جلسه ۱۹۰ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

 در ابتدای جلسه حداد عادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله مصباح یزدی طی سخنانی اظهار کرد: مرحوم مصباح یزدی نقش بسزایی در راه یافتن علوم انسانی به حوزه‌های علمیه داشت و رونق علوم انسانی در حوزه‌های علمیه، از جمله اقدامات ماندگار آن مرحوم است.

او با بیان اینکه آیت الله مصباح یزدی خدمات بسیار فراوانی در انقلاب داشته است، تاکید کرد: ایشان در سال‌های سخت اول انقلاب با همت و بینش فراوان، سبب شدند که علوم انسانی با رعایت تمام جهات شرعی و اسلامی به حوزه‌های علمیه راه پیدا کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: همت آیت الله مصباح یزدی در وارد کردن علوم انسانی به حوزه‌های علمیه، سبب ارتباط حوزه علمیه و دانشگاه و دادوستد علمی میان این دو نهاد شد.

حداد عادل تصریح کرد: وزارت علوم اجازه می‌دهد از غیر رشته روانشناسی هم در آزمون ارشد، شرکت کنند و بعد از پذیرش در آزمون، تعدادی دروس جبرانی بگذرانند تا بتوانند خود را با رشته جدید تطبیق دهند، بنابراین این مسئله باید مورد توجه کارگروه قرار گیرد.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با تاکید بر اینکه گذراندن دوره کارورزی در این رشته ضروری است، گفت: در پذیرش دانشجو در این رشته ما دانشگاه‌های خوب را معیار قرار می‌دهیم، که توانایی برگزاری دوره کارورزی را داشته باشند.

حداد عادل نیز در خصوص درس مداخلات معنوی و مذهبی گفت: با توجه به اینکه مذهب در ایران معنای خاصی دارد، اگر عنوان مذهبی در این درس به دینی تغییر پیدا کند بهتر است.

مصاحبه برای پذیرش دانشجویان روانشناسی ارشد بالینی ضروری است

در ادامه رسول روشن، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با بیان اینکه کارگروه در جلسات متعدد تجدید نظر در برنامه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی را در دستور کار قرار داد، گفت: با توجه به تاخیر ۲۵ ساله در بازنگری سرفصل‌ها و اهداف و برنامه‌های روانشناسی بالینی در سطح دنیا و دانشگاه‌های مطرح و نیاز جامعه و تحول فکری و باوری آحاد جامعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ضرورت بازنگری در کل برنامه روانشناسی ارشد بالینی احساس شد.

او ادامه داد: هدف این رشته، تربیت روانشناسانی برای کسب مهارت در زمینه ارزیابی، تشخیص و درمان افراد دارای صفات و اختلال روانی و همچنین تربیت روانشناسان برای تسلط بر برنامه آموزشی جهت پیشگیری از اختلالات روانی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با تاکید بر اینکه در این برنامه چهار رویکرد اسلامی سازی، بومی سازی، روزآمدسازی و کارآمد سازی مورد توجه ویژه قرار گرفته است، گفت: توجه به برنامه‌های معنوی در دروس مختلف و ارائه درس مداخلات معنوی و مذهبی به عنوان درس اصلی، به این دلیل است تا دانشجو با درمان‌های معنوی و مذهبی آشنا شده و با توجه به فرهنگ مذهبی جامعه آن‌ها را به کار ببندد.

روشن با بیان اینکه برنامه برای اجرا در فرایند زمانی دو سال و نیم طراحی شده است، تاکید کرد: برای پذیرش دانشجویان در این رشته، انجام مصاحبه ضروری است.

او در خصوص شرایط ورود به رشته روانشناسی بالینی تصریح کرد: داشتن شرایط مصوب سازمان سنجش و آموزش کشور و همچنین داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های روانشناسی ضروری است.

حق آموزش آزاد در ورود به رشته روان‌شناسی باید لحاظ شود

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم با تاکید بر اینکه باید حق آموزش آزاد در ورود به این رشته لحاظ شود، گفت: مصاحبه جزء شرایط پذیرش، داوطلبان قرار داده شده است، بنابراین از این طریق ظرفیت و توانایی داوطلبان سنجیده خواهد شد؛ پیشنهاد می‌شود، کارگروه در پذیرش دانشجویان برای رشته روانشناسی بالینی از سایر رشته‌ها غیر از رشته روانشناسی، انعطاف داشته و تجدید نظر کند.

در پایان جلسه ۱۹۰ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، با رای مثبت اعضا مصوب شد، پذیرش دانشجو برای مقطع ارشد رشته روانشناسی بالینی، فقط از بین فارغ التحصیلان رشته روانشناسی باشد.