به گزارش افکارنیوز،

همان‌طور که در جریان هستید بر اساس تغییرات صورت گرفته در اساسنامه فدراسیون فوتبال بازیکنانی که دارای ۱۰۰ بازی ملی هستند می‌توانند برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند.

اخبار ورزشی- ۱۰۰ بازی ملی برای فوتبال یست‌ها جایگزین ۱۰ سال سابقه مدیریتی شده است. نامزد‌های ریاست انتخابات فدراسیون فوتبال که فوتبالیست نبوده‌اند باید ۱۰ سال سابقه مدیریتی داشته باشند، اما برای بازیکنانی که دارای ۱۰۰ بازی ملی هستند برای ورود به انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال این کافی نیست و باید شرایط عمومی را هم احراز کنند که یکی از این‌ها دارا بودن مدرک کارشناسی است.

از جمله بازیکنانی که دارای ۱۰۰ بازی ملی است و مدرک کارشناسی هم دارد می‌توان علی دایی را مثال زد. ۷ بازیکن در فوتبال ایران مرز ۱۰۰ بازی ملی را رد کرده‌اند که به جز علی دایی عبارتند از سیدجلال حسینی ، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، احسان حاج‌صفی ، علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا. این ۶ بازیکن در صورتی می‌توانند برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند که همانند علی دایی دارای مدرک کارشناسی یا همان لیسانس باشند.

اینکه اسطوره‌های فوتبال هر کشوری برای پست ریاست کاندیدا شوند و رأی بیاورند در اکثر کشور‌های دنیا نیز مرسوم است؛ به عنوان نمونه ایکر کاسیاس دروازه‌بان افسانه‌ای اسپانیا برای ریاست فدراسیون فوتبال کشورش ثبت نام کرد (اما بعد استعفا داد) و همین حالا داوور شوکر ستاره کروات فوتبال ریاست فدراسیون کرواسی را بر عهده دارد. با شرایط جدید اساسنامه فدراسیون فوتبال حالا ستاره‌های ایرانی نیز می‌توانند در پست‌های ریاستی فوتبال حضور یابند و تجربیات‌شان را به کار بگیرند که اتفاق خوبی محسوب می‌شود.

در همین راستا یک منبع موثق و نزدیک به «علی دایی» به خبرورزشی گفت: «علی دایی هم مدرک فوق لیسانس دارد و هم اینکه ۱۴۹ بازی برای تیم ملی فوتبال ایران انجام داده است. با این وجود او هیچ تمایلی برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون این فوتبال ندارد. علی دایی آدم عاقل و تحصیلکرده‌ای است و خوب می‌داند شرایط کنونی فدراسیون فوتبال چگونه است و بر همین اساس دوست ندارد وارد این بازی جدید شود. علی دایی اگر می‌خواست حتی می‌توانست رئیس AFC شود. او مقبولیت بالایی در کشور‌های حاشیه خلیج فارس داشته و حتی یک زمانی از سوی یکی، دو کشور عربی به آقای گل جهان پیشنهاد شد در انتخابات ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا ثبت نام کند و نگران رأی هم نباشد، اما قبول نکرد و... حالا با چنین روحیه‌ای حاضر می‌شود برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند؟ او خوب می‌داند این فدراسیون استقلال لازم را نداشته و باید بله قربان گو باشند و علی دایی هم چنین آدمی نیست. بنابراین اساسنامه جدید هم نمی‌تواند او را وسوسه کند، چون علاقه‌ای به این کار نداشته و ندارد!»

آنچه خواندید در خصوص آقای گل جهان بود، اما فکر می‌کنید ۶ عضو دیگر باشگاه ۱۰۰ تایی‌ها در تیم ملی ایران چه خواهند کرد؟

سیدجلال حسینی و احسان حاج‌صفی که هنوز مشغول بازی و عضو تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز بوده و قطعاً تصمیمی برای مدیریت در فوتبال ندارند!

اما مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان چطور؟

جواد نکونام سرمربی فولاد خوزستان است که به شغل خودش هم بسیار علاقه‌مند بوده و دنبال ریاست فدراسیون فوتبال یا کار‌های مدیریتی نیست.

اما ۳ فوتبالیست سرشناس دیگر چرا نباید نامزد ریاست فدراسیون فوتبال باشند؟

فوتبالیستی که ۱۰۰ بازی ملی یا بیشتر انجام داده چگونه فرصت داشته که در دانشگاه درس بخواند و مدرک لیسانس یا فوق لیسانس بگیرد؟

علی دایی یک استثناست که قبل از حضور در فوتبال حرفه‌ای مدرک دانشگاهی گرفت و هر کارشناس یا حتی هوادار معمولی هم خوب می‌داند ۱۰۰ بازی ملی شوخی نیست. بازیکنانی که این تعداد بازی ملی را پشت سر گذاشته‌اند از خیلی چیز‌ها از جمله درس و تحصیلات دانشگاهی گذشته‌اند تا برای کشور خود افتخار کسب کنند. این قانون داشتن مدرک لیسانس به نوعی سنگ‌اندازی جلوی چهره‌های ملی است که جا برای غیر فوتبالی‌ها باز شود. افراد غیرفوتبالی که به صرف رابطه یا نفوذ‌های سیاسی روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال نشسته و امروز این فدراسیون را تبدیل به یک فدراسیون ورشکسته و شکست‌خورده کرده‌اند.

این فدراسیون و افراد تصمیم‌گیرنده در آن اصلاً و ابداً دوست ندارند بازیکنانی با ۱۰۰ بازی ملی رئیس یا حتی دبیرکل شوند زیرا خوب می‌دانند با ورود امثال علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی دیگر جایی برای ترکتازی آن‌ها باقی نمی‌ماند. بنابراین بهتر است خوش‌خیالی را کنار گذاشته و بدانیم اعضای باشگاه صد تایی‌های تیم ملی تمایلی به ثبت نام در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ندارند ولو آنکه اساسنامه جدید و تغییر یافته با موفقیت از فدراسیون جهانی برگردد!