به گزارش افکارنیوز،

پاییز که می آید، طبیعت گیلان، هزار رنگ و نقش به خود گرفته و زیبایی بکر آن، مقصد بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف کشور می شود.

این استان با بیش از هزار اثر ملی ثبت شده، به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه اقلیمی و جا دادن مواهب جنگل، کوهستان و دریا در دل خود، مجموعه ای بی نظیر از مقاصد گردشگری است که گردشگران را با هر سلیقه ای که باشند، دست خالی به شهرهایشان باز نمی گرداند.

جنگل های هزار رنگ پاییزی، آبشارهای نقره فام مستور در دل جنگل ها، زیست گاه های پرندگان مهاجر، خانه های روستایی، غروب خورشید بر پهنه دریای خزر و سپیدی برف نشسته بر قلل استان، همه و همه تنها بخش کوچکی از زیبایی های نهفته در مساحت ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومتر مربعی گیلان است.

فاصله زمینی مرکز استان با پایتخت ۳۲۵ کیلومتر بوده و از رشت تا شرقی ترین شهر استان –چابکسر- ۱۰۴ کیلومتر و تا غربی ترین شهر – آستارا- ۱۷۲ کیلومتر فاصله است.

دسترسی آسان به این استان از طریق آزادراه قزوین- رشت سبب شده تا گیلان در تمام فصول سال مقصدی برای گردشگران باشد.

شرق تا غرب گیلان در موزه میراث روستایی

یکی از جذاب ترین و متنوع ترین جاذبه های گردشگری گیلان، اکوموزه «میراث روستایی گیلان» با مساحتی قریب به ۵۰ هکتار مجموعه موزه ای است که با هدف صیانت از فرهنگ و معماری روستایی گیلان بنا شده و گلچینی از خانه های غرب تا شرق استان، مجموعه ای بی نظیر از معماری، صنایع دستی، فرهنگ و آداب رسوم گیلان را پیش روی علاقه مندان قرار داده است.

این موزه که در پارک جنگلی سراوان و در جاده سراوان- شفت واقع شده، براساس عوامل زیست محیطی، نوع فعالیت کشاورزی، فرهنگ و نوع معماری بومی روستایی به ۹ زیرحوزه شامل دو حوزه سرشاخه شرق و غرب که هریک دارای چهار زیر شاخه ساحلی، جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی هستند، تقسیم شده است.

همچنین حوزه جلگه مرکزی، نیز در این تقسیم بندی قرار داردکه هر یک از این زیر حوزه‌ها در قالب یک روستا متشکل از گونه‌های اصیل و معرف معماری آن حوزه، در مجموعه موزه‌ای بازسازی شده اند.

جدای از بناهای زیبا و اصیل موجود در این موزه و طبیعت بکری که موزه در دل آن احداث شده، حضور هنرمندان مختلف در محیط موزه باعث شده تا گردشگران بتوانند از نزدیک با صنایع دستی، فرهنگ و آداب و رسوم و غذاها و شیرینی های محلی گیلان آشنایی پیدا کنند.

همچنین فراهم بودن تمامی امکانات زیر ساختی برای گردشگران از جمله استراحت گاه هایی که با قالبی محلی در محیط موزه احداث شده، این مجموعه را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری استان تبدیل کرده است.

آبشارهای نقره فام در دل جنگل های گیلان

بارندگی فراوان در گیلان و ترکیب اقلیم کوهستانی و جلگه ای در این استان باعث شده تا بستر جنگل های هزار توی آن، جایگاه آبشارهایی باشند که اگرچه آمار قطعی از تعداد آنها در دست نیست اما بیش از ۱۰ آبشار از کل آبشارهای موجود در استان در تمام فصول سال مقصدی برای گردشگران محسوب می شود.

آبشارهای «ویسادار»، «لاتون»، «دود وزن»، «لونک»، «لمیر»، «ماهی موشه»، «دوقلوی گشت رودخان»، «میلاش»، «ورزان»، «سولسه» و «ایشکلیت» از زیبا ترین و در دسترس ترین آبشارهای گیلان هستند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

«ویسادار»؛ آبشاری با ارتفاع ۲۰ متر

«ویسادار» با معنی لغوی (سایه درخت بید) سومین آبشار مرتفع گیلان است که در طبیعت بکر و زیبای شهر «پره سر» شهرستان «رضوانشهر» جا خوش کرده و با ابهتی مثال زدنی، چشم بازدید کنندگان را خیره می کند.

برای رسیدن به آبشار ویسادار کافی است تا پس از رسیدن به شهر «پره سر» -در مسیر عزیمت از انزلی به آستارا- به سمت «صیقل سرا» و «ابویار» منحرف شده و پس از طی حدود ۱۳ کیلومتر در دل جنگل های انبوه هیرکانی و لذت بردن از جاذبه های طول مسیر شامل استخرهای پرورش ماهی و مزارع پرورش زنبور عسل، در انتهای مسیر به پلی فلزی که امکان دسترسی به آبشار را فراهم می کند، برسید.

فرم لایه لایه و صخره ای دیواره های دو طرف رودخانه در بالا و پایین دست آبشار، جلوه ای دوچندان به طبیعت آن داده و خروش آب و صدای پرندگان، آرام بخش حضور در این مکان است.

اگر در فصل پاییز قصد عزیمت به گیلان و گشت و گذار در پهنه هزار نقش این استان را داشتید، بازدید از موزه میراث روستایی گیلان و آبشارهای زیبای این استان را در اولویت بگذارید.