افسردگی ، یکی از موضوع‌ها و نگرانی‌های دنیای امروز است که هر فردی به دلایلی در دوره‌های متفاوتی از زندگی خود با آن دست و پنجه نرم می‌کند، امّا نکته حائز اهمیتی که در این میان وجود دارد این است که افراد بدانند چگونه از این موضوع پیشگری کرده و یا نحوه مقابله صحیح با آن را پیدا کنند و درصدد برطرف کردن آن برآیند.

انسان‌های شاد و لبخند به لب، همان‌ها که شاید هیچ گاه در باورمان نگنجد که ممکن است غصه‌های متفاوتی در دل داشته باشند، نگران شوند و اشک بریزند و حتی افسردگی به سراغشان آید از جمله افرادی هستند که در برهه‌های متفاوت زندگی شان با این مشکل روبرو می‌شوند، امّا تفاوت آن با دیگر افراد افسرده چگونگی مقابله آن‌ها با افسردگی است چرا که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

رویا نوری جامعه شناس در رابطه با افسردگی افراد اظهار کرد: اغلب افراد در زندگی خود دچار افسردگی می‌شوند که در این میان، انسان‌های شاد هم گاهی اوقات از این موضوع مستثنی نیستند که در این خصوص باید گفت افراد حتما باید با یک متخصص گفتگو کنند و از او مشاوره بگیرند و ارتباط خود را با خدا قوی‌تر کنند.

وی بیان کرد: انجام کارهایی، چون نقاشی کشیدن و تفریحاتی، چون بازی کردن با حتی ظرفی از ماسه می‌تواند کمک کننده باشد که نقش تغذیه خوب در این خصوص غیر قابل کتمان است. به همین خاطر، افراد باید آزمایش خون دهند و در صورت نیاز از مکمل آهن و ویتامین D استفاده کنند.

برخی از راهکار‌های رها شدن از بند افسردگی

این جامعه شناس با اشاره به معضل بی خوابی در افراد افسرده گفت: با توجه به این که عمده افراد افسرده دچار بی خوابی می‌شوند باید توجه کنند که برای رفع بی خوابی، شکر، نوشابه، قهوه و کافئین را حتما باید ۶ ساعت قبل از خواب متوقف کرده و از نوشیدنی‌های گیاهی استفاده کنند.

نوری با اشاره به نقش مهم  آرامش برای جلوگیری از هرچه بیشتر افسردگی تصریح کرد: افراد حتما باید مدیتیشن و یوگا انجام دهند و از نفس گیری درست غافل نشوند. زیرا برای پیشگیری و درمان افسردگی  بسیار مفید است.

وی ادامه داد: گریه کردن همیشه بد نیست و افراد گاهی باید گریه کنند و اگر دچار افسردگی شدند حتما از دوستان و اطرافیانی که این مشکل آن‌ها را نمی‌پذیرند و از آن‌ها برای این منظور انتقاد می‌کنند دوری کنند.