به گزارش افکارنیوز،

هفته اول نوزدهمین دوره لیگ برتر ایران روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شد و نتایج جالبی هم در آن رقم خورد. در تهران پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی به سختی از سد پارس جنوبی گذشت و استقلال در تبریز مغلوب ماشین سازی شد تا از هم اکنون مشخص شود مربیان جدید این فصل دو باشگاه پرطرفدار سال سختی را پیش رو دارند.

اخبار ورزشی- جلال چراغپور کارشناس فوتبال ایران نگاهی تحلیلی به عملکرد این دو تیم در اولین بازی فصلشان داشته است که در زیر ملاحظه می کنید:

پرسپولیس؛ کالدرون 3 از 5

وقتی یک تیم بعد از چهار سال مربی ثابتش را از دست داده بالطبع زمان خواهد برد تا این تیم با تفکر و شرایط سرمربی جدیدش آشنا و به آن عادت کند. یکی از مسایل مهم می تواند خلق و خوی بازی باشد. علاوه بر مسایل تاکتیکی مسایلی مثل نظم تیمی، دویدن ها اضافه و کم و یا ...مسایلی از این دست است. برانکو حرکات اضافه بازیکنان را می گرفت و اگر کسی هم روی این حرکات اضافه اصرار داشت او را حذف می کرد اما کالدرون این دیسیپلین اخلاقی را ندارد و به نوعی اجازه و آزادی بیشتری به بازیکنان داده است. پس اخلاق تیمی پرسپولیس در حال تغییر است و این خودش مساله ای که روی تیم اثر می گذارد.

نکته دومی که در بازی پرسپولیس دیده می شد رالی های قطعه قطعه بود به طوری که گاهی فکر می کردید یک مسابقه راگبی نگاه می کنید. گاهی تعداد رد و بدل کردن های توپ زیادی بود و به همین خاطر ریتم درست نمی شد. به بیان بهتر ریتم بازی گسسته بود هرچند بازهم می توان گفت که بازی اول بود و تغییر سرمربی ، فشار تماشاچی و تغییر مربی تاثیرگذار بود. با این وجود نظم تیمی پرسپولیس در اندازه های تیم سال های قبل نبود، در خطوط سه گانه بهمریختگی به چشم می خورد و این را یک آدم عادی هم می فهمید. هرچند این تیم هفته اول را هرطوری که بود برنده شد و حالا کالدرون یک فرصت چند روزه دارد تا بدون فشار شرایط تیمش را ارتقا بدهد. او حالا بهتر فهمیده که فشار تماشاگر ایرانی چیست و جو فوتبال داخلی را بهتر درک می کند. اگر بخواهیم از 5 ستاره به کالدرون امتیار بدهیم به خاطر برد یک برصفر و خفیفی که بالاخره در هفته اول به دست آورد به او 3 می دهیم و در غیراینصورت نمره او 2 از 5 بوده است.

استقلال؛استراماچونی 2 از 5

درباره بازی استقلال ابتدا باید بگویم بازی دیروز این تیم در محیط و جوو زمینی برگزار شد که دشوار نبود. یک استادیوم کوچک با تماشاگران محدود که خیلی هم آتشین نبودند چون ماشین سازی جوجه اردک زشت فوتبال تبریز است و همه چیز مال تراکتور است. ماشین سازی تماشاچی محدودتری دارد و البته به اندازه هواداران تراکتور آتشین نیستند و به همین خاطر می توان گفت که این یک امتیاز مثبت برای تیم هایی است که در بنیان دیزل با این تیم بازی می کنند.

موضوع دوم این است که استقلال در اولین بازی با یک تیم بالای جدولی و صاحب عنوان در فصل گذشته بازی نکرد بلکه با یک تیم عادی بازی داشت که فصل قبل در میان تیم های یک چهارم پایینی جدول بود. با این حال استقلال مشکلات خودش را داشت. تمام بازیکنان این تیم در زمین به نوعی یا بازیکن کناری، یا جلویی و یا پشت سرشان نسبت به سال قبل تغییر کرده بود.  درست است که دو سه بازیکن قدیمی در ترکیب بودند اما دور تا دور این ها بازیکنان عوض شده بودند.

در وهله بعدی استقلال اساسا چیزی به اسم استراتژی دفاعی در تفکراتش وجود نداشت یا لااقل در بازی اول اینگونه بود، چرا که ماشین سازی با ساده ترین نوع حمله دفاع استقلال را باز می کرد. آن ها به مجرد اینکه برای حمله کوشش می کردند به دروازه استقلال می رسیدند هرچند موقعیت ها را از دست دادند و یکی دو توپ را حسینی دروازه بان استقلال با پا دفع کرد. استقلال در بازی دیروز استراتژی دفاعی نداشت و ماشین سازی هم چنین وضعیتی داشت. رسول خطیبی چون خودش فوروارد بوده هرتیمی هم که داشته فقط حمله می کرده و او کنار خط دائم داد می زند که تیمش رو به جلو برود. نبود استراتژی دفاعی باعث شد شاهد بازی عجیبی باشیم و البته گزارشگر بازی در گزارشش می گفت که شاهد بازی زیبایی هستیم در حالی که یک فوتبال با استراتژی دفاع و حمله است که زیبا می شود.

درباره این بازی به آندره آ استراماچونی سرمربی استقلال که جزو 5 مربی خارجی این فصل لیگ برتر ما است اگر این تیم آن گل دقایق آخر را نمی خورد و بازی مساوی می شد عدد 2 می دادیم اما شکست این تیم و همچنین رفتار غیرحرفه ای او مقابل دوربین و تلویزیون بود که به نظرم این اولین کارت زردش در فوتبال ایران بود باعث می شود به او 1 از 5 بدهیم. استراماچونی خیلی خوب می داند که پرت کردن صندلی و چنین رفتاری مقابل خبرنگاران و تلویزیون چه عواقب انضباطی در اروپا دارد. من معتقدم که کمیته انضباطی حتما باید با استراماچونی صحبت کند.

ارزیابی کلی

به نظر می رسد امسال شاهد بازی هایی بهتر از این ها نخواهیم بود به خاطر اینکه دو تا آیتم تاثیرگذار که در نظم و ارتقای کیفی دیگر وجود ندارند. برانکو مثل گلوگاه نظم در فوتبال ایران بود و همه تیم های حریف بعد از بازی مقابل این تیم نظم پیدا می کردند و حالا این گلوگاه نظم را نداریم. در سال های قبل همه تیم ها و حتی تیم های انتهای جدولی بعد از بازی با پرسپولیس دستکم چندهفته ای نظم می گرفتند.

نفر تعیین کننده دیگر وینفرد شفر بود که صاحب تفکر و صاحب سبک بود. همینکه او در بعضی از بازی ها بازیکن را در نیمه اول تعویض می کرد نشان می داد که صاحب سبک است. گواردیولا یک مربی برنامه دار و فرمانده است و در یک بازی مهاجمش را به خاطر یک کار اشتباه تعویض کرد. استقلال تا الان و بعد از بازی اول هنوز صاحب سبک نیست تا این آقای عصبانی تیم را درست کند.

در حال حاضر باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا  سپاهان و پدیده و امیرقلعه نویی و یحیی گل محمدی آن ها را نظم بدهند. تساوی تراکتور برابر نفت مسجد سلیمان هم معنی دار است و این نتایج تا الان این فرضیه را تقویت می کند که جدول لیگ شناور و متغیر خواهد بود. می توان پیش بینی کرد که هر چند هفته یک صدرنشین داشته باشیم.