به گزارش افکارخبر، علیرضا اسدی در حاشیه برگزاری کلاس‌ توجیهی داوری در مورد مشکلاتی که این روزها برای داوری فوتبال کشورمان پیش آمده اظهار داشت: داوری در همه جای دنیا مشکل دارد، اما این‌ روزها بحثبازی ذوب‌آهن - پرسپولیس پیش آمده است. من امروز گفتم که این کلاس داوری نباید تحت‌تأثیر اتفاقات آن بازی قرار بگیرد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال ادامه داد: داوران خوبی را برای آموزش داوران کشورمان به ایران می‌آوریم تا سطح آنها ارتقا پیدا کند، پس مسائل حاشیه‌ای نباید روی کیفیت کار داوران اثر بگذارد و آنها را دچار مشکل کند.

وی با اشاره به اشتباهات داوری گفت: اعتقاد ندارم که اشتباهات داوری مهندسی‌ شده است. متأسفم برای تیم مردمی پرسپولیس که برخی مسائل دست به دست هم داده که این تفکرات به وجود بیاید. طبیعی است که هواداران پرسپولیس ناراحت شوند، اما این مشکلی است که ایجاد شده و باید مانع اتفاقات دیگر شویم.

اسدی در مورد اینکه داوران برای قضاوت استرس دارند، تصریح کرد: تشویق و تنبیه تنها برای داوران نیست. زندگی استرس دارد، اما ما نیز نباید اجازه دهیم که فضای استرسی ایجاد شود. همان‌طوری که داوران اشتباه کرده و صدای اعتراض مردم را می‌شنوند، ما نیز دچار این استرس‌ها می‌شویم.

وی درباره اینکه اکنون نزدیک تمرین تیم ملی قرار دارد و آیا به تمرین تیم ملی سر می‌زند یا نه، گفت: من هر جایی که وقت باشد سر می‌زنم. بازیکنان تیم ملی عزیز هستند، اما دوستداران پرسپولیس ساعت ۱۱ در فدراسیون فوتبال منتظر من هستند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که «فکر نمی‌کنید تیم ملی ارجحیت دارد و باید در تمرین تیم ملی شرکت کنید؟»، گفت: پرسپولیس ۲۰ میلیون هوادار دارد. شما انتظار دارید که ۲۰ میلیون هوادار را منتظر بگذارم و آنها را به تیم ملی ترجیح ندهم؟! به نظرم اصلاً نباید این سوال را مطرح می‌کردید. شما بدانید که فاصله مهم نیست و ذهن و ارجحیت کار مهم است. مطمئن باشید دیر نمی‌شود و به تمرینات تیم ملی هم سر می‌زنیم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص جلسه‌اش با نصرالله سجادی در خصوص مسائل داوری گفت: ما برای آسیب‌شناسی‌ داوری جلسه داشتیم و در مورد مسائل اخیر صحبت کردیم.

اسدی در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما به فوتبال ایران تزریق شده‌اید، گفت: من از طرح این سوال ممنون هستم. من به عنوان فردی که فوتبالی هستم به این ورزش تزریق شدم، ولی آنهایی که فوتبالی نیستند و از طریق سازمان تربیت بدنی وقت زورکی وارد فوتبال شدند، چه تاریخچه‌ای داشته‌اند؟ آیا آنها تزریقی نیستند؟!

وی در مورد اینکه گفته می‌شود لباس‌های تیم ملی اصل نیست، گفت: کفاشیان باید در این زمینه پاسخ بدهد. من که کارشناس لباس نیستم. اگر لباس‌ها اصل نباشد، شرکت تولیدکننده آن باید جوابگو باشد. امیدوارم این مشکل برطرف شود.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره اینکه مقداد نجف‌نژاد از وی به دلیل درگیری لفظی‌اش با کارلوس کی‌روش به فراکسیون ورزش مجلس دعوت کرده است، گفت: من به فراکسیون ورزش دعوت نشده‌ام و این خبر را در روزنامه‌ها دیده‌ام. نیاز به دعوت نیست و هر فردی که بگوید، می‌رویم و صحبت می‌کنیم. نه اینکه بگویم من کسی هستم، بلکه همان‌طور که گفتم هر فردی که ما را دعوت کند، عزیز ماست.

اسدی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در کلاس‌های امروز داوری به صورت خصوصی در حال گفت‌وگو با داوران بودید و این در حالی که اجازه ورود به خبرنگاران داده نشد، گفت: اگر کسی در حال صحبت با فرد دیگری است باید دعوا یا تشویقش کند؟! یک صحبت معمولی با داوران انجام دادیم و به آنها گفتیم که اعتمادبه‌نفس لازم را داشته باشند و توانمندی‌های‌شان را بروز دهند.

وی در پایان در خصوص اینکه چرا برای کلاسهای داوری امروز از مدرس عربستانی استفاده شده است، گفت: مگر چه اشکالی دارد که مدرس کلاس عربستانی باشد؟ مگر نمیشود از یک جزیره کوچک دانشمند بزرگی بیرون بیاید؟ فکر میکنم کلیت سؤال شما مشکل دارد. ایران در خیلی از علوم دنیا در سطح بالایی است و حتی دانشمندانی داریم که در ناسا کار میکنند. اگر این طور است آنها هم باید بگویند چون فلانی ایرانی است نباید در ناسا کار کند. در مجموع برای ما توانمندی مدرس و کیفیت تدریس آن مهم است نه ملیت، اگر برای شما ملیت مهم است که مسیر را اشتباه رفتهاید.