به گزارش افکارنیوز،

مهاجم ملی‌پوش سابق پرسپولیس عقیده دارد در صورت تعطیلی لیگ پرسپولیس شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی در لیگ نوزدهم است. ناصرمحمدخانی در ادامه اشاره‌ای به مشکلات این روزهای پرسپولیس دارد و می‌گوید پرسپولیس مشکلات زیادی دارد که از قبل وجود داشته و الآن سرپرست موقت باشگاه و اعضای هیئت مدیره وظیفه دارند آن‌ها را حل کنند.

اخبار ورزشی - محمدخانی در ادامه اشاره‌ای هم به ادامه لیگ دارد و می‌گوید به نظر من صلاح این است که لیگ را ادامه ندهند ولی اگر قرار است بازی برگزار شود، بهتر است بدون تماشاگر و با تمهیدات خاص بهداشتی برگزار شود.

این روزها صحبت‌های زیادی در خصوص ادامه لیگ برتر و یا تعطیلی آن شنیده می‌شود نظر شما در این خصوص چیست؟

در خصوص وضعیت لیگ و نحوه به پایان رساندن آن باید بگویم به‌هرحال شیوع ویروس کرونا مشکلی بوده که گریبان تمام دنیا را گرفته و فقط مختص فوتبال و ورزش ایران نیست. به نظر من صلاح این است که لیگ را ادامه ندهند یا اگر قرار است بازی برگزار شود، بدون تماشاگر و با تمهیدات خاص بهداشتی برگزار شود. جان مردم که بازیکنان و اعضای باشگاه‌ها نیز جزو همین مردم هستند، از همه‌چیز مهم‌تر است. به پایان رساندن لیگ با این وضعیت به‌هیچ‌وجه در اولویت نیست و لغو ادامه لیگ نوزدهم بهترین تصمیم است.

خب بعضی تیم‌ها مثل پرسپولیس که بخت نخست قهرمانی به شمار می‌رود مخالف این موضوع هستند. برای همین اگر لیگ تعطیل شود چگونه باید قهرمان مشخص شود؟

در خصوص نحوه مشخص کردن قهرمان و تیم‌های سقوط‌کننده در صورت لغو ادامه لیگ باید بگویم فیفا مهم‌ترین مرجع است اما درعین‌حال باید بگویم فاصله تیم‌های سقوط‌کننده نزدیک است و صاحبان امر باید دراین‌باره نظر دهند. اما اگر بخواهیم درباره قهرمان صحبت کنیم، از هر سو نگاه کنید پرسپولیس باید قهرمان اعلام شود؛ این تیم قهرمان فصل گذشته است، قهرمان نیم‌فصل لیگ نوزدهم است، صدرنشین فعلی لیگ با ۱۰ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم است و حتی ۹ بازی آینده پرسپولیس نسبت به سایر مدعیان آسان‌تر هستند زیرا پرسپولیس تمام بازی‌هایش با تیم‌های مدعی را انجام داده و توانسته آن‌ها را شکست دهد. به نظر من قهرمانی حق پرسپولیس است و این تیم شایسته‌ترین باشگاه برای به دست آوردن این عنوان است.

یکی از موضوعات دیگر این روزها کسر قرارداد بازیکنان و کادرفنی است که بعضی باشگاه‌های اروپایی انجام دادند. آیا در ایران هم این امکان‌پذیر است؟

درباره کسر قرارداد بازیکنان و کادرفنی در صورت ادامه پیدا نکردن لیگ باید بگویم که مدیریت باشگاه‌ها باید با بازیکنان به توافق برسد زیرا به‌صورت قانونی این حق را ندارد که بدون دلیل قرارداد اعضای تیمش را کسر کند. به نظر من بهتر است مدیریت باشگاه‌های ایرانی با اعضایشان جلسه‌ای را برگزار کنند و روی یک عددی به توافق برسند تا نه باشگاه ضرر کند و نه بازیکن آسیب مادی ببیند. البته اگر شما می‌بینید در اروپا این کار را می‌کنند به خاطر این است که آنجا تمام درامد باشگاه‌ها از حق پخش تلویزیونی و بلیت‌فروش و تبلیغات و چندین منبع دیگر است که به خاطر کرونا همه تعطیل‌شده و برای همین بازیکنان هم با باشگاه‌ها راه می‌آیند و اینکه رقم قرارداد بازیکنان در اروپا خیلی بالا است و همین باشگاه‌های اروپایی را با چالش مواجه کرده است. اما در ایران رقم قرارداد‌ها خیلی کم است و آخر فصل هم بازیکنان با باشگاه‌ها همین رقم کم به مشکل می‌خورند.

پرسپولیس این روزها مدیرعامل ندارد فکر نمی‌کنید این برای تیمی مثل پرسپولیس بد باشد؟

چرا خیلی بد است، متأسفانه وزارت ورزش و وزیر ورزش به این موضوع توجهی ندارد. من عقیده دارم وزیر ورزش باید هرچه زودتر یک مدیرعامل موجه و کار بلد برای پرسپولیس انتخاب کند.

مدیرعامل پرسپولیس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مدیرعامل پرسپولیس باید فوتبالی باشد و درعین‌حال در بحث مدیریت وارد و کار بلد باشد. مدیر فوتبالی باشد می‌داند چه باید بکند و از شرایط بهتر خبر دارد.

چرا فوتبالی بیشتر توضیح می‌دهید؟

اگر فوتبالی باشد به‌خوبی مشکلات را می‌فهمد و می‌داند چگونه با بازیکنان و تیم رفتار کند چون بازیکن بوده و داخل زمین بازی کرده و به همه‌چیز اشراف دارد. از سوی دیگر عقیده دارم مدیر فوتبالی باید مدیری باشد که محبوب هواداران هم باشد. اتفاقاً ازاین‌دست مدیران کم نداریم. یکی مثل محمد دادکان که هم فوتبالی بود و هم بلد بود درآمدزایی کند.

اما همیشه مدیران فوتبالی موفق نبودند و انگشت‌شمار هستند؟

ببینید من همین الان اشاره کردم .گفتم مدیر فوتبالی که مدیریت هم بلد باشد و نیز تجربه داشته باشد و از سوی دیگر بلد باشد درآمدزایی کند. همان‌طور که گفتم درگذشته هم مدیر فوتبالی خوب داشتیم مثل محمد دادکان یا امیر عابدینی.دادکان در فدراسیون موفق بود و امیر عابدینی در پرسپولیس، بنابراین می‌شود مدیر خوب هم انتخاب کرد. حالا فوتبالی هم نبود حداقل ورزشی باشد تا با ورزش آشنا باشد و درد ورزشکار را بفهمد و بتواند به تیم و باشگاه بهتر کمک کند.

در خصوص اعضای هیئت مدیره هم توضیح می‌دهید؟

هیئت مدیره هم مهم است چون نقش بازوان مدیرعامل را دارند. هیئت مدیره باید قوی باشد و به مدیرعامل کمک کند. وزیر باید در چینش هیئت مدیره به‌اندازه مدیرعامل دقت کند. این را هم اضافه کنم هیئت مدیره لازم نیست فوتبالی باشد بلکه باید آدم‌های اقتصادی باشند تا در درآمدزایی به مدیرعامل کمک کنند. البته باید این را هم اضافه کنم که باید با مدیرعامل هماهنگ و یکسو باشند تا باهم به اختلاف نخورند. متأسفانه امسال شاهد چنینی چیزی نبودیم هیئت مدیره و مدیرعامل باهم اختلاف زیادی داشتند و شما دیدید چه مشکلاتی پیش آمد.

مدیرعامل و هیئت مدیر پرسپولیس را در این چند وقت چطور دیدید؟

بسیار ضعیف عمل کردند. اگر خوب بودند که این‌همه بدهی بالا نمی‌آوردند. مشکلات انصاری‌فرد خیلی زیاد و حاد بود. قراردادهای سنگینی با بازیکنان خارجی بستند و همین کار پرسپولیس را سخت‌تر از گذشته کرد. مدیرعامل و هیئت مدیره باید پول‌ساز باشند و نیز با مدیریت صحیح پول بازیکنان را به‌موقع بپردازند و نیز طلب طلبکاران را پرداخت کنند تا باشگاه به مشکل نخورد. متأسفانه پرسپولیس غرق در مشکل است.

این روزها دوباره بحث خصوصی‌سازی مطرح شده نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید این دوتیم مشکلاتشان حل شود؟

بیست سال است که می‌گویند می‌خواهند پرسپولیس و استقلال را خصوصی کنند ولی هنوز نتوانسته‌اند. به نظر من بیشتر شعار است. الان وضع اقتصادی کشور در رکود است. از سوی دیگر تحریم هستیم. کرونا هم مشکلات را چند برابر کرده است . با این اوضاع چگونه می‌خواهند تیم را خصوصی کنند. کسی که می‌خواهد تیم را تحویل بگیرد باید فرد درستی باشد تا وضعیت بدتر از این نشود. در فوتبالی که حق پخش تلویزیونی ، بلیت‌فروشی و حق کپی‌رایت وجود ندارد خصوصی‌سازی محکوم به شکست است. برای همین می‌گویم شعار است چون هرکسی بیاید یک سال نشده زمین می‌خورد و باید برود. اما بازهم امیدوارم هرچه به صلاح است انجام شود و این کار به نفع فوتبال باشد.

یکی از موضوعات دیگر این روزها بحث بازی پرسپولیس و سپاهان و کمیته استیناف بود که به نفع پرسپولیس رای داد.؟

من سال‌ها فوتبال بازی کردم و چنین چیزی را تابه‌حال ندیده بودم. گاهی اوقات تیم‌ها حاضر نیستند بازی کنند و به ورزشگاه نمی‌آیند. البته دلایل خاص خودشان را دارند. اما داستان سپاهانی‌ها فرق می‌کرد. آن‌ها به ورزشگاه آمدند و در رختکن ماندند و حاضر به بازی نشدند و این خیلی عجیب بود. کمیته انضباطی به‌درستی رأی داد و کمیته استیناف هم به درستی رای را تایید کرد. پرسپولیس قانونی باید ۳ بر صفر برنده بازی اعلام می‌شد و این حق پرسپولیس بود.