محمد وحیدی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی افکارنیوز، درباره دو مرحله‌ای شدن کنکور، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای برای تغییر در برگزاری کنکور سراسری در دستور کار دارد.

 

وی تاکید کرد: اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم بخشی از این مصوبه را ارزیابی کردند و بنده معتقدم که اگر دو مرحله‌ای شدن کنکور تصویب شود و به مرحله اجرا برسد، آسیب‌هایی را به همراه دارد و لازم است این مصوبه اصلاح و چکش کاری شود.

 

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس بیان کرد: دو مرحله‌ای شدن کنکور به این معناست که کنکور در دروس عمومی برگزار نشود و نمرات دانش آموزان در دوره دبیرستان در درس‌های عمومی مبنای ارزیابی آنان قرار گیرد. در واقع تعداد امتحانات نهایی افزایش پیدا کند و نمرات دانش آموزان در درس‌های عمومی امتحانات نهایی مبنای ارزیابی آنان قرار گیرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: البته پیش از این هم تأثیر نمرات دوران دبیرستان دانش آموزان در کنکور مورد توجه قرار می‌گرفت و معمولاً ۲۵ تا ۳۰ درصد تأثیر داشت، اما اگر دو مرحله‌ای شدن کنکور محقق شود، دیگر درس‌های عمومی در کنکور مبنای ارزیابی قرار نمی‌گیرد و هر نمره‌ای که دانش آموزان در امتحانات نهایی در دروس عمومی کسب کنند، مبنای ارزیابی آنان قرار می‌گیرد و آنان در کنکور فقط باید در دروس تخصصی با رقبای خود رقابت کنند.

وحیدی درباره آسیب‌های دومرحله‌ای شدن کنکور، گفت: هنوز نحوه اجرای این مصوبه مشخص نیست. باید بررسی شود که نمره امتحانات نهایی تا چه حد مبنای سنجش دانش آموزان برای قبولی در کنکور خواهد شد. برای مثال، ممکن است ۲۰ هزار دانش آموز نمره یکسانی در درس‌های عمومی کسب کنند، سوال این است که چگونه قرار است بین این افراد رقابت ایجاد شود؟ قاعدتا باید به همه این ۲۰ هزار نفر نمره ثابتی در دروس عمومی داده شود و فقط آنان باید در درس‌های تخصصی با یکدیگر رقابت کنند که در این شرایط تأثیر دروس عمومی در ارزیابی دانش آموزان و متقاضیان کنکور بی‌اثر می‌شود که مسئله خوبی نیست.

آسیب‌های دو مرحله‌ای شدن کنکور/ مصوبه باید چکش‌کاری شود

وی تصریح کرد: دومرحله‌ای شدن کنکور باید با ارزیابی همه جوانب آن باشد. ما پیشنهاداتی داریم تا ایرادات این طرح دیده شود و باید صحبت‌های متقاضیان کنکور هم شنیده شود.

این نماینده مجلس بیان داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید صحبت‌های همه افراد ذی صلاح به ویژه متخصصان را مورد توجه قرار دهد. مجلس دو نماینده در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد و قطعاً آنان پیشنهادات خود را درباره نحوه تغییر در برگزاری کنکور مطرح می‌کنند تا اگر قرار است تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود، به ضرر متقاضیان کنکور نباشد.