به گزارش افکارنیوز،

ایلیس استان، دستیار رومانیایی سیروس پورموسوی که به اعتقاد خیلی ها در نتیجه گیری این فصل فولادی ها موثر بود پیش از این سابقه سرمربیگری در فوتبال قطر، رومانی و عراق را دارد. او در سال 2012 نیز به عنوان سرمربی تیم مطرح استوابخارست رومانی به فعالیت پرداخت.

* چه شد که به ایران آمدید؟

 یکی از دوستان مشترک من و سرمربی فولاد، من را به وی معرفی کرد. من هم در مورد فولاد و پتانسیل این تیم تحقیق کردم و سپس به اینجا آمدم و می توانم بگویم خوشحال هستم که این تصمیم را گرفتم. چرا که نظر کاملا مثبتی درمورد مجموعه فولاد دارم. فولاد خوزستان یک مجموعه کاملا حرفه ای است.

* شما که پیش از این سابقه سرمربیگری در کارنامه خود داشتید چطور شد به عنوان دستیار کارتان را در تیمی ایرانی آغاز کردید؟

 من فکر می کردم فولاد تیم  بزرگی است و دوست داشتم از فوتبال ایران شناخت داشته باشم و به نظرم کار کردن در مجموعه فولاد اتفاق مثبتی برای من بود. در ضمن خیلی خوشحالم که با همکارهای ایرانی ام آشنا شدم و کار کردم و روابط دوستانه و فنی بسیار خوبی تاکنون با یکدیگر داشتیم.

* به نظر شما فولاد در بازی های اخیر افت نکرده است؟

 نخیر ما در بازی های اخیر تنها نتیجه نگرفتیم و می توانم بگویم حتی در بازی هایی که نتیجه را باختیم توانستیم فوتبال زیبایی را ارائه دهیم. من فکر می کنم یکی از مزیت های فولاد این فصل، نمایش زیبا و دلپذیر آن است.

* به عقیده شما فولاد می تواند سهمیه آسیایی را کسب کند؟

 برای کسب سهمیه مقداری کارمان سخت است اما کاملا دست خودمان است. اگر سه بازی آینده را با پیروزی پشت سر بگذاریم می توانیم آسیایی شویم.

* فوتبال ایران را در مقایسه با لیگ هایی مانند لیگ برتر رومانی چطور بررسی می کنید؟

 سطح لیگ برتر ایران بسیار بالاست و بازیکنانی هستند که از نظر تکنیکی پتانسیل بالایی دارند که می توانند در لیگ های معتبر اروپایی بازی کنند اما آنها تنها از نظر بدنی کمی ضعف دارند ولی از نظر تاکتیکی فوق العاده اند. یکی از فرق های لیگ برتر ایران با سایر لیگ ها این است که در ایران نتایج کاملا غیرقابل پیش بینی است و ممکن است در یک دیدار تیم پایین جدولی تیم صدرنشین را از پیش رو بردارد در حالی که در فوتبال اروپا نتایج به مراتب قابل پیش بینی تر هستند.

* می توانید از بازیکنی نام ببرید که لایق حضور در اروپاست؟

 در تیم خودمان می توانم سه چهار بازیکن نام ببرم که کاملا لایق حضور در تیم های اروپایی هستند. قطعا در آینده از آنها بیشتر می شنوید. البته در تیم های دیگر نیز بازیکنانی از این دست وجود دارد.

* پس از یک فصل حضور در ایران، برای فصل آینده چه برنامه ای دارید؟

** امسال، سال بسیار خوبی داشتم و تجربه مفیدی از کار کردن با جوانان ایرانی پیدا کردم. با توجه به شرایط خوبی که در مورد کار کردن در ایران داشتم احتمالا در فصل آینده نیز در ایران خواهم ماند.