به گزارش افکارنیوز،

تیم فوتبال پرسپولیس شروعی امیدوارکننده در لیگ شانزدهم داشت. نمایش شاگردان برانکو ایوانکوویچ در مسابقه برابر سایپا نگاه ها را متوجه این تیم کرد. به گونه ای که علی پروین پیشکسوت محبوب باشگاه اعلام کرد که این پرسپولیس قهرمان خواهد شد.

در ادامه گفتگوی علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس را می خوانید:

* عملکرد بازیکنان پرسپولیس در دیدار سایپا برای طرفدارهای شما بسیار امیدوارکننده بود نظر شما در این بازی چیست؟

بالاخره ادبیات و کار فوتبالی اینگونه حکم می کرد که ما نیروهای لازم را با تعامل با سرمربی محترم تیم به کار بگیریم و الحمدالله در این زمینه موفق بودیم و خواسته های آقای برانکو فراهم شد. ما برعکس سال قبل که مشکلاتی را داشتیم امسال از نظر برنامه ریزی جلوتر بودیم و روزهای خوبی را داشتیم. بازی سایپا نیز محصول یک کار گروهی بود.

* علی پروین در گفت وگو با کاپ، پرسپولیس مدعی شماره یک قهرمانی نامید قطعا شما هم با تماشای بازی دیروز امیدوار شدید.

بنده فقط نه در بازی سایپا بلکه پیش از آن به این تیم امیدوار شده بودم زیرا از نزدیک در جریان کارها و زحمات اعضای تیم بودم و مطمئن هستم با حمایت هواداران مان می توانیم فصل موفقی را سپری کنیم.

* استقبال هواداران پرسپولیس از تمرینات نیز چشم گیر بوده است به گونه ای که شاید موج تماشاگران در دیدارهای آینده حتی باشگاه را هم متعجب کند.

ما این مسایل را می دانیم و پیش بینی کردیم. سال گذشته تمهیداتی را اندیشیدیم تا در این زمینه پیشرفت داشته باشیم. علی رغم آنکه برخی سیاست ها به نفع تماشاگر نبوده است اما ما سال قبل در بحث بلیت فروشی و حضور تماشاگران اقداماتی را انجام دادیم. برنامه ما این بود که پس از یک تفاهم با سازمان لیگ طبقه دوم را 10میلیون تومان برای هر مسابقه اجاره کردیم تا هواداران مان به صورت رایگان مسابقات را تماشا کنند. اما باز هم معتقدیم که سیاست های جاری برای حضور هواداران مناسب نبود و ما موانعی را پیش روی خود می دیدیم. ما باید بپذیریم که همه دست به دست هم بدهیم بستر برای لذت بردن هواداران از فوتبال فراهم شود.

* آیا همین برنامه تماشای رایگان مسابقات را امسال نیز پیاده می کنید؟

قطعا عواملی وجود دارد که متاسفانه اثرگذاری منفی دارد و اگر آن عوامل از سر راه برداشته شود تماشاگر بیشتری به استادیوم خواهد آمد. ما از بابت برخی سیاست های فوتبال لطماتی خورده ایم. امسال حدود سه ماه قبل از مسابقات خواستار این شدیم که بلیت فروشی مسابقات مان را به باشگاه پرسپولیس واگذار کنند. آقای تاج از همان فصل گذشته از این پیشنهاد ما استقبال کرده اند تا مدیریت ورزشگاه را به هنگام بازی های پرسپولیس به خودمان واگذار کنند. در این دو ماه اخیر نیز با جدیت این موضوع را دنبال کردیم هم تلفنی و هم حضور و هم مکتوب اما متاسفانه این موضوع به درستی دنبال نشد. هفته گذشته دقیقا دو روز مانده به شروع بازی ها بنده به دفتر آقای تاج رفتم و آنجا با ایشان صحبت کردم سپس به سازمان لیگ رفتیم که در آنجا آقایان عابدینی و کاظمی هم حضور داشتند. به آقای کاظمی گفتم ما با رییس فدراسیون فوتبال توافقی انجام دادیم تا بلیت فروشی و مدیریت بازی هایمان به خودمان واگذار شود.آقای کاظمی گفت شما نامه مکتوب بنویسید و درخواست خودرا مطرح کنید. همانجا و در کمتر از 15 دقیقه نامه روی میز ایشان بود و آقای عابدینی هم کمک زیادی کردند تا این اتفاق رخ بدهد و مقرر شد ما ظرف 45 روز پروژه را دنبال کنیم و پلن های مورد نظرمان را درآوریم. در این بحث باید زوایای مختلف کار را مدنظر قرار می دادیم بحث ورودی و خروجی طبقات اول و دوم را با مدیر محترم مجموعه ورزشی آزادی مذاکراتی داشتیم و همچنین با مدیر شرکت توسعه تجهیز ونگهداری اماکن ورزشی گفتگو کردیم تا بتوانیم براساس یک شرایط خوب کار را آغاز کنیم. ما هدف مان این است که یک فرهنگ درست را پیاده کنیم فرهنگی که در همه جای دنیا دنبال می شود. فرهنگی که دیگر تماشاگر را مجبور نمی کند ساعت ها قبل از مسابقه به ورزشگاه بیایند. هدف مان این است که تماشاگر بیشترین لذت را از بازی ببرند.

* آیا همکاری لازم با شما در این زمینه صورت گرفت؟

 

در همان جلسه که آقایان کاظمی و عابدینی هم حضور داشتند به پیمانکار سازمان لیگ گفته شد که روز چهارشنبه یعنی امروز جلسه ای را با ما برگزار کنید ما حتی برای بخش VIP استادیوم برنامه ویژه ای را طراحی کردیم که این بخش از استادیوم از دو قسمت راست و چپ گنجایش بیشتری پیدا کند و گنجایش آن به 2000 نفر برسد ضمنا برنامه دیگر ما ایجاد اتاق هایی در ورزشگاه بود که نمونه آن در همه جای دنیا وجود دارد و حکم جایگاه ویژه ای دارد که حتی مهمان ها می توانند با خانواده های خود در آنجا مسابقه را تماشا کنند. با تمام این تفاسیر آقایان مسوول در زمینه پیمانکاری امروز نیامدند و ما پس از پیگیری زیاد آنها را بعد ازظهر به جلسه آوردیم تا صحبت کنیم. باید بپذیریم که برای انجام چنین کارهایی نمی توان یکه و تنها پیش رفت و باید دست به دست هم بدهیم متاسفانه یکسری عوامل اثرگذاری منفی دارند تا این بحث ها و نظریه های مهم ابتر بماند.

فکر می کنید این موضوع چه زمانی عملیاتی شود؟

در همه جای دنیا چنین پروژه های مهمی در یک یا دو بازی پیاده نمی شود و به مرور باید فرهنگ آن را نهادینه کرد. ما نیز در تلاشیم تا این بحث را به سرانجام برسانیم.

جدا از این بحث کلان امروز خبر رسید که لوبانف دروازه بان ازبکستانی شما جدا شده است علت موافقتان با این جدایی چه بود؟

آقای برانکو اعلام کردند که این دروازه بان مشکل دارد و می خواهد جدا شود بنده قبل از بازی با سایپا به محل تمرین بازیکنان رفتم در آنجا برانکو لوبانف را صدا کرد و ایشان هم اعلام کرد به خاطر مشکلات شخصی اش نمی تواند در ایران بماند و ما نیز موافقت کردیم این دروازه بان از جمع ما جدا شود.

برای پر کردن جای او چه برنامه ای دارید؟

ما کاندیداهای مورد نظر داریم که انشاالله به زودی یک نفر از آنها جذب خواهدشدالبته در این زمینه باز هم بحث تعامل با سرمربی محترم اهمیت زیادی دارد.

آیا باز هم سراغ گزینه های خارجی می روید؟

کاندیداهای ما بایداز بهترین ها باشد و بررسی های لازم صورت گیرد و یک دروازه بان جذب شود.

طی هفته های اخیر موضوع انتقال کنعانی زاده مدافع سابق شما به باشگاه استقلال سروصداهایی را به پا کرده است درباره این بازیکن چه برنامه ای دارید؟

من در یک مصاحبه با سایت باشگاه به وضوح گفتم که چه مسایل گذشته است این بازیکن حتی به ما مراجعه کرد و اظهار کرد دوست دارد برگردد ما نیز شروطی را گذاشتیم و گفتیم یک سال ا زقرارداد شما باقی مانده و موظف هستید با مبلغ مورد نظر ما این مدت را در پرسپولیس باشید سپس همه چیز را در اختیار خودش گذاشتیم تا تصمیم بگیرد ضمنا اعلام کردیم اگر قصد جدایی و حضور در تیم دیگر را دارد باید از باشگاه پرسپولیس رضایتنامه بگیرد. مبلغ بالایی را هم برای این رضایتنامه تعیین کردیم این بازیکن به ما تعهد داشت اما باشگاه استقلال رفت سپس با یکی از مدیران باشگاه استقلال گفت وگو کردیم و گفتیم شما 400میلیون تومان به باشگاه پرسپولیس پرداخت کنید تا ما از شکایت مان صرفنظر کنیم آنها موافقت کردند و قرار شد فردای آن روز این موضوع عملی شود اما منتظر ماندیم و اتفاقی نیفتاد.حالا نیز اگر آنها اقدام لازم را کنند ما فقط از شکایت خود صرفنظر می کنیم و سپس برای صدور رضایتنامه نیز باید صحبت کنیم. متاسفانه کاری بود که غیرقانونی در سازمان لیگ انجام شد که من بسیار متاسفم. زیرا علیرغم آنکه بحث ها واضح بود دیدیم که کارت بازی این بازیکن صادر شد. آقایان اعلام کردند که از نظر کمیته نقل و انتقالات اشکالی به این کار وارد نبوده اما مگر مرجع رسیدگی کمیته نقل و انتقالات است. پس چرا کمیته انضباطی وجود دارد. چرا آقای کاظمی پیش از آن گفته بودند کمیته انضباطی تصمیم می گیرند. من برای فوتبال متاسفم که چنین بی توجهی در فوتبال صورت می گیرد. ما به هیچ وجه از مواضع خود عقب نمی نشینیم. اگر نتوانیم حق مان را بگیریم از مراجع دیگر خارج از فوتبال پرونده را دنبال می کنیم. این بازیکن با ما قرارداد سه ساله داشته است که یکسال آخر آن مشمول خدمت سربازی شده و به همین دلیل باید یک سال دیگر برای ما بازی کند. حالا به صرف اینکه دیر اعزام شده و یا غیبت کرده صورت مساله پاک نمی شود. ما یک بازیکن دیگر را می خواستیم اما آقایان آن قدر بحث را به تعویق انداختند که آن بازیکن حس کرد نمی تواند در نیم فصل پرسپولیسی شود و با باشگاه خود قرارداد بست.

*وضعیت شکایت تان از رامین رضاییان چه شد؟

این هم به همین صورت است و متاسفانه در کمیته نقل و انتقالات این اتفاق افتاد. در این زمینه بی قانونی صورت گرفت. متاسفانه باید حداقل آموزش ها در زمینه درک نوشتار فارسی داده شود تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد که آقایان یک بخش جمله ای را می گیرند و براساس آن رای می دهند. ما نیز شکایت کردیم و پرونده را دنبال می کنیم و ذره ای از حق خود عقب نشینی نخواهیم کرد. در قرارداد این بازیکن مفادی است که نشان می دهد نمی توانسته از پرسپولیس به تیم خارجی منتقل شود ولی با یکسری ارتباطات خاص و فشارها این اتفاق افتاد. ما تا پایان این قضیه را دنبال می کنیم.

*روز گذشته لیست قراردادهای بازیکنان لیگ برتر منتشر شد. آیا شما موافق هستید؟

من پارسال هم در جمع مدیران و اعضای محترم فدراسیون فوتبال از آقای کفاشیان خواستم تا مسائل از راه تعامل و همفکری جلو برود. وقتی این اتفاق بیفتد همراهی پیش می آید. متاسفانه برخی کارها بدون هماهنگی انجام می شود و این نتیجه مثبتی نخواهد داشت. انتشار مبالغ قراردادها بدون هماهنگی بود.

*گویا از کشور آمریکا دعوتنامه ای دارید. درباره این سفر چه تصمیمی گرفته اید؟

ما ایامی را در تقویم ورزشی تیم بزرگسالان پرسپولیس داریم. طبعا فرجه هایی را برای آماده سازی تیم و برپایی اردوهای مختلف در نظرگرفتیم. با توجه به سعی و تلاش همه ارکان شرایط تیم طوری شده که بهای بیشتری به آن داده شده و دعوتنامه هایی از نقاط مختلف به باشگاه رسیده. ما اردوی اوکراین را پس از تحقیقات مختلف برپا کردیم و ارزش و جایگاه پرسپولیس موجب شد هزینه های ما در این سفر نصف شود. زیرا پرسپولیس از جایگاه خاصی برخوردار است. این دعوت ها صورت می گیرد. اما برای آنکه پاسخ مثبت داده شود یکسری الزامات قانونی نیز باید لحاظ شود. ما در این زمینه مشغول بررسی و مذاکره هستیم.

*ظاهرا باشگاه پرسپولیس پیرامون تبلیغات محیطی انتقاداتی را دارد و حتی مصاحبه نکردن بازیکنان تیم تان پس از دیدار با سایپا با این موضوع بی ارتباط نبوده است.

من تعجب می کنم که همه رسانه ها به دنبال هیجان هستند و دائم می خواهند بدانند فلانی چه گفت و ما چه می گوییم. موضوعات اساسی و کلیدی فوتبال مغفول می ماند. من از شما می خواهم به بحث های کلان بپردازید. ما می بینیم که برخی مسائل مانع پیشرفت فوتبال مان است. سال گذشته آقای عباسی مدیر باشگاه سیاه جامگان در نشستی گفتند که به ما اعلام شده به خاطر قرارداد تبلیغات محیطی مبلغی به باشگاه ما پرداخت می شود. ما هم خوشحال شدیم و براساس آن بودجه بستیم. بازیکن گرفتیم و جلو رفتیم اما در ادامه اعلام شد پولی نیست. حالا نیز برنامه های ما به هم ریخت. اتفاقاتی رخ داده که به نفع فوتبال مان نیست.

*چه اتفاقاتی؟

ما سامانه هواداری راه اندازی کردیم تا به این شکل در زمینه درآمدزایی و حرکت در مسیر پیشرفت گام برداریم اما آقایان یک سامانه را مقابل ما قرار دادند که در کار ما خلل ایجاد کند. چرا باید دور زمین سامانه هواداری با نام سامانه هواداری لیگ تبلیغ شود. اصلا هوادار لیگ چه معنایی دارد. ما طرفدار فوتبال داریم. هوادار پرسپولیس داریم. هوادار استقلال داریم. هوادار تراکتورسازی داریم اما هوادار لیگ معنایش چیست. این فاجعه است. بنده سه روز است که تمام کارهای باشگاه را زمین گذاشتم و به دنبال حل این مساله هستم. از سازمان لیگ و رئیس فدراسیون فوتبال خواهش کردم که این کار را نکنید زیرا به فوتبال آسیب می زنید. حالا این موضوع را پیگیری می کنیم و از حقوق باشگاه دفاع خواهیم کرد. متاسفانه رسانه ها به این مسائل ورود نمی کنند. دائم به دنبال این هستند که طاهری چه شده و طاهری چه گفته. می نویسند طاهری لیاقت مدیریت ندارد. من استقبال می کنم. شما یک مدیر بالیاقت بیاورید و من مسئولیت خودم را به او واگذار می کنم. چرا یک بار نمی آیید مشکلات فوتبال را آسیب شناسی کنید. به جای پرداختن به حاشیه ها و هیجانات کاذب بیایید و درباره برنامه های من از من سوال کنید. متاسفانه اتفاقات نمی افتد و در نهایت فوتبال ما آسیب می بیند.