به گزارش افکارنیوز،

برخی از نظرات مثبت و منفی داوری جشنواره سی‌وهشتم را در ادامه بخوانید:

مثبت: "تومان" و "آتابای"

اخبار چهره ها - داوران می‌توانستند فیلم‌های کم‌حاشیه‌ای مثل "تومان" و " آتابای " را به راحتی کنار بگذارند و جای آن‌ها را به فیلم‌های پرتعداد استراتژیک امسال بدهند و آب هم از آب تکان نخورند. اما خوشبختانه حواس آن‌ها به این دسته از فیلم‌ها بود.

منفی: هادی حجازی‌فر

بخش مهمی از کیفیت فعلی "آتابای" مدیون حضور حجازی‌فر در مقام فیلمنامه‌نویس و بازیگر نقش اصلی است. با این وجود حجازی‌فر به شکل عجیبی در هیچ کدام از این دو رشته نامزد نشده است.

مثبت: نحوه برخورد با فیلم‌های استراتژیک

هر ساله عادت به مشاهده نام تعدادی از فیلم‌های استراتژیک در میان نامزدهای بخش‌های اصلی هستیم که توسط نهادهای نزدیک به نگاه رسمی تهیه شده‌اند. اما امسال، از میان این آثار، آن‌هایی در فهرست نامزدها جای دارند که با استقبال بهتری از سوی تماشاگران و منتقدان روبه‌رو شدند

منفی: خط باریک قرمز

این البته به داوری بخش مسابقه ارتباطی ندارد و به نامزدهای مستند بازمی‌گردد. اما غیبت نام "خط باریک قرمز"، یکی از بهترین و تحسین‌شده‌ترین مستندهای امسال با موضوعی برانگیزاننده و اجرایی درست، در میان چهار نامزد بخش بهترین مستند غافلگیرکننده و – راستش را بخواهید – نشان‌دهنده اندکی کژسلیقگی بود.

مثبت: بازی‌های "تومان"

در میان چهره‌های مطرحی که نامزد دریافت سیمرغ بلورین در رشته‌های بازیگری شده‌اند، توجه داوران به دو بازی درخشان از سوی میر سعید مولویان و مجتبی پیرزاده در "تومان" جای تقدیر دارد.

منفی: تحریمی‌ها و معتمدآریا

چهره‌های مهمی که جشنواره امسال را تحریم کرده بودند روی نامزدهای فیلم‌هایشان اثرگذار بوده و این، در مواردی، وزن نامزدها را پایین آورده است. این که روند حرکت داستانی "خون شد" حساب‌شده‌تر از "متروپل" و "قاتل اهلی" است، تا حد قابل توجهی مدیون تدوین هایده صفی‌یاری است.همچنین فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم "عامه‌پسند" به راحتی می‌توانست جایگزین دو بازی بد در بخش بهترین بازیگر اول زن شود

مثبت: جواد عزتی

عزتی حضور کوتاهی در "آتابای" دارد اما در همین زمان کوتاه نشان می‌دهد که چه بازیگر توانایی است. جای خوشحالی است که بازی او مورد توجه قرار گرفت.

منفی: جواد عزتی و بازیگران « شنای پروانه »

"آتابای" تنها حضور قابل توجه عزتی در جشنواره امسال نیست. او نقشی چندبُعدی را در "شنای پروانه" با موفقیت ایفا کرده و نبود او در میان نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد عجیب است همچنین با توجه به کمبود بازی درجه یک در میان بازیگران نقش مکمل زن در جشنواره امسال که منجر به نامزدی بازیگرانی شده که حضور شاخصی نداشتند به راحتی می شد نام آبان عسگری و پانته آ بهرام را در فهرست نامزدها اضافه کرد

مثبت: نگاه مستقل

حواس داوران به فیلم‌هایی بود که از نظر فکری جدا از مسیر معمول سینمای ایران می‌ایستادند یا نگاه تر و تازه‌ای به مضامین تکرارشده داشتند. به "تومان" اشاره شد و جدا از آن می‌توان به "قصیده گاو سفید" اشاره کرد که در رشته‌هایی همچون بهترین بازیگر نقش اصلی زن و بهترین فیلمنامه نامزد شده است.

منفی: "پوست"

اولین فیلم بلند برادران ارک با استقبال قابل توجه اهالی رسانه روبه‌رو شد. این فیلم، حتی می‌تواند به‌عنوان پیشنهادی تازه برای سینمای ایران مورد توجه قرار گیرد. اما "پوست" در هیچ‌کدام از رشته‌های اصلی نامزد نشده است.