اسماعیل هنیه ، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس از مقاومت روز‌های اخیر مردم قدس در مقابل تجاوز‌های رژیم صهیونیستی تمجید کرد.

اسماعیل هنیه گفت: نبرد قدس ، نبرد مردم و نبرد امت اسلامی است، هدف آن آزادسازی است. اهالی قدس آرمان فلسطین را به صحنه حقیقی آن بازگرداندند.

رئیس دفتر سیاسی حماس افزود: مردم قدس باعث شدند تا ملت‌های مسلمان دوباره برای مسئله فلسطین به حرکت درآیند. آن‌ها با پیروزی بر اشغالگران در باب العامود، صفحه‌ای با عظمت را در کتاب جهاد رقم زدند.

وی همچنین تصریح کرد: به هموطنانمان در کرانه باختری، منطقه ۴۸ و شتات که به حمایت از برادرانشان در قدس درآمدند نیز درود می‌فرستیم. ملت ما بر گرفتن حق خود و حفاظت از هویت قدس و مسجد الاقصی توانمند است.

فلسطینیان در حالی ماه مبارک رمضان را آغاز کردند که ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد از روز سه‌شنبه، یعنی نخستین روز این ماه به مدت سه روز، ورودی‌ها و خروجی‌های اراضی اشغالی فلسطین (سراسر کرانه باختری رود اردن و گذرگاه‌های باریکه غزه) را به بهانه برقراری امنیت در سالروز اشغال فلسطین به وسیله رژیم صهیونیستی، که فلسطینیان آن را «روز نکبت» می‌خوانند، خواهد بست.

صهیونیست‌ها به این اقدام بسنده نکرده و با ممانعت از پخش اذان مغرب در نخستین شب ماه رمضان در مسجدالاقصی، آن هم برای برگزاری مراسمی نژادپرستانه، آشکارا به مقدسات اسلامی توهین و تجاوز کردند و علاوه بر نقض آزادی مذهبی، تمامی قوانین و هنجار‌های انسانی را زیر پا گذاشتند.

این اقدام رژیم صهیونیستی آتش خشم فلسطینیان را مجددا روشن کرد و با اعتراض مردم و مقامات از جمله سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین و سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) مواجه شد.

هنیه در ارتباط با موضوع انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های فلسطینی نیز گفت: امیدوار بودیم که روند انتخابات در مسیر خود تا انتها پیش برود، اما متاسفانه به دلایل بسیار ناموجه این روند تکمیل نشد.

رئیس دفتر سیاسی حماس تأکید کرد: ما در قاهره توافق کردیم که هر قدر چالش‌ها بزرگ هم باشد، انتخابات در قدس برگزار شود. ما در مورد لزوم برگزاری انتخابات در قدس اختلاف نظر نداریم، اما نباید تسلیم خواسته‌های اشغالگران یا هر طرف دیگر شد.

روز سه شنبه محمود عباس به بروکسل، امان و قاهره اعلام کرد انتخابات پارلمانی فلسطین که برای ۲۲ ماه مه برنامه ریزی شده بود، به تعویق افتاده است. بر اساس این گزارش، تصمیم عباس برای به تأخیر انداختن انتخابات متاثر از مانع تراشی صهیونیست‌ها برای شرکت فلسطینیان مقیم شرق بیت المقدس در انتخابات است.

اتحادیه اروپا از عباس خواسته بود تا برای اعلام بیانیه خود در این خصوص تا روز پنج شنبه دست نگه دارد تا در این بازه زمانی بروکسل بتواند رژیم صهیونیستی را برای تغییر نظر در خصوص شرکت ساکنان قدس شرقی در انتخابات تحت فشار قرار دهد.

 

سایر رسانه‌ها