صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف ) اعلام کرد: حدود ده میلیون کودک در افغانستان به کمک‌های فوری بشر دوستانه نیاز دارند.

بر این اساس، «سام مورت» مسئول روابط عمومی یونیسف در افغانستان گفت: عدم دسترسی به غذای کافی و مناسب، کمبود دارو و آب آشامیدنی بهداشتی از چالش‌هایی است که کودکان در این کشور با آن‌ها روبرو هستند و کسانی که مسئول این اوضاع هستند باید بهای آن را بپردازند.

وی افزود: بسیاری از کودکان در افغانستان حتی از واکسیناسیون عادی از جمله سرخک و فلج اطفال بازمانده اند.

روز‌گذشته نیز رییس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان پس از پایان سفرش به افغانستان وضعیت مردم این کشور را ناامید کننده دانست و هشدار داد: در صورت سقوط اقتصاد افغانستان، جهان شاهد یک بحران انسانی در این کشور خواهد بود.

هشدار یونیسف درباره شرایط اسفناک کودکان افغانستانی

پیش از این صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از آسیب پذیری ده میلیون کودک در افغانستان خبر داده و تاکید کرده بود صرف‌نظر از اوضاع جاری سیاسی و تغییر نظام در این کشور میلیون‌ها کودک در افغانستان در وضعیت بدی به سر می‌برند.

این نهاد سازمان ملل در بیانیه خود هشدار داد تنها در سال جاری میلیون‌ها کودک در افغانستان از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و در صورتی که کمک‌های پزشکی و درمانی فوری به آن‌ها نرسد ممکن است جان خود را از دست بدهند.