به گزارش افکارنیوز،

اگرچه کار استقلال برای حضور در جمع مدعیان قهرمانی، با توجه به اینکه امروز احتمال دارد سپاهان با شکست استقلال خوزستان ۳۳ امتیازی و صدرنشین شود، سخت است، اما ممکن است، به خصوص که یک نیم‌فصل به پایان بازی‌های این فصل باقی مانده و پای ۴۵ امتیاز دیگر در میان است. 
این نتایج در حالی برای دو تیم رقم خورد که در ابتدای فصل پنجره به روی تیم پرسپولیس بسته بود و بازیکنان زیادی که جزو مهره‌های کلیدی تیم بودند، جمع سرخ‌ها را ترک کردند. بازیکنانی، چون وحید امیری، فرشاد احمدزاده، صادق محرمی و... مهدی طارمی هم که پیش‌تر اردوی تیم را ترک کرده بود و یکی، دو بازیکن مثل محسن مسلمان را هم برانکو نخواست. پنجره به روی استقلال باز بود، اما بازیکنان کلیدی این تیم با توجه به درخشش در جام جهانی و بازی‌های فصل گذشته اردوی تیم را ترک کردند و این باعث شد استقلال زمان زیادی را برای رسیدن به هارمونی در فصل جدید از دست بدهد. سیدمجید حسینی و امید ابراهیمی دو مهره کلیدی استقلال در فاز دفاعی بودند که اردوی تیم را ترک کردند و بازیکنانی، چون جپاورف و تیام هم تصمیم به ترک استقلال گرفتند. 
عملکرد متفاوت دو تیم نشان می‌دهد تیمی که به هماهنگی لازم رسیده، حفظ نفرات برایش اهمیت بیشتری دارد و تیمی که دارای این هارمونی است، نباید در فصل نقل و انتقالات خیلی دست به ترکیب تیمش بزند. شاید پرسپولیس به همین دلیل بهتر نتیجه گرفت. پرسپولیس اگرچه بازیکنی به جمع خود اضافه نکرد، اما مهره‌هایی که به زمین می‌رفتند مدت‌ها بود کنار هم بازی می‌کردند و به خاطر هماهنگی‌های خوبی که داشتند، دست به کار بزرگی زدند؛ حضور در جمع مدعیان قهرمانی لیگ برتر و صعود به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا. 
نکته جالب در مورد استقلال و پرسپولیس در نیم‌فصل نخست، عملکرد خوب دو تیم در فاز دفاعی بوده است. هر دو تیم در لیگ برتر و در ۱۵ بازی ۶ گل خوردند، اما همان‌طور که اشاره شد پرسپولیس ۶ امتیاز بیشتر به دست آورده و این در حالی است که در فاز حمله استقلال بهتر کار کرده و آمار بهتری از خود به نمایش گذاشته است. 
با این حال آنچه اهمیت دارد نتیجه‌ای است که به دست می‌آید. در برهه‌ای پیش از آمدن برانکو، پرسپولیس صاحب بهترین خط دفاعی بود، اما قهرمان نشد و بعد از آمدن برانکو هم صاحب بهترین خط حمله شد و باز هم قهرمان نشد، بنابراین تیمی قهرمان می‌شود که در هر دو فاز عملکرد نرمالی داشته باشد و نتیجه برایش از همه چیز مهمتر باشد. 
پرسپولیس تا به این جای کار ۶۸ درصد از امتیازات را به دست آورده و یکی از مدعیان قهرمانی به شمار می‌رود و استقلال با کسب ۵۵ درصد از امتیازات لازم تیم پنجم است. این به نوعی نشان می‌دهد که این فصل صلابت تیم‌ها کم شده و امتیازات مدام بین تیم‌ها تقسیم می‌شود. این را هم می‌توانیم بگوییم که کیفیت فنی بازی‌های این فصل خیلی بالا نیست. 
اما برای دیدن یک گل از استقلال باید ۷۵ دقیقه و یک گل از سوی تیم پرسپولیس ۷۹ دقیقه منتظر بمانیم و این نشان می‌دهد این دو تیم در فاز گلزنی در این فصل از بازی‌ها خیلی موفق نبوده‌اند. کما اینکه در ترکیب تیم پرسپولیس می‌بینیم منشا در امر گلزنی چهره کاملاً ناموفقی داشته است و در استقلال هم گرو نتوانسته جانشین خوبی برای تیام باشد. میانگین گل زده (دقیقه) در فوتبال روز دنیا در حال کاهش و تمرکز روی دقیقه ۳۰ است. یعنی هر ۳۰ دقیقه به طور میانگین یک گل، اما می‌شود به صراحت اشاره کرد هر دو تیم در فاز دفاعی موفق بوده‌اند. 
نگاهی خواهیم داشت به عملکرد دو تیم در نیم‌فصل نخست: 
پرسپولیس (۸ برد، ۷ مساوی، بدون باخت)
میانگین کسب امتیاز:۰۶/۲
میانگین گل زده (بازی): ۱۳/۱
میانگین گل زده (دقیقه): ۷۹
میانگین گل خورده (بازی): ۴/۰
میانگین گل خورده (دقیقه): ۲۲۵
درصد کسب امتیاز: ۶۸
استقلال (۶ برد، ۷ تساوی، ۲ باخت)
میانگین کسب امتیاز: ۶۶/۱
میانگین گل زده (بازی): ۲/۱
میانگین گل زده (دقیقه): ۷۵
میانگین گل خورده (بازی): ۴/۰
میانگین گل خورده (دقیقه): ۲۲۵
درصد کسب امتیاز: ۵۵