدایت آن را یکی از جوان‌ترین مربی‌های لیگ سیزدهم برعهده دارد. صنعتی‌ها هم پس از باخت هفته پیش برابر سپاهان دو پله در جدول لیگ سقوط کرد و در جمع ۵ تیم پائینی جدول قرار گرفت. بازیکنان این تیم اهوازی می‌دانند نباید در این بازی بدون امتیاز مانده و برای فاصله از قعر جدول به ترک شیراز با امتیاز فکر می‌کنند.

اگر سازمان لیگ با درخواست برگزاری این بازی در ورزشگاه دستغیب شیراز موافقت کند، قطعا آبی‌پوشان اهوای علاوه بر رقابت با فجر، باید با رقیبی به نام زمین چمن مصنوعی هم بجنگند و این مسئله هم کسب امتیاز را برایشان سخت‌تر می‌کند. البته تساوی در این بازی دو تیم را در بین قعرنشینان نگه داشته یا رده‌های پائین‌تری را نصیبشان می‌کند.

نفت تهران - ملوان بندرانزلی
تساوی مقابل سایپا در دیداری که نفتی‌ها رسما میهمان بودند اما در ورزشگاه خانگی خود یعنی تختی تهران با حریف امتیازها را تقسیم کردند، باعثشد این تیم فرصت صدرنشینی را از دست داده و حتی جایگاه دوم خود را به پرسپولیس واگذار کند. شاگردان یحیی گل‌محمدی به همین دلیل باید در همین بازی خانگی جبران مافات کنند و این اتفاق عملی نمی‌شود مگر اینکه از ملوانی‌ها یک بازنده تمام عیار بسازند. همچنین با کسب سه امتیاز این بازی، امیدوار به ناکامی فولاد و یا پرسپولیس باشد و بار دیگر به صدر جدول نزدیک شده و یا به آن دست یابند.

اما در سوی دیگر میدان تیم پرنوسان ملوان قرار دارد، تیمی که در خانه می‌بازد و در خارج از خانه آنهم در تبریز، تراکتورسازی را تا مرز شکست پیش می‌برد؛ به خاطر این نتایج سرمربی کروات این تیم هم شرایط خوبی ندارد. در این بازی که ملوان سالارزاده را به خاطر فسخ قرارداد در اختیار ندارد، کسب یک امتیاز مقابل یکی از بالانشینان لیگ هم نتیجه مطلوبی برایش نیست، آنهم در دومین بازی خارج از خانه، زیرا ممکن است این تیم را به قعرجدول نزدیک‌تر کند، در این شرایط تنها پیروزی نتیجه ایده‌آلی برای این تیم و سایر مدعیان است که می‌خواهند رتبه نفت را در جدول لیگ تصاحب کنند.

صبای قم - راه آهن سورینت
هر دو تیم در بحران عدم نتیجه‌گیری قرار دارند. صبایی‌ها هفته پیش در زمین داماش مغلوب شدند و همین مسئله باعثشد موج نارضایتی‌ها از این تیم و کادر فنی‌اش افزایش یابد. آنها که لیگ را با نتایج خوب آغاز کردند، در ۷ هفته گذشته نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و برای جبران مافات باید در خانه مقابل راه‌آهن به پیروزی برسند. این ۳ امتیاز تسکینی بر روزهای سخت صبا است

راه‌آهنی‌‎ها هم پس از ۴ شکست متوالی در اصفهان سپاهان را متوقف کردند اما در تهران هم برابر فجر از رسیدن به پیروزی ناکام ماندند. یک تساوی آنها را از بحران خارج کرد اما تساوی دوم بار دیگر شرایط را برای شاگردان ابراهیم‌زاده سخت‌تر کرد. آنها که در این هفته‌ها با مشکل گلزنی دست و پنجه نرم می‌کنند، در قم کار سختی دارند و برای پایان دادن به شش هفته بدون پیروزی، تنها به ۳ امتیاز دیدار با صبای قم نیازمندند. آیا راه‌آهنی‌ها در زمین صبا به آرامش می‌رسند و یا شاگردان مایلی‌کهن را از این وضعیت تلخ نجات می‌دهند، هر چند مساوی چاره درد این تیم‌های بحران زده نیست.

فولاد خوزستان - سایپا البرز
شاگردان حسین فرکی هر چند در هفته گذشته طعم پیروزی را نچشیدند اما به خاطر ناکامی دیگر مدعیان همچنان صدر جدول را در اختیار دارند. فولادی‌ها می‌دانند از دست دادن حتی یک امتیاز در این بازی می‌تواند به منزله جدا شدن از صدر باشد. به همین خاطر باید سایپا را قربانی جاه طلبی‌های خود کنند تا در پایان یک سوم لیگ سیزدهم همچنان صدرنشین بماند.

حریف آنها یعنی نارنجی‌پوشان البرزی هم تیمی پرافت و خیزی است، آنها در هفته‌های گذشته نتایج خوبی بدست آورده و روزهای بدون باختی را سپری می‌کنند. سایپا اگر بتوانند یک امتیاز هم در اهواز بدست آورند نتیجه ایده‌آلی برایش خواهد بود. هم برای آنها و هم برای سایر مدعیان که به صدر جدول چشم دوخته‌اند.

حال باید دید حسین فرکی می‌تواند در خانه صدر جدول را حفظ کند و یا انگین فیرات دستیار پیشین علی دایی شرایط را برای صدرنشینی سرخپوشان تهرانی و یا دیگر مدعیان صدر جدول همچون نفت تهران و تراکتورسازی تبریز مساعد خواهد کرد.

سپاهان اصفهان - پرسپولیس تهران
نبرد انتقامی شاهینی‌ها، تقابل کرانچار با دایی و بازگشت سپاهانی‌های گذشته به اصفهان؛ تمام اینها بر حساسیت مهمترین بازی هفته دهم و یکی از حساس‌ترین دیدارهای نیم فصل این لیگ می‌افزاید. شاگردان کرانچار که در این فصل انتظارات هوادارانشان را برآورده نکرده‌اند، پس از تغییرات مدیریتی و رفتن علیرضا رحیمی، در این بازی میزبان پرسپولیسی هستند که با بردهای نه چندان پرگل، از ناکامی دیگر مدعیان برای رسیدن به رده دوم بهترین استفاده را کرده است.

زردپوشان اصفهانی در این بازی در غیاب نفراتی همچون محرم نویدکیا و احتمالا یعقوب کریمی و در هفته‌ای که جدایی جباری از این تیم قطعی شده، به فکر پیروزی مقابل سرخپوشان تهرانی هستند آنهم در نبردی بسیار حساس و سرنوشت ساز. ۳ امتیاز این دیدار قطعا سپاهانی‌ها را از روزهای تلخ نتیجه نگرفتن دور می‌کند و شانسی بزرگ است برای قرار گرفتن در جمع تیم‌های بالای جدول.

البته اصفهانی‌ها می‌دانند پرسپولیسی‌ها برای انتقام شکست فینال جام حذفی فصل گذشته انگیزه مضاعفی دارند اما برای اینکه ثابت کنند آن باخت اتفاقی نبوده، باید در این بازی هم به پیروزی برسند و راه خود را برای فاصله گرفتن از میانه جدول همواره کنند. زلاتکو کرانچار هم که هدایت سپاهان را بر عهده دارد، شاید همچنان به روزهایی فکر می‌کند که در پرسپولیس نتایج خوبی می‌گرفت اما به ناگاه حبیب کاشانی، علی دایی را جانشین او کرد و همین موضوع می‌تواند انگیزه‌ای برای موفق‌ترین مربی خارجی لیگ باشد تا تا شکست دادن تیم علی دایی، هم تیمش را رده‌ای بهتر از پنجم برساند و هم بار دیگر از این مربی انتقام بگیرد.

در سوی دیگر میدان سرخپوشان تهرانی هم با روحیه مضاعف و انگیزه بالا خود را برای این بازی سخت آماده کرده‌اند. آنها پس از پیروزی مقابل گسترش فولاد تبریز در هفته نهم، به لطف ناکامی مدعیان خصوصا شکست استقلال در اصفهان مقابل ذوب‌آهن، به رده دوم صعود کردند و برای تعبیر آرزوی صدرنشینی به فکر پیروزی مقابل سپاهان هستند. رضا حقیقی و احتمالا مهرداد کفشگری و هادی نوروزی غایبان پرسپولیس در این بازی هستند اما علی دایی برای پیروزی در این بازی به قدرت خط دفاعش و سرعت نفراتی همچون محمدرضا خلعتبری، پیام صادقیان و امید عالیشاه در بخش هجومی دل بسته است.

سوژه دیگر این بازی محسن بنگر است. بازیکن پیشین سپاهان که پس از اختلاف با هواداران این تیم به پرسپولیس پیوست و فصل گذشته در دو دیداری که سپاهان در تهران برگزار کرد با حرکات خود هواداران این تیم زردپوش را بیش از پیش ناراحت کرد. حالا او باید در ورزشگاه فولادشهر اصفهان و جایی که تعداد هواداران سپاهان بیش از پرسپولیس است، هم مقابل مردان هجومی این تیم و هم هواداران عصبانی آنها به فکر دفاع از دروازه پرسپولیس باشد.

قاسم دهنوی دیگر سوژه این بازی است، بازیکنی که در ابتدای فصل با پرسپولیس قرارداد بست، در ادامه در تمرینات سپاهان حضور یافت و در نهایت در اقدامی غیر منتظره لیگ را با پوشیدن پیراهن پرسپولیس آغاز کرد. او هم قطعا روز سختی مقابل هواداران سپاهان پیش رو دارد. البته اگر ترس از کسر امتیاز وجود نداشت شاید هواداران سپاهان خیلی راحتر از خجالت محسن بنگر و قاسم دهنوی در می آمدند.

محمدرضا خلعتبری هم می‌تواند سوژه تحریک کننده دیگری برای هواداران سپاهان باشد، بازیکنی که پس از پایان لیگ دوازدهم و قهرمانی با سپاهان در جام حذفی، به تیم عجمان امارات رفت و با تلاش مسئولان پرسپولیس قراردادش را با آن تیم اماراتی فسخ و به پرسپولیس پیوست. البته سیدجلال حسینی و محمد نوری هم که امروز در تیم پرسپولیس بازی می‌کنند، سابقه بازی در تیم سپاهان را داشته‌اند.

در تیم سپاهان نیز رحمان احمدی دروازه‌بان پیشین پرسپولیس در یک بازی بزرگ دیگر می‌خواهد شایستگی خودش را به فوتبال ایران و عواملی که باعثجدایی‌اش از جمع سرخپوشان تهرانی شدند، ثابت کند. همچنین نشان دهد می‌توان به او برای حراست از دروازه تیم ملی در جام جهانی اطمینان کرد، به شرطی که این دروازه‌بان بتواند ناجی سپاهان در این بازی بزرگ هم لقب بگیرد.

تمام این مسائل بازی سپاهان و پرسپولیس را شاید حساستر از دیدار فینال جام حذفی فصل گذشته کند. در این بین اما اگر دو مربی خارجی به کمک دایی بیایند، با فتح این بازی بزرگ هواداران پرسپولیس صدرنشینی جالبی را تجربه خواهند کرد. یکی از این دو مربی کرانچار است که تیمش مقابل پرسپولیس خوب بازی نکند و دیگری انگین فیرات بوده که در اهواز از فولاد امتیاز بگیرد.

حال باید دید پرسپولیسی‌ها بعد از این بازی شاد خواهند شد و یا سپاهانی‌ها با بردن پرسپولیس روزهای بهتری برای خود رقم می‌زنند. البته تساوی این بازی به نفع سایر مدعیان خصوصا نفت، تراکتور و استقلال خواهد بود و یک هفته پس از صعود این دو تیم در جدول لیگ، ممکن است باعثسقوط‌شان شود.

برنامه کامل دیدارهای هفته دهم رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
پنجشنبه - ۲۸ شهریور:
* گسترش فولاد تبریز - ذوب‌آهن اصفهان، ساعت ۱۷:۵۰، ورزشگاه یادگار امام تبریز

جمعه - ۲۹ شهریور:
* فجرسپاسی شیراز - استقلال خوزستان، ساعت ۱۷:۱۵، ورزشگاه حافظیه شیراز
* داماش گیلان - تراکتورسازی تبریز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه عضدی رشت
* نفت تهران - ملوان بندرانزلی، ساعت ۱۷:۱۵، ورزشگاه دستگردی تهران
* صبای قم - راه‌آهن سورینت، ساعت ۱۸:۳۰، ورزشگاه یادگار امام قم
* فولادخوزستان - سایپا البرز، ساعت ۱۸:۴۰، ورزشگاه تختی اهواز
* سپاهان اصفهان - پرسپولیس، ساعت ۲۰، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

یکشنبه - ۳۱ شهریور:
* استق* با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، تیمهای استقلال و ملوان بندرانزلی به خاطر تخلف هواداران خود به کسر یک امتیاز محکوم شدند که این امتیاز از آنها در جدول کسر شده است.لال تهران - مس کرمان، ساعت ۱۹، ورزشگاه آزادی تهران