پدرام فیاضیان مشاوره تحصیلی و کنکور اظهار کرد: سوال بسیاری از دوطلبان این است که در عید نوروز برای کنکور چگونه درس بخوانند و علاوه بر این چگونه به جمع بندی دروس اقدام کنند.  

این مشاور تحصیلی و کنکور ادامه داد: بیشتر داوطلبان با این دید که قرار است تمام درس‌های خود را مرور کنند و گاهی با ریختن برنامه‌های سنگین و غیر قابل اجرا به راحتی فرصت مطالعاتی عید را از دست می‌دهند. داوطلبان کنکوری باید بدانند که قرار نیست تمام درس‌ها در این مدت به طور عمیق مطالعه شوند.

فیاضیان افزود: داوطلبان در تعطیلات عید  دروس پیش دانشگاهی و فقط کتاب‌های یکی دیگر از پایه‌ها را مرور کنند. علاوه بر این داوطلب کنکوری باید برای خود هدف تعیین کند. هر داوطلب کنکوری باید قبل از شروع عید برنامه ریزی انجام دهد تا بتواند گامی مثبت بردارد. همچنین در این دوران داوطلبان باید  مباحثی که تعیین کرده اند را با تست زنی مرور و تقویت کنند.

او بیان کرد: برای مطالعه در تعطیلات عید نوروز مکان مناسبی را انتخاب کنید، زیرا در این ایام خانواده ها درگیر دید و بازدید هستند و فضای خانه برای مطالعه مناسب نیست. اگر امکان مراجعه به کتابخانه نبود فرد باید در منزل یک مکان ساکت را برای مطالعه انتخاب کند.

این مشاور تحصیلی در ادامه با بیان اینکه داوطلبان کنکور در ایام نوروز به چندگروه تقسیم می­‌شوند، ادامه داد: برای هر داوطلب کنکور نحوه جمع بندی دروس در ایام نوروز متفاوت است. برخی از داوطلبانی برای موفقیت بیشتر در کنکور از ایام عید با برنامه ­ریزی دقیق و منسجم بخ خوبی استفاده می‌کنند.

به گفته این مشاور تحصیلی، دسته دوم داوطلبانی هستند که فکر می‌کنند اگر مطالعه در ایام نوروز را از دست بدهند نمی‌توانند در کنکور نتیجه­  مطلوبی را به دست آورند، که توصیه می‌شود افراد در این مدت به هیچ عنوان نا امید نشوند. اگر در چند روز ابتدایی ایام نوروز آنطور که انتظار داشتید موفق به مطالعه دروس نشدید با انگیزه ادامه بدهید.

او افزود: دسته سوم فارغ التحصیلانی هستند که قصد شرکت در کنکور را دارند و برای این دسته، ایام عید با روز‌های دیگر تفاوت چندانی ندارد، زیرا هر روز همان زمانی را در اختیار دارند که ایام نوروز در اختیارشان است. گروه چهارم دانش آموزانی هستند که به مدرسه می­‌روند و باید از تعطیلات عید نهایت بهره را ببرند و به نحو احسن از تعطیلات نوروز برای رسیدن به یک نتیجه­ ی مطلوب استفاده کنند.

مسافری گفت: داوطلب کنکوری باید در ایام عید تغذیه مناسبی داشته باشد و از خوردن آجیل در شب و غذای زیاد در وعده ناهار و شام پرهیز کرده و از غذا‌های سبک که هضم آسانتری دارند، استفاده کند.