سید مصطفی خوش‌چشم ، کارشناس مسائل بین‌المل در گفت‌وگو با افکارنیوز  روند مذاکرات هسته‌ای را پس از ایجاد جو شرق هراسی و مباحثی مبنی بر اینکه روسیه در این دور از مذاکرات قیم ایران شده است، تحلیل می‌کند: ایران خودش مسائل مربوط به مذاکرات را با 4+1 درمیان می گذارد و هر کجا نیاز به تبادل نظر با طرف های آمریکایی باشد غیر مستقیم با استفاده از اسناد مکتوب غیر رسمی به واسطه آقای مورا، هماهنگ کننده ارشد اروپا ارتباط می‌گیرد و نیازی به میانجیگری روسیه یا چین ندارد.

وی افزود: البته از قبل شروع مذاکرات ایران توانسته با دیدارهای متعدد و یک کار دیپلماسی موثر چین و روسیه را به حمایت کامل از خود تشویق کند و در حقیقت چین و روسیه در جبهه واحدی در کنار ایران رفتار می کنند.

*عدم حضور چین و روسیه در جلسات روز شنبه، نشان از ابتکار عمل ایران و نقش پشتیبان شرقی‌هاست

خوش‌چشم بیان کرد: به عنوان مثال روز شنبه علی باقری تمام روز را با نمایندگان هیات های اروپایی و آقای مورا جلسه داشت. از جمله اینکه در مذاکرات وین به صورت سنتی دیپلمات های ارشد غربی یا جلسه ای برگزار نمی کنند و اگر جلسه ای باشد بسیار کوتاه است، اما این شنبه جلسات بسیار طولانی برقرار شد که روسای جدید و قدیم هیات آلمان و انگلستان و همینطور مذاکره کننده ارشد فرانسه و مورا حضور داشتند.

او گفت: پس از اینکه مذاکرات تمام شد بلافاصله هیات های اروپایی به هتل ماریوت محل برگزاری جلسات اروپا و آمریکا رفتند. عدم حضور چین و روسیه در تمام جلساتی که روز شنبه بین باقری و هیات های اروپایی برگزار شد به وضوح نشان می دهد که ایران مواضع و ابتکار عمل های خودش را از طریق مذاکره کننده ارشد یعنی علی باقری مطرح می کند و نقش روسیه و چین یک نقش پشتیبان است.

این کارشناس معتقد است که از گذشته هم تمامی هیات های شرکت کننده در مذاکرات از جمله چینی ها و روس ها دیدارهای دو جانبه و چند جانبه ای با دیگر اعضای مذاکرات داشته اند تا مواضع خود را با هم هماهنگ و به یکدیگر منتقل کنند.

*جنجال قیم شدن روسیه برای ایران در مذاکرات برای تاثیرگذاری بر سفر رئیس‌جمهور به مسکو است

خوش‌چشم خاطرنشان کرد: بنابراین ادعاهایی در این زمینه که روسیه نقش واسطه گری مستقیم را بر عهده گرفته است بیشتر یک فضاسازی جنجالی است که هدف آن بیشتر به نظر میرسد برای تحت تاثیر قرار دادن سفر رئیسی به روسیه باشد و بیشتر حاوی جنجال های جناحی است تا اینکه به مذاکرات وین ربط داشته باشد.

فضاسازی جناح اصلاح طلب قبل از سفر رئیسی به روسیه

وی معتقد است که اکنون کشور نیاز به یک جو یکپارچه دارد. انتقادهای کارشناسی همواره باید وجود داشته باشد و به گوش هیات مذاکره کننده برسد چرا که انتقاد ها می تواند سازنده باشد و نقاط ضعف را بر طرف کند. اما فضاسازی های جناحی تنها به دو پارگی کشور می‌انجامد و مواضع ما را تضعیف می کند. خصوصا اگر این انتقادهای جناحی با نادیده گرفتن منافع ملی توام باشد و با بی خبری از اتاق مذاکره اظهار نظر صورت بگیرد.

خوش‌چشم درانتها بیان داشت: ما همه به دنبال این هستیم که تحریم ها برداشته شود و مهم ترین مسئله ما هم اکنون در مذاکرات وین برداشته شدن تحریم هاست. البته که در دیپلماسیِ مذاکره از هر ابزاری به جای خودش باید استفاده شود اما فضاسازی های جناحی به حصول منافع ملی ضربه میزند و قطعا کارشناسان دلسوز منافع کشور هستند و خواهان برداشته شدن تحریم ها قطعا این موارد را در نظر می‌گیرند.

سایر رسانه‌ها