« ژان ایو لودریان » وزیر امور خارجه فرانسه امروز (جمعه) گفت در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفت‌هایی حاصل شده، اگرچه زمان در حال اتمام است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در این خصوص به شبکه فرانسوی «بی‌اف‌ام تی‌وی» و همچنین «آرام‌سی رادیو» گفت: همچنان مطمئنم که می‌توانیم به توافق برسیم اما زمان رو به پایان است.

پیش‌تر، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه «کمی پیشرفت» در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین حاصل شده ابراز امیدواری کرده بود که در روزهای بعد به پیشرفت‌ها اضافه شود. 

پرایس در ادامه مدعی شد: اما حتی با وجود اینکه پیشرفت‌هایی حاصل شده، وضعیت بنیادین کماکان مانند سابق باقیمانده است. لازم است ایران در زمینه برنامه هسته‌ای خویشتنداری به خرج دهد و مذاکرات در وین را با جدیت دنبال کند. بار دیگر می‌گویم، در غیر این صورت، منافعی که برجام از لحاظ مسائل منع اشاعه‌ای در برداشت رو به نابودی خواهد رفت و آن موقع، هیچ مسیر واقعی برای بازگشت به توافق برای ایالات متحده وجود نخواهد داشت. در آن شرایط، پیشروی‌های ایران موجب خواهد شد این تهدید اشاعه‌ای وخیم‌تر شود. هدف ما این است که به آن تهدید اشاعه‌ای از طریق دیپلماسی رسیدگی کنیم و این گزاره را به آزمون بگذاریم که آیا بازگشت دوجانبه به پایبندی برجام کماکان ممکن است یا خیر.   

 اطمینان دارم می‌توانیم در وین به توافق برسیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره مهلت زمانی مذاکرات، بار دیگر تلاش کرد با قید محدودیت‌های زمانی مشکلات مربوط به وضعیت فعلی پیرامون برجام را به ایران نسبت دهد.

دیپلمات‌های غربی از هشتم آذرماه که نخستین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در دولت سید ابراهیم رئیسی آغاز شده سعی کرده‌اند با ارائه چارچوب‌های زمانی تیم ایران را برای موافقت با خواسته‌های خود تحت فشار قرار دهند.

با این حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین تصریح کرده‌اند برای تهران نتیجه مهم‌تر از زمان است. تهران در تلاش است برجام را که از نخستین روزهای اجرایی شدن در اثر برخی سیاست‌های آمریکا و کشورهای غربی به توافقی تهی از منافع اقتصادی برای طرف ایرانی تبدیل شد به سمت توافقی دوجانبه و متوازن پیش ببرد. 

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در توئیتی درباره فضای حاکم بر مداکرات در وین بین ایران و گروه ۱+۴ نوشت: مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد. ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است. اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد، آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد.

به گزارش فارس، ادامه دور هشتم مذاکرات به منظور رفع تحریم‌ها علیه ایران روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در شهر وین از سر گرفته شد. علی باقری و هیأت همراه بدین منظور همان روز وارد وین شدند تا گفت‌وگوها را با ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام ادامه دهند. از روز دوشنبه این گفت‌وگوها در وین در جریان است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره تأکید کرد که دور هشتم مذاکرات وین، مذاکره را در مسیر صحیح قرار داد و گفت که اگر طرف‌های غربی نیت و اراده داشته باشند، می‌توان به یک توافق خوب دست یافت.

سایر رسانه‌ها