عادل دهدشتی،معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 106 هزار نفر تسهیلات هفت میلیون تومانی قرض‌الحسنه بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی را دریافت کرده‌اند.

دهدشتی با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان (از ابتدای سال 1399 ) قریب به 450 هزار بازنشسته از این تسهیلات استفاده کرده‌اند، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری بیش از 250 هزار نفر دیگر نیز از تسهیلات هفت میلیون تومانی بهره‌مند شوند.

 معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: این سازمان به منظور کاهش مراجعات حضوری به بانک‌ها سامانه ارسال درخواست ثبت نام و دریافت وام به صورت الکترونیک به عنوان جایگزین مراجعات حضوری در شرایط اوج گیری مجدد ویروس کرونا را راه اندازی کرده است.

وی با ذکر اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 112 هزار نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران متقاضی، درخواست خود را از طریق سامانه پرداخت وام مستمری بگیران ثبت‌ نهایی کرده‌اند، افزود: سامانه پرداخت وام به مستمری بگیران، تشریفات اداری و مراجعات حضوری آنان را حذف کرده است.

دهدشتی با اشاره به اینکه در سال جاری طی سه مرحله 106 هزار و 518 نفر واجد شرایط، تسهیلات خود را، دریافت کرده‌اند افزود: بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی می‌باید با مراجعه به کانون‌های بازنشستگی درخواست وام قرض الحسنه را به صورت اینترنتی ثبت کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی، اقدامات گسترده و متنوعی را در جهت خواسته و رفاه حال مستمری‌ بگیران انجام داده است، افزود: این سازمان به عنوان بزرگترین نهاد بیمه‌ای کشور نقش مهم و تأثیرگذاری در بهبود وضعیت معیشتی اقشار زحمتکش جامعه دارد که پرداخت تسهیلات با شرایط مطلوب از جمله اقدامات رفاهی این سازمان است.

وی با تاکید بر اینکه مبلغ وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش داشته است، بیان داشت: در سال گذشته مبلغ 5 میلیون تومان تحت عنوان وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان پرداخت شد که این رقم در سال جاری به 7 میلیون تومان افزایش یافته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تامین اجتماعی همچنین افزود: در سال جاری حسب تفاهم‌نامه منعقده با بانک رفاه کارگران ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به بازنشستگان اختصاص یافته است، که از زمان ثبت‌نام تا زمان دریافت وام به طور متوسط 30 تا 40 روز فاصله زمانی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سقف سن دریافت وام بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به سال گذشته از 70 به 77 سال افزایش یافته است، گفت: تا پایان سال جاری بیش از 370 هزار بازنشسته در شش مرحله این تسهیلات را دریافت می‌کنند.

مهم و فوری| شروع مرحله سوم پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان 17 شهریور 1400

این مقام مسئول تصریح کرد: بازنشستگانی که درخواست وام دارند می‌باید سیم کارت مشخصی بنام خود داشته باشند و شماره تلفن همراه ثبت شده صرفا باید متعلق بنام شخص بازنشسته باشد. همچنین بازنشستگان باید به سامانه پیامکی حاوی تاییدیه‌‌ای که از سوی بانک رفاه برای تایید هویت وام گیرنده ارسال می شود، پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه بازنشسته می‌باید فاقد بدهی بانکی، چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌‌های کشور باشد، یادآور شد: برای دریافت وام هفت میلیون تومانی اولویت با کسانی است که تاکنون از این تسهیلات استفاده نکرده باشد.

دهدشتی افزود:بازپرداخت وام تسهیلات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی 2 ساله بوده و کارمزد آن 4 درصد است و همچنین برای دریافت این وام نیاز به ضامن و سفته نیست.