عارف سعیدی، فیزیوتراپیست و مدرس دانشگاه تهران  اظهار کرد: نحوه رفتار افراد با بسیاری از کمر درد ها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در واقع کمر درد می‌تواند ناشی از افزایش سن، آرتروز، دیسک کمر، اسپاسم و کشیدگی‌های عضلانی باشد.

او توصیه کرد: افراد تحت هیچ عنوان از هر تمرین‌ ارائه شده در اینترنت برای کاهش درد کمر استفاده نکنند. در واقع تمرین‌ها درست هستند اما زمان و نحوه استفاده از هر تمرین برای انواع درد‌ها به درستی توضیح داده نشده است. به خصوص افرادی که دچار دیسک کمر هستند نباید از هر نوع تمرینی استفاده کنند.

سعیدی بیان کرد: بهترین حالت برای فردی که کمردرد دارد، حالت صاف و استاندارد است؛ برای مثال در زمان نشستن روی صندلی، قوز نکند. همچنین انجام هر کدام از حرکت‌های یوگا که فرد را با خمیدگی روبه رو کند، مضر است.

این متخصص آسیب‌های ورزشی در خصوص بهترین حالت خوابیدن گفت: طبق مطالعات بهترین حالت خوابیدن در شرایطی است که کمترین فشار به مهره‌های کمر وارد شود؛ بنابراین در حالت پهلو‌ها کمترین فشار برروی مهره و دیسک کمر وارد می‌شود. همچنین قرار دادن یک بالش بین پا‌ها و خم کردن یکی از آن‌ها به کاهش فشار مهره‌های کمر کمک می‌کند.

سعیدی تصریح کرد: روی شکم خوابیدن بیشترین میزان فشار را به ستون فقرات وارد می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود تحت هیچ عنوان از این حالت برای خوابیدن استفاده نکنید.

متخصص فیزیوتراپیست در خصوص رفع قوز کودکان گفت: کودکانی که به حالت‌های نامناسب می‌نشینند دچار قوز کمر می‌شوند. تمریناتی مانند دمر خوابیدن، سر و گردن را به سمت عقب کشاندن و همچنین حرکت شانه به سمت بالا به رفع قوز کمک می‌کند. بعضی افراد تمایل دارند از قوز بند استفاده کنند که فقط در یک ماه اول توصیه می‌شود و بعد از آن؛ قوز بند را باز کنند و خود تمرینات صحیح را انجام دهند تا عضله با کاهش فعالیت رو به رو نشود.