حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل عبداللهی ، مدیر مرکز تربیت مبلغ معلم حوزه های علمیه ، در مراسم افتتاحیه دفتر مطالعات بنیادین تعلیم و تربیت اسلامی مرکز تربیت مبلغ معلم، با بیان این نکته که امروزه طلاب نشان دادند که می توانند در رشته های مختلف نقش ایفا کنند؛ گفت: وضعیت حوزه علمیه امروز با گذشته متفاوت است. امروز در حوزه علمیه ۴۰۰ رشته و۱۸  دانش جدید طراحی شده که بخشی از این موارد اجرا شده است و فارغ التحصیلانی دارد.

وی افزود: مرکز تربیت مبلغ معلم، به عنوان رابطی میان حوزه و دستگاه های دولتی که دانشگاه فرهنگیان از موارد مهم آن می باشد، اهداف خود را پیش می برد و امروز تنها همین مجموعه متکفل امر تربیت و مهارت ورزی طلاب در آموزش و پرورش می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی خاطر نشان کرد: امسال ۵۰۰ طلبه معلم فارغ التحصیل شده آماده کار هستند و این تعداد نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ برابری داشته است و این رویداد، محصول مبارک گفتمان سازی و ترویج فرهنگ ورود به آموزش و پرورش و ایجاد دغدغه مندی برای طلاب توسط این مرکز و محصول برداشتن محدودیت رشته ای در این زمینه و همچنین همراهی کادر و هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان در این دوره بود.

وی ادامه داد: وقتی یک طلبه مبلغ در مدرسه وارد می شود، انتظاری که از او می رود با یک معلم تفاوت می کند و این بار مسئولیت ما را بیشتر می کند که این طلبه اقتضائات ویژه تری نسبت به سایرین دارد. باید این اقتضائات شناسایی و طراحی و در قوانین به کار برود.

مدیر مرکز تربیت مبلغ معلم حوزه های علمیه با اشاره به حمایت و پشتیبانی آیت الله اعرافی مدیرحوزه های علمیه، از تاسیس دفتر مطالعات بنیادین، یاد آور شد: دفتر مطالعات بنیادین تعلیم و تربیت اسلامی به منظوراستفاده از ظرفیت های پژوهشی و همچنین به منظور بررسی نظریه تعلیم و تربیت اسلامی و مبانی و اصول و رصد و مقایسه آن با تعلیم و تربیت استعماری تاسیس شده و فعالیت خود را از امروز به صورت رسمی آغاز می کند.

وی بیان داشت: بر اساس گروه‌های تربیتی این دفتر ما عضو پژوهشی می پذیریم و پروژه تعریف می کنیم که بخشی از این پروژه ها را دانشگاه پیگیری می کند و بخشی دیگر را ما در حوزه پیگیری می کنیم. سعی بر این است که برخی از خلأهای معرفتی در عرصه تعلیم و تربیت که مغفول مانده و نیاز به باز کاوی و بازیابی و یا نقد و نظر و یا تولید دارد را رصد کنیم ودر اولویت کار گروه های پژوهشی این دفتر قرار دهیم.

 

سایر رسانه‌ها