احمد اشتیاقی، کارشناس بازار بورس سرمایه در گفت وگو با «افکارنیوز» وضعیت بورس را تحلیل کرد: مشخص است که بازار سرمایه از ضعف نقدینگی رنج می برد و تمام عوامل بنیادی نشان دهنده ارزندگی بازار است و بایستی روند افزایشی به خود بگیرد. اما به دلیل ضعف نقدینگی در حال درجا زدن است.

وی افزود: در این ایام تا حدود زیادی حقوقی های بازار غیر فعال شده اند که از دلایل آن می شود به تغییر دولت اشاره کرد. بیشتر حقوقی های بزرگ ما به نوعی شرکت های خصولتی هستند که مدیریت کلان آن ها با تغییر دولت دستخوش تغییرات می شود. بنابراین حقوقی ها تا حدود زیادی خنثی شده اند یعنی نه خرید و نه فروش خاصی ندارند.

اشتیاقی تاکید کرد که به طور معمول در این مواقع که بازار ارزنده است و قیمت سهم ها پایین تر از ارزش ذاتی هستند، این حقوقی ها بودند که باعث رشد بازار می شدند اما این روزها در نبود حقوقی ها شاهد بازار فعلی هستیم.

علت درجا زدن بورس/ پیش بینی بورس در هفته های آینده

ازناحیه دلار و توافق احتمالی خطری بازار بورس را تهدید نمی کند

او ادامه داد: به اعتقاد من دلایلی نظیر احتمال توافق و سقوط قیمت دلار نمی تواند دلیلی قانع کننده برای این روزهای بازار باشد. چرا که با هر مدلی که حساب کنید احیای برجام به نفع بازار سرمایه است.

اشتیاقی گفت: بازار در کف قیمتی در حال معامله شدن است و نرخ دلار نیمایی هم 23 تومن است و نزدیک دلار آزاد نیامده است. بنابراین از این ناحیه ریسکی متحمل بازار سرمایه نمی شود. مضاف بر اینکه با احیای برجام دولت می تواند کسری بودجه خودش را از محل فروش نفت و یا دسترسی به منابع بلوکه شده تامین کند و این امر به نرخ اوراق بدهی کمک زیادی می کند و ریسک ها و ابهاماتی که در بازار داریم همگی برطرف می شود.

وی اظهارکرد: از طرف دیگر با احیای برجام مبادلات تجاری ما راحت تر انجام می شود و هزینه های انتقال پول و حمل کالا روند کاهشی می گیرد بنابراین این موضوع برای بازار سرمایه یک عامل کاملا مثبت خواهد بود.

تحلیلگر بورس خاطرنشان کرد: بنابراین با شرایط نقدینگی کشور احتمال پایین آمدن دلار به زیر 23 تومان وجود ندارد. در نتیجه برجام نمی تواند برای بازار سرمایه هیچ خطری داشته باشد. مضاف بر اینکه می تواند فواید بسیاری هم داشته باشد.