به گزارش افکارنیوز، برای تیم‌هایی که بلیط جام جهانی برزیل را در جیب خود دارند، ۹۰ دقیقه‌ای که روز ۶ دسامبر(۱۵ آذر) مقابل تلویزیون خواهند گذراند، یکی از حساس‌ترین ۹۰ دقیقه تلویزیونی زندگی‌شان خواهد بود. بر اساس رده‌بندیSPIشانس صعود تیم‌ها بسته به قرعه‌ای که برایشان رقم می‌خورد، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

این تحقیق توسط کارشناسان و ریاضیدانانESPNصورت گرفته که معیار اصلی آن رتبه تیم‌ها در سیستمSoccer Power Index(SPI)است. در این سیستم رده‌بندی تیم‌های جهان کمی با رده‌بندی ماهانه فیفا تفاوت می‌کند. سیستمSPIرتبه بندی تیم‌ها بر خلاف رده‌بندی فیفا که ماه گذشته را معیار قرار می‌دهد، آینده تیم‌ها را معیار قرار می‌دهد و میزان پیشرفت آنها را با توجه به وضعیت فعلی آنها پیش بینی می‌کند. در یک کلام می‌‎توان گفتSPIنشان می‌دهد چه تیمی در آینده پیروز خواهد شد.

در سیستمSPIقدرت تهاجمی و تدافعی تیم‌ها بر اساس تعداد گل‌هایی که آن تیم به ثمر رسانده و دریافت کرده، تعیین می‌شود. البته میزان تیم حریف هم در این رده‌بندی در نظر گرفته می‌شود. در این رده‌بندی حتی این موضوع که تیمی بهترین نفرات خود را به زمین فرستاده و یا با بازیکنان ذخیره خود بازی کرده نیز بررسی می‌شود و در رده بندی تیم‌ها لحاظ می‌شود.

در مجموعSPIبا توجه به طبیعت پیشگوی خود، رده‌بندی بهتری برای تیم‌های ملی است. اگر مایل باشید پیش بینی کنید که اگر دو تیم در رده ملی بهترین نفرات خود را در زمین قرار دهند، چه تیمی در نهایت پیروز خواهد شد،SPIبهترین مرجع خواهد بود و بیشترین کمک را به شما می‌کند. اما در رده بندی فیفا تیم‌ها با توجه به عملکرد خود در ماه گذشته رتبه‌بندی می‌شوند که تقریبا نمی‌توان برای پیش بینی یک دیدار در آینده از این رده‌بندی استفاده کرد.

در اینفوگرافی اول شانس ۱۶ تیم نخست رده‌بندیSPIبرای صعود از گروه‌شان در دو حالت بررسی شده است. حالت اول بهترین قرعه ممکن برای تیم است که با عبارت " بهترین حالت " مشخص شده و حالت دوم سخت‌ترین قرعه ممکن برای تیم است که با عبارت " بدترین حالت " مشخص شده است:

در قسمت دوم شانس بقیه تیم‌های حاضر در رقابتهای جام جهانی در دو حالتی که در بالا توضیح داده شده، برای صعود از گروه‌شان مشخص شده است که شانس تیم ملی ایران در بهترین حالت و آسان‌ترین قرعه ۴۵.۲ درصد و در سخت‌ترین قرعه ممکن ۵.۵ درصد خواهد بود.

در اینفوگرافی پایانی هم شانس ۳۲ تیم حاضر در رقابتهای جام جهانی برای کسب مقام اول گروه خود و صعود به مرحله یک هشتم نهایی به عنوان تیم نخست گروه محاسبه شده است. به عنوان مثل تیم ملی برزیل میزبان رقابتها در " بهترین حالت " و " بدترین حالت " شانسی نزدیک به ۱۰۰ درصد برای صعود به عنوان تیم اول گروه دارد.

ذکر مجدد این نکته ضروری است که این اعداد و ارقام و آمارها با محاسبه دقیق کارشناسان احتمال و ریاضیدانان گروهESPNصورت گرفته و معیار اصلی هم رنکینگ یا رتبه بندی تیم‌ها در سیستمSPIبوده است. با این حال فوتبال غیر قابل پیش بینی است و تمام این مطالب روی کاغذ بوده زیرا ممکن است در مستطیل سبز هر اتفاقی رخ دهد.