به گزارش افکارنیوز،

تیم فوتبال پرسپولیس تهران در هفته دهم رقابتهای لیگ برتر در ورزشگاه تختی به مصاف سایپا رفت و در حالی که با یک گل از میزبانش پیش بود، در آخرین دقایق بازی روی ضربه سر محمدرضا سلیمانی گل مساوی را دریافت کرد تا امتیازات این بازی بین دو تیم تقسیم شود.

سرخ پوشان در ۹ بازی که در لیگ برتر پشت سر گذاشته‌اند تنها ۹ بار موفق به گلزنی شده‌اند که این آمار برای تیم مدافع عنوان قهرمانی چندان جالب نیست. وقتی می‌بینیم در کنار این گلهای زده کم تعداد مساوی های پرسپولیس بیشتر از پیروزیهای این تیم است، در می‌یابیم که بالانشینی امروز سرخ پوشان در جدول را باید مرهون خط دفاعی مستحکم این تیم دانست. خط دفاعی که سال به سال بهتر شده و می‌شود.

سرخ پوشان که سالها بابت خط دفاعی متزلزلشان دچار ضرر در لیگ برتر می شدند، در فصل شانزدهم که نخستین فصل حضور برانکو (از ابتدای فصل) در این تیم بود به شرایط خوب رسیدند و فصل را با ۱۴ گل خورده به اتمام رساندند. این خط دفاعی فصل گذشته هم تنها ۱۵ گل در ۳۰ بازی خورده بار دیگر بهترین خط دفاعی لیگ و یکی از اصلی ترین عوامل قهرمانی سرخ پوشان شد.

ساختار دفاعی تیم برانکو در این فصل نیز همچنان مستحکم و حتی مستحکم تر از قبل است. سرخ پوشان در ۹ بازی انجام داده تنها ۳ بار دروازه شان باز شده تا به لطف این تعداد کم گل خورده علیرغم ضعفی که در خط حمله داشته اند، با یک بازی کمتر در بین ۳ تیم بالای جدول حضور داشته باشند. 

سرخ پوشان به طور متوسط در فصل شانزدهم در هر ۱۹۲ دقیقه یک گل، در فصل هفدهم در هر ۱۸۰ دقیقه یک گل و در فصل هجدهم تاکنون در هر ۲۷۰ دقیقه یک گل خورده‌اند که این نشان دهنده عملکرد فوق العاده آنها در ساختار دفاعی است. 

این عملکرد پرسپولیس تنها مخصوص لیگ برتر نیست و آنها در لیگ قهرمانان آسیا هم با اتکا به همین ساختار دفاعی مستحکم توانسته‌اند تا فینال بازیها پیش بروند. سرخ پوشان در لیگ قهرمانان آسیا نیز ۱۲ بار به میدان رفته که در این ۱۲ بازی تنها ۱۰ گل دریافت کرده است.

پرسپولیس نه تنها با ۶ کلین شیت آسیایی از این نظر بهترین تیم در آسیا است، بلکه با میانگین ۰/۸ گل خورده در هر بازی دارای بهترین خط دفاعی آسیا نیز می باشد. سرخ پوشان در لیگ قهرمانان آسیا به طور متوسط در هر ۱۰۸ دقیقه یک گل خورده‌اند. 

نزدیک ترین خط دفاعی به خط دفاعی پرسپولیس در فصل جاری لیگ برتر خط دفاعی پیکان است که این تیم هم در ۹ بازی تنها ۴ گل (یک گل بیشتر از پرسپولیس) دریافت داشته و به طور متوسط هر ۲۰۲ دقیقه یک گل خورده است. 

همچنین بهترین خط دفاعی در آسیا بعد از پرسپولیس به گوانگژو چین تعلق دارد. این تیم در ۸ بازی ۸ بار دروازه اش باز شده و با میانگین یک گل خورده در هر بازی بعد از پرسپولیس بهترین خط دفاعی در آسیا را دارد.