حسن لطفی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی «افکارنیوز»، با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قطعا فشار مضاعفی بر طبقه متوسط و پائین جامعه خواهد گذاشت.

این نماینده مجلس تاکید کرد: درست است که می گویم این ارز باید حذف شود اما باید بدانیم تاوان حذف ارز 4200 تومانی را چه کسی قرار است بدهد. آیا اقشار پولدار جامعه تاوان خواهند داد و یا اقشار ضعیف جامعه ؟

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه فرآیندی برای کنترل و مدیریت این برنامه پیش بینی نشده است که اگر این ارز حذف شد آیا فشاری بر مردم خواهد آمد و یا خیر.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: واقعیت‌های تلخ سابق بر این نشان داده که هر نوع حذف اقداماتی حمایتی دولت از مردم منجر به فشار به اقشار ضعیف و  متوسط جامعه خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین هنوز هیچ راهکار حمایتی از سوی دولت پیرو حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح نشده است.هنوز محاسبه نشده که به چه اقشاری، به چه میزان یارانه داده خواهد شد و این اقشار چگونه شناسایی خواهند شد.

این نماینده مجلس گفت: ما در حال حاضر محاسبه دقیقی در این موضوع نداریم و چون محاسبه دقیقی نداریم بر اساس مفروضات پیش می رویم و براساس مفروضات هم نمی توانیم جامعه را اداره کنیم.

حذف ارز 4200 تومانی و مشکلات مردم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان داشت: متاسفانه حذف ارز 4200 تومانی کارشناسی نشده و همه جوانب آن مدنظر قرار نگرفته است . به اعتقاد بنده با حذف ارز 4200 تومانی فشار مضاعفی بر اقشار جامعه وارد خواهد شد.

لطفی در ادامه با اشاره به شرایط بودجه 1401 تاکید کرد: بودجه سال آینده باید براساس واقعیت‌های جامعه باشد.

این نماینده مجلس بیان داشت: به عنوان مثال ما هیچ اطلاعی از وضعیت بودجه تفکیکی در  استان ها و شهرستان ها نداریم و این عدم شفافیت باعث شده که نمایندگان از حوزه های نظارتی خود غافل شوند.