مجسمه سنگی سرباز ساسانی بزودی به ایران بازمی‌گردد

«سید مهدی حسینی متین» کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن امروز (یکشنبه) ۱۳ فروردین ماه از بازگشت مجسمه سنگی سرباز ساسانی به کشور در آینده نزدیک خبر داد.

وی در این خصوص گفت: در ژانویه سال ۲۰۱۶  (۲۶ دی ۱۳۹۴) یک مجسمه سنگی سرباز ساسانی در فرودگاه استندستد انگلیس کشف و ضبط شد و این سفارت بعد از بیش از ۶ سال پیگیری حقوقی توانست ضمن اثبات مالکیت و تعلق این اثر باستانی به ایران، مقدمات بازگشت آن را به کشور فراهم کند.

کاردار ایران در این خصوص توضیح داد: دلیل این تاخیر نیز طولانی شدن مراحل حقوقی و اداری آن در بخش پلیس جنایی انگلیس و موزه بریتانیا بود که البته شیوع کرونا نیز مزید بر علت شد.

 کاردار ایران در لندن: مجسمه سنگی سرباز ساسانی بزودی به ایران بازمی‌گردد

حسینی متین اضافه کرد: پس از اثبات مالکیت ایران بر این اثر باستانی، موزه بریتانیا درخواست کرد این اثر به مدت سه ماه در این موزه به نمایش گذاشته شود که با توجه به اینکه موزه بریتانیا نسبت به ترمیم این اثر که دچار شکستگی شده بود اقدام کرده بود، با نظر این نمایندگی و مقامات ذیصلاح در داخل کشور با این درخواست موافقت شد و قرار است در آن موزه در معرض دید عموم گذاشته شود.

کاردار ایران در لندن یادآور شد: بدیهی است که پس از سه ماه این اثر توسط موزه بریتانیا به این سفارت تحویل داده خواهد شد و در اسرع وقت نیز به کشور بازگردانده خواهد شد.

وی همچنین گفت: آثار باستانی قاچاق شده دیگر متعلق به کشورمان نزد دولت بریتانیا وجود دارد که درحال پیگیری حقوقی آنها نیز هستیم. تعلق این آثار نیز به کشورمان اثبات شده و در حال پیگیری امور اداری آن هستیم که به محض انجام امور مربوطه این آثار به کشور بازگردانده خواهد شد.