به گزارش افکارنیوز،

مهدی چمران در آغاز دویست و هفدهمین جلسه شورا با اشاره به تعطیلی مدارس به واسطه آلودگی هوا،اظهار داشت: آلودگی هوا مرگ تدریجی است که بر سر مردم تهران سایه افکنده و این آلودگی همه را در بر می‌گیرد و کسی را جا نمی گذارد.

وی ادامه داد : امروز و فردا مدارس با تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا تعطیلی اعلام شده اما باید متذکر شویم که با تعطیلی مدارس ره به جایی نمی‌بریم.

چمران افزود: آلودگی هوا توسط همه‌ی ساکنان شهر استنشاق می‌شود، آلودگی که بر نسل های آینده ما نیز تاثیر گذار خواهد بود همچنانکه بر میزان هوش و جسم آنان تاثیر خود را خواهد داشت.

وی بیان داشت : در حالی که با شیوع یک بیماری و مرگ چندین نفر اذهان متوجه آن می‌شوند باید گفت آلودگی هوا مرگ ناپیدایی است که متاسفانه از آن غافل ماندیم و فکر می‌کنیم خبری نیست حال آنکه خبری هست، مرگ تدریجی بر مردم تهران مستولی شده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد : ما به جای پرداختن به راهکار های اساسی به راه حل‌هایی می‌پردازیم که تا به این جا چندان کارایی نداشته نظیر تعویض بنزین در حالی که چاره اصلی ریشه کن شدن آلودگی هوا در 18 راه کار عملیاتی بیان شده که اولین و مهمترین آن توسعه حمل و نقل عمومی است.

چمران اظهار داشت : ذرات با قطر کمتر از 2.5 میکرون تا اعماق ریه افراد رسوخ می‌کند و باید هر چه سریعتر برای کاهش آلودگی هوا فکری کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین به تعطیلی یک هفته‌ای معادن شن و ماسه با تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا اشاره کرد و گفت : بعد از پیگیری‌های فراوان اعضای شورا از جمله آقایان حافظی و حقانی و نیز دوستداران و فعالان محیط زیست و هشدار های فراوان، اعضای کمیته اضطرار به این جمع بندی رسیدند که این معادن تنها یک هفته تعطیل شود، فکر می‌کنید با تعطیلی یک هفته‌ای این معادن هنر کردید!

وی افزود: اجازه نامه این معادن سال‌ها است که پایان پذیرفته و حتی کمیسیون ماده 20 در باره آن رای صادر کرده اما واقعا علاج کار تعطیلی یک هفته‌ای این معادن بوده است ؟!

چمران تاکید کرد: امیدوارم این سخن ما به گوش مسئولان برسد و من درخواستم از آقایان حافظی و حقانی و دیگر اعضای شورا این است که خسته نشوند و دست از تلاش برندارند تا این معادن به کل تعطیل شوند.