به گزارش افکارنیوز،

 مجمع عمومی فدراسیون فوتبال قرار است ساعت 10 صبح امروز (19 اسفندماه) برگزار شود. مجمعی که خیلی‌ها منتظر برگزاری آن بودند تا تکلیف بازنشسته‌ها مشخص شود. تاریخ برگزاری این مجمع 19 دی‌ماه بود که شب برگزاری‌، فدراسیون فوتبال با انتشار اطلاعیه‌ای مبنی بر حفظ تمرکز تیم ملی در جام ملت‌های آسیا، آن را لغو کرد. هرچند در دستور جلسه مجمع 19 دی‌ماه خبری از بحث بازنشسته‌ها نبود و در دستور جلسه مجمع 19 اسفندماه نیز قرار نیست در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

بر اساس اعلام فدراسیون فوتبال دستور جلسه مجمع عمومى عادى فدراسیون چهار بخش است؛ «1-بررسى گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال در سال مالی 97-96 ٢-بررسی برنامه و بودجه سال مالى 98-97 3-گزارش صورت‌های مالی، حسابرسی مستقل و  بازرس قانونی سال مالى 97-96 4-اصلاحات جدید مقررات انضباطی».

با توجه به حواشی اخیر در بحث میزان درآمدهای فدراسیون فوتبال از محل پاداش‌های صعود تیم ملی به جام جهانی 2014 و 2018 این سؤال ایجاد می‌شود که آیا فدراسیون قرار است ریز هزینه‌های صورت گرفته و خرج شدن پاداش‌های تیم ملی را به مجمع ارائه کند؟ آیا اعضای مجمع در این خصوص فدراسیون فوتبال را مورد سؤال قرار داده و می‌دهند یا اینکه از بررسی این اسناد چشم‌پوشی خواهند کرد؟

ماجرا از این قرار است که پس از اعتراض مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال به فدراسیون فوتبال مبنی بر اینکه 20 میلیون دلار درآمد تیم ملی از صعود به دو جام جهانی چه شده است، به دنبال پاسخ این سؤال رفت. تمام سؤالات در خصوص پاداش‌های تیم ملی از علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال پرسیده و در گزارشی منتشر شد. 

در مصاحبه‌ای با علی سلیمانی داشت، فارغ از برخی هزینه‌ها موضوعی ابهامات را بیشتر کرد. خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در بین صحبت‌های خود به کسر مبلغ "1.5 میلیون فرانک بابت جرایم مسابقات مختلف از جمله بازی ایران - قطر، برگزاری مراسم شب عاشورا در بازی ایران - کره‌جنوبی یا رفتار تماشاگران در بازی‌های مختلف" اشاره کرد. این صحبت‌ها در حالی انجام شد که سایت فیفا جرایم کشورهای مختلف در سال‌های 2018 و 2017 را منتشر کرده بود. چیزی که نشان می‌داد جرایمی که برای فوتبال ایران در نظر گرفته شده، جمعاً 193 هزار فرانک بابت مسابقات و 40 هزار فرانک نیز شامل جرایم شخصی برای جواد نکونام (25 هزار فرانک)، سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی و احسان حاج‌صفی (هرکدام 5 هزار فرانک) است. یعنی در مجموع 233 هزار فرانک که با هزینه اعلام شده از سوی سلیمانی یک میلیون و 267 هزار فرانک تفاوت داشت. عمق حفره ایجاد شده بین این دو مبلغ، حسابی سر و صدا ایجاد کرد. اتفاقی که باعث شد فدراسیون فوتبال مجبور به صدور اطلاعیه کند تا توضیحاتی درباره مبلغ کسر شده از حساب ایران در فیفا ارائه کرده باشد. 

توضیحات فدراسیون فوتبال یک توضیح کلی بود و ریز مبالغ کسر شده اعلام نشد، اما بازهم ابهاماتی در مبلغ اعلام شده وجود داشت. در توضیح فدراسیون فوتبال آمده بود که "مبلغ یک میلیون و 500 هزار فرانک بابت جرائم انضباطی، حق عضویت‌ها، عوارض مسابقات، هزینه مراسم قرعه‌کشی و بلیت هواپیما جهت حضور در کارگاه‌های آموزشی، هزینه مربوط به دادگاه‌های CAS و سایر دریافتی‌ها محاسبه شده است." این اتفاق باعث شد خبرگزاری تسنیم بار دیگر سراغ علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال برود تا برای روشنگری درباره این مبالغ سؤالاتی بپرسد. 

فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود تمام این مبالغ کسر شده، مربوط به حساب‌های فدراسیون با فیفا از سال 2012 تا سال 2018 است. با این حال سلیمانی در مصاحبه جدید خود اشاره کرد که حق عضویت فدراسیون فوتبال سالانه هزار یا دو هزار فرانک است. از سال 2012 تا 2018 فدراسیون فوتبال باید هفت سال حق عضویت بدهد که اگر بالاترین رقم اعلام شده سلیمانی را هم محاسبه کنیم، 14 هزار فرانک می‌شود.

درباره عوارض مسابقات هم سلیمانی اعلام کرد حدوداً پنج درصد از بلیت فروشی بابت عوارض باید به فیفا یا AFC پرداخت شود که این مبلغ هم از درآمد حاصل از بلیت فروشی پرداخت می‌شود. خزانه‌دار فدراسیون حتی اعلام کرد اگر بلیت فروشی نباشد یا برآوردی در این خصوص نشود، 500 دلار بابت هر بازی پرداخت خواهد شد که با یک حساب سر انگشتی این مبلغ هم خیلی تا رسیدن به عدد 1.5 میلیون فرانک فاصله دارد.

بابت هزینه دادگاه‌های CAS طبق اعلام خزانه‌دار، فدراسیون فوتبال چیزی حدود 50 هزار دلار پرداخت کرد، اما حضور در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی، بلیت هواپیما جهت حضور در کارگاه‌های آموزشی و سایر دریافتی‌ها چه مبالغی بوده که این حفره عمیق تا رسیدن به عدد 1.5 میلیون فرانک را پُر می‌کند؟ فدراسیون همچنین اعلام کرده بود که 2.5 میلیون دلار بابت کمپ تیم ملی در روسیه پرداخت شده، رقمی نجومی که حتی گفته شد باعث تعجب مهدی تاج هم شده است، آیا ریز این پرداختی‌ها به اعضای مجمع اعلام خواهد شد تا در این خصوص هم شفاف‌سازی شود چرا و چگونه هزینه کمپ تیم ملی به 2.5 میلیون دلار رسیده است؟

آنچه از فدراسیون فوتبال انتظار می‌رود، اعلام ریز هزینه‌های صورت گرفته است که باعث صفر شدن پاداش 9.3 میلیون دلاری (8 میلیون پاداش صعود و 1.3 میلیون کمک برای آماده‌سازی) صعود تیم ملی به جام جهانی شد. این در حالی است که طبق اعلام وزارت ورزش و جوانان، کمک 27 میلیارد تومانی و 4.5 میلیون دلاری از سوی این وزارتخانه بابت برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی در جام جهانی 2018 و جام ملت‌ها 2019 صورت گرفت. اکنون این سؤال به وجود می‌آید که این درآمد و کمک‌های ورودی به حساب فدراسیون فوتبال، صرف چه برنامه‌هایی شده است که فدراسیون پولی ندارد و برای پرداخت دستمزد نهایی کارلوس کی‌روش باید به AFC نامه بزند تا پاداش یک میلیون دلاری حضور در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا را نیز به حساب این مربی پرتغال واریز کند.

تمام این مبالغ را کنار کمک 2 میلیون و 567 هزار دلاری فیفا بگذارید که مربوط به سال‌های 2017 و 2016 است. فیفا ریز کمک‌های سالانه خود به تمام فدراسیون‌ها را به صورت شفاف منتشر کرده که سهم فوتبال ایران مبلغ 2 میلیون و 567 هزار دلار است. از این مبلغ فدراسیون فوتبال یک میلیون و 736 هزار دلار آن را هزینه کرده که طبق جدول حدود 68 درصد می‌شود. این کمک برای سال 2018 نیز چیزی حدود 1.5 میلیون دلار است که فیفا اسناد این کمک‌ها را هنوز منتشر نکرده است. این هزینه‌ها مشمول اقدامات فدراسیون‌های عضو فیفا در بخش توسعه فوتبال از جمله زیربنایی، فوتبال پایه، لجستیکی و... است. به این ترتیب فدراسیون نمی‌تواند مدعی شود که پاداش جام جهانی را برای توسعه فوتبال، زمین چمن کمپ یا اقدامات زیربنایی دیگر کرده، چون فیفا بودجه مشخصی برای این اقدامات در نظر گرفته و فدراسیون هم تنها 68 درصد آن را هزینه کرده است. (در تصویر زیر میزان کمک فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در سال 2017 و 2016 با خط قرمز مشخص شده است.)

اکنون سؤالی که در آستانه مجمع ایجاد می‌شود، این است که آیا اسناد مالی فدراسیون فوتبال برای بررسی توسط اعضای مجمع به آنها ارسال شده یا نه؟ آیا اعضای مجمع این اسناد را به ریز دریافت کرده‌اند و قرار است فدراسیون را مورد سؤال قرار بدهند یا این بار هم در مجمع با دست بلند کردن و صلوات فرستادن، تمام اسناد مالی تأیید می‌شود؟ اعضای مجمع که بخشی از آنها مدیران باشگاه‌هایی هستند که هنوز از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بابت تبلیغات محیطی طلبکار هستند. حتی در این زمینه هم اعضای مجمع می‌توانند فدراسیون را مورد سؤال قرار بدهند، چون مشخص نشد پرونده شرکت کانون ایران نوین به کجا رسید و آیا بدهی‌شان را با باشگاه‌ها تسویه کردند؟

سهم باشگاه‌ها از تبلیغات محیطی دو فصل اخیر چقدر بوده و چه میزان از این پول به باشگاه‌ها پرداخت شده است؟ آیا شفافیتی در این خصوص وجود دارد؟ انتظاری که از فدراسیون فوتبال وجود دارد، شفافیت در امور مالی است. شفافیتی که مورد تأکید فیفاست و در تمام دنیا نیز در این خصوص شفاف‌سازی مالی صورت می‌گیرد. از طرفی شفافیت جزیی از قوانین کشوری است و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز وجود دارد. حالا آیا فدراسیون قصد دارد در این خصوص شفاف‌سازی کند یا اینکه باید منتظر اتفاق دیگری باشیم و فدراسیون مجدداً با یکسری ارقام کلی، پاسخی شفاف و صریح به بیلان مالی خود در رابطه با پاداش 9.3 میلیون دلاری جام جهانی 2018 روسیه ندهد.