به گزارش افکارنیوز،

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی خودش را برای حضور پرقدرت و آبرومند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کند که برای درخشش در این مسابقات مهم روی لژیونر‌های خود حساب ویژه‌ای باز کرده است.

تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر ۱۸ بازیکن لژیونر در لیگ‌های معتبر اروپایی، آسیایی و آمریکایی دارد که شاید ۹۵ درصد این بازیکنان نه تنها در جام جهانی حضور خواهند داشت بلکه در ترکیب اصلی ایران هم به میدان بروند.

این در شرایطی است که عصر روز گذشته فهرست ۳۵ نفره ابتدایی تیم ملی برای حضور در جام جهانی مشخص شد.

در این مطلب قصد داریم شرایط حال حاضر لژیونر‌های تیم ملی فوتبال کشورمان را بررسی کنیم تا متوجه شویم نقش این بازیکنان در تیم ملی چیست.

لیگ ستارگان قطر

مهدی طارمی

طارمی که بعد از کلی جار و جنجال چند ماه پیش از پرسپولیس به الغرافه رفت جزو جدیدترین لژیونر‌های فوتبال ایران محسوب می‌شود. طارمی در ابتدای حضورش در الغرافه نمایش درخشانی داشت و گل‌های زیادی هم به ثمر رساند، اما کم کم طارمی از دوران اوجش فاصله گرفت تا جایی که بعد از حذف الغرافه از امیرکاپ قطر، رسانه‌های این کشور به شدت علیه او موضع گرفتند.

البته در مورد طارمی این مسئله وجود دارد که این بازیکن به شدت مورد توجه کی‌روش قراردارد و شاید همین مسئله به بازی کردن او در بزرگترین مسابقات فوتبال جهان کمک کند.

مرتضی پورعلی‌گنجی

مسلما یکی از مهره‌های اصلی تیم ملی در جام جهانی پورعلی‌گنجی است. مدافع پرقدرت و تنومند تیم ملی که در باشگاه‌ش (السد قطر) هم یک بازیکن تاثیرگذار و مهم است به طوری که در نبود این بازیکن السد به مشکل می‌خورد. پورعلی‌گنجی مدافع وسط ثابت تیم ملی در روسیه است و یکی از ستون‌های مهم تیم که فصل گذشته برای تیم باشگاهی‌اش هم بازیکن مهمی بود.

سروش رفیعی

هافبک بازیساز الخور قطر شاید شانس کمی برای حضور در جام جهانی داشته باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که رفیعی در باشگاهش به بازیکن مهمی تبدیل شده و بسیار هم اثرگذار است، اما شاید تعدد بازیکن در خط هافبک تیم ملی، سروش را از جام جهانی محروم کند.

لیگ برتر یونان

کریم انصاری‌فرد

یکی از مهره‌های کلیدی و قابل اتکا کی‌روش در جام جهانی کریم انصاری‌فرد است. مهاجمی که در فصل گذشته بهترین گلزن تیم المپیاکوس بود و برای آقای گلی یونان فقط یکی، ۲ گل کم آورد. انصاری‌فرد که در روسیه دومین جام جهانی‌اش را تجربه می‌کند می‌تواند بار زیادی از شرایط هجومی تیم ملی به دوش بکشد. انصاری‌فرد حالا با تجربه خوب اروپایی که دارد می‌تواند به تیم ملی در روسیه کمک زیادی بکند.

احسان حاج‌صفی

حاج‌صفی هم کنار انصاری‌فرد در سال گذشته یکی از مهره‌های مهم تیم ملی و البته باشگاه المپیاکوس بود. حاج‌صفی که حالا یکی از کاپیتان‌های تیم ملی است، می‌تواند نقش مهمی را در روسیه ایفا کند. حاج‌صفی هم در دفاع چپ و هم در هافبک چپ مهره قابل اعتمادی برای تیم ملی است. البته حاج‌صفی امسال هم در پانیونیوس و هم در المپیاکوس بیشتر در پست دفاع چپ به میدان رفت، پستی که در تیم ملی در اختیار میلاد محمدی است. در کل حاح‌صفی بازیکن مهمی برای تیم ملی ایران به شمار می‌رود.

مسعود شجاعی

شجاعی این فصل را به بهترین نحو ممکن به پایان رساند و در نهایت با تیم «آاک» به‌عنوان قهرمانی لیگ برتر یونان دست پیدا کرد. البته نکته مهم اینجاست که شجاعی به همان اندازه که در تیم باشگاهی‌اش موفق بود، در چند ماه اخیر در تیم ملی موفق نبوده و شاید همین مسئله او را از جام جهانی دور کند. البته با توجه به اعتقادی که کی روش به شجاعی دارد این احتمال وجود دارد که این هافبک باتجربه هم به جام جهانی برود.

 

لیگ برتر بلژیک

کاوه رضایی

رضایی آنقدر این فصل در بلژیک درخشید که بازی کردنش به صورت ثابت در جام جهانی دور از ذهن نیست. کاوه بهترین مهاجم شارلوا بود که گل‌های زیاد حساسی هم برای تیمش به ثمر رساند. رضایی آنقدر در لیگ بلژیک درخشید تا به پیراهن تیم ملی رسید. رضایی مسلماً می‌تواند یکی از ستاره‌های تیم ملی در جام جهانی باشد و شاید این جام جهانی سکوی پرتاب بزرگی برای مهاجم آماده تیم ملی شود.

رامین رضاییان

رضاییان امسال در اوستنده به اندازه زمان حضورش در پرسپولیس موفق نبود. البته باز هم در این شرایط رضاییان بازی‌های زیادی برای تیم باشگاهیش انجام داد، اما به نوعی جایگاهش را در تیم ملی به وریا غفوری آماده داده. رضاییان کار دشواری برای قرار گرفتن در ترکیب ثابت تیم ملی دارد، اما با توجه به اینکه در فوتبال اروپا بازی می‌کند شاید یکی از مهره‌های اصلی تیم ملی در روسیه باشد.

لیگ برتر روسیه

سردار آزمون

مهاجم جوان تیم ملی فوتبال کشورمان به احتمال فراوان یکی از مهره‌های اصلی کارلوس کی‌روش در جام جهانی است. البته آزمون به غیر از این یکی دو ماه اخیر روز‌های درخشانی را در باشگاهش سپری نکرد، اما باز هم یکی از مهره‌های اصلی روبین کازان بوده. آزمونِ جوان که بیشتر از سایر بازیکنان ایران مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار دارد می‌تواند مانند گذشته در تیم ملی بدرخشد و این بار جام جهانی را برای درخشش انتخاب کند. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد آزمون یکی از مهاجمان ثابت تیم ملی در روسیه است.

سعید عزت‌اللهی

هافبک دفاعی جوان تیم ملی این فصل در تیم آمکار روسیه روز‌های خوبی را پشت سر گذاشت. هرچند تیم باشگاهی‌اش توفیق چندانی به دست نیاورد، اما خود عزت‌اللهی بازیکن مهمی برای تیمش بود. غیبت عزت‌اللهی در بازی اول تیم ملی با مراکش در جام جهانی بزرگترین چالش کادر فنی است. به غیر از بازی اول که عزت اللهی محروم است او در دو بازی دیگر بازیکن اصلی تیم ملی خواهد بود و شاید جام جهانی خوبی را پشت سر بگذارد.

میلاد محمدی

دفاع چپ جوان و انرژیک تیم احمد گروژنی روسیه یکی از مهره‌های ثابت تیم ملی در جام‌جهانی خواهد بود. محمدی دفاع چپ ثابت تیم ملی است که در تیم باشگاهی‌اش هم فصل درخشانی را پشت سر گذاشته. البته یک مورد مصدومیت چند ماهی محمدی را از تیم ملی باشگاهی‌اش دور کرد، اما در نهایت این بازیکن به شرایط آرمانی رسیده و می‌تواند تیم ملی را در روسیه همراهی کند.

لیگ برتر پرتغال

امیر عابدزاده

شاید امیر عابدزاده دروازه‌بان جوان تیم ماریتیمو پرتغال سورپرایز تیم ملی در جام جهانی باشد. عابدزاه که چند ماهی است دروازه‌بان اول تیمش در لیگ برتر پرتغال شده شانس بالایی دارد که حتی در جام جهانی برای ایران بازی کند. عابدزاده به عنوان یک دروازه‌بان جوان به خوبی توانسته در لیگ برتر پرتغال جای خودش را باز کند و شاید در تیم ملی چنین شرایطی داشته باشد.

لیگ برتر هلند

علیرضا جهانبخش

مسلماً مطرح‌ترین، آماده‌ترین و مهم‌ترین بازیکن ایران در جام جهانی علیرضا جهانبخش است. ستاره جوانی که حالا با عنوان آقای گلی لیگ هلند پا به جام جهانی می‌گذارد و می‌تواند به همان اندازه که فصل فوق‌العاده‌ای را با آلکمار پشت سر گذاشت با تیم ملی هم در جام جهانی موفق شود. چشم تمام اهالی فوتبال ایران و فوتبال دوستان به درخشش جهانبخش در جام جهانی دوخته شده. این بازیکن می‌تواند نقش مهمی را در تیم ملی ایفا کند.

رضا قوچان‌نژاد

قوچان‌نژاد که فصل موفقی را در لیگ هلند گذراند حالا در آستانه تجربه کردن دومین جام جهانی‌اش است. مهاجم با تجربه تیم ملی می‌تواند یکی از مهره‌های مهم کی‌روش در جام جهانی باشد. هرچند با وجود مهاجمان جوان آماده شاید قوچان‌نژاد انتخاب اول کی‌روش در خط حمله نباشد، اما می‌تواند عصای دست کادر فنی لقب بگیرد.

 

لیگ برتر سوئد

سامان قدوس

بعد از علیرضا جهانبخش سامان قدوس یکی از مهم‌ترین مهره‌های تیم ملی در روسیه است. قدوس که ستاره تیمش در لیگ برتر سوئد است در تیم ملی هم می‌تواند یک ستاره بزرگ باشد. درخشش قدوس در تیم «استرشوند» در فصل گذشته امید‌های زیادی را ایجاد کرده که این بازیکن در جام جهانی هم بازی‌های خوبی را برای ایران انجام بدهد.

لیگ یک انگلیس

اشکان دژاگه

کاپیتان تیم ملی ماه‌های اخیر را به‌خاطر مصدویت شدیدی از دست داده و تازه به شرایط بازی کردن رسیده است هافبک ایرانی ناتینگهام فارست یکی از مهره‌های مهم کی‌روش در جام جهانی است و میخواهد دومین جام جهانی خود را با تیم ملی تجربه کند. تجربه بالای دژاگه در کنار قدرت بالای رهبری او این بازیکن را به مهره مهمی در تیم ملی تبدیل کرده است.

 

لیگ MLS آمریکا

 

استیون بیت‌آشور

مدافع راست ایرانی تیم لس‌آنجلس اف‌سی آمریکا سورپرایز فهرست 35 نفره اعلام شده توسط کارلوس کی‌روش است. بیت‌آشور که آخرین بار در جام جهانی 2014 برزیل به تیم ملی دعوت شده بود، بازهم در آستانه جام جهانی به تیم ملی دعوت شد. این در شرایطی است که این بازیکن در طول 4 سال گذشته در هیچ کدام از اردوها و مسابقات ملی حضور نداشت و توسط کی‌روش به تیم ملی دعوت نشده بود. این امکان وجود دارد که بیت‌آشور در جام جهانی هم در فهرست نهایی تیم ملی حضور داشته باشد.

به گزارش میزان، با توجه به حضور این بازیکنان نامبرده در فوتبال اروپا و اعتقاد کارلوس کی‌روش به این بازیکنان پیش‌بینی می‌شود بخش اعظمی از نفرات ذکر شده در بالا که ترکیب اصلی تیم ملی را در جام جهانی تشکیل دهند.