نقشه فرار ایران در جام ملت های آسیا

توقع قهرمانی در جام ملت های آسیا مورد و مساله تازه ای در این فوتبال نیست. کی روش از ابتدا می دانست اگر پس از جام جهانی روسیه در ایران ماندنی شود، باید با این سطح انتظار و توقع هم زندگی کند.

افرادی که برد ایران مقابل مراکش را با گل به خودی حریف تحلیل کردند، گل ایران به اسپانیا را ندیدند و تساوی با پرتغال را یک فاجعه ملی تلقی کردند، همان هایی بودند که بحث های خرد و کلانشان در دفاع اتوبوبسی خلاصه می شود. 

معلوم است چنین افرادی که از تیم ملی توقع قهرمانی در جام جهانی را دارند باید بر طبل قهرمانی در جام ملت های آسیا بکوبند. بر آنها حرجی نیست.

برای کی روش و بازیکنان تیم ملی آنچه این عده می گویند نباید غیرطبیعی جلوه کند. آنها می گویند تیم ملی باید به هر قیمتی جام بگیرد و ۴۳ سال درجا زدن در جام ملت های آسیا هم به کسی مربوط نیست! مهم همین دوره است؛ این مقطع زمانی و این شرایط فعلی...

توضیحات کی روش از برآیند این مناقشه اما این است؛ او بارها گفته ما به دیدار با یمن فکر می کنیم. این یعنی کی روش می خواهد از بار فشارهای وارد شده بر بازیکنان تیم ملی بکاهد، او دوست دارد انتظارهای ایجاد شده را جور دیگری تحلیل کند.

بازیکنانی که هر لحظه بابت حذف شدن از جام ملت های آسیا استرس داشته باشند، طبعا نمی توانند وظایف محوله را به درستی انجام بدهند. سطح توقع از تیم ملی بالاست اما فراموش نکنیم فوتبال و آنالیز میدانی این ورزش، با آنچه ما در توهمات خود داریم متفاوت است.

فوتبال بازی یک قل و دو قل نیست که تحلیل جام گرفتن در جام ملت های آسیا به سادگی همین بحث های کوچه و بازار باشد.

در این جام، حریفانی مانند کره جنوبی و ژاپن هستند که داعیه گرفتن جام را دارند. استرالیا قهرمان دوره قبلی نیز هست که این جام را می خواهد. سعودی ها را فراموش نکنید. چین و امارات متحده عربی را از یاد نبرید اما ما باید راه فرار از تله حریفان بزرگ را پیدا کنیم.

در جام ملت های آسیا البته ایران، یکی از مدعیان قهرمانی این جام نیز حضور دارد؛ فقط باید مراقب باشیم سطح انتظارات به نقطه ای نرسد که وقتی نزدیک بود از یاران مسی در جام جهانی برزیل مساوی بگیریم و مقابل رونالدو و همه ستاره های پرتغال در جام جهانی روسیه به نتیجه تساوی رضایت دادیم، خیلی ها توهم زدند که چرا نباید مثل فرانسه جام بگیریم!

توهم در این حد واقعا نوبرانه است اما برای تیم ملی ما کار از کار گذشته؛ باید در جام ملت های آسیا این بار تیمی بسیار متفاوت تر باشیم؛ بدون توجه به تحلیل های درجه چندم و بی سر و ته...