مهمترین بازی فوتبال نیم سال دوم، دیدار سنتی بین استقلال و پرسپولیس است. دیداری که در گذشته آن را «دربی» می‌نامیدند اما امروزه بیشتر با عنوان «شهرآورد» از آن یاد می‌شود. دربی یا شهرآورد، تفاوتی در ماهیت این بازی بزرگ و حساس ایجاد نمی‌کند وقتی قرار باشد آن بازی چکیده فوتبال ایران باشد. 

اخبار ورزشی- سرخابی‌های تهران امروز در دربی ۹۲ در حالی مقابل هم قرار می‌گیرند که تقابل آنها، تقابل نقاط قوت دو تیم با هم نیز می‌باشد. آبی پوشان امروز هجومی ترین تیم ایران و شاید آسیا هستند که با ۳۵ گل زده بهترین خط حمله را در اختیار دارند. آنها ۳ بازیکن مثل قائدی، دیاباته و ارسلان مطهری را در کورس آقای گلی دارند که این اتفاقی نادر در تاریخ این باشگاه و حتی در تاریخ فوتبال ایران است.

در آن سوی میدان سرخ‌ها با تنها ۷ گل خورده بهترین خط دفاعی را در اختیار دارند و باید دید تقابل نقاط قوت دو تیم مقابل هم چه حاصلی خواهد داشت. آیا در پایان این بازی زور خط حمله قدرتمند استقلال به خط دفاع قدرتمند پرسپولیس خواهد رسید یا مدافعان پرسپولیس بر مهاجمان استقلال چربش خواهند داشت.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هم خط حمله پر قدرت استقلال و هم خط دفاع پر قدرت پرسپولیس در روز دربی ناقص هستند. در حالی که شیخ دیاباته مهاجم استقلال به دلیل مصدومیت دربی را از دست داده است، شجاع خلیل زاده مدافع پرسپولیس هم به دلیل محرومیت امکان همراهی تیمش را نخواهد داشت. اما با حضور ارسلان مطهری در کنار مهدی قائدی در خط حمله استقلال و سید جلال حسینی در کنار محمد حسین کنعانی زادگان در خط دفاعی پرسپولیس، همچنان نقاط قوت دو تیم از بازیکنان بزرگ و تاثیر گذار بی بهره نیستند.

دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس از هفته نوزدهم لیگ برتر روز پنجشنبه ۱۷ بهمن و از ساعت ۱۵:۳۰ به میزبانی سرخ پوشان در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.