به گزارش افکارنیوز،

 ایرج حریرچی در چهل و هفتمین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت درباره افزایش پوشش بیماری‌های خاص با تشریح اولولیت‌بندی بیماری‌هایی که درمان آنها بسیار گران است، اظهار داشت: هر کسی در موقع سلامت، اشتغال و جوانی برای سلامت پرداخت کند باید در زمان بیماری به اندازه نیاز خدمت دریافت کند و می‌توان از فرمایشان و منویات رهبری نیز در این باره اشاره کرد.

وی ادامه داد: بنابراین یک اصل بسیار مهمی در این رابطه وجود دارد مبنی بر اینکه ثروتمندان باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند و فقرا اصلاً حق بیمه نپردازند زیرا این اصل بیمه است که ثروتمند به فقیر کمک کند و جوان به پیر و ...

حریرچی ادامه داد: یک اصل دیگر هم این است که حمایت از بیمار طبق قانون با بیمه‌ها است و حتی اگر یک روز هم به عمر یک نفر اضافه کرد باید هزینه کرد ولی آیا کشورها و دولت‌ها از توان این هزینه بر می‌آیند، کما اینکه برخی از کشورها این را قبول می‌کنند که یک الی سه برابر سرانه درآمد ناخالص ملی را خرج کنند تا یک سال عمر به دست آورند.

حریرچی درباره اجرای طرح‌های جدید در طرح تحول سلامت عنوان کرد: با توجه به محدودیت مالی که داریم اولویت اصلی ما نهادینه سازی برنامه طرح توحل سلامت است که در بند یک برنامه وزیر بهداشت به مجلس بود و همچنین جزو دستورات رئیس جمهور به وزارت بهداشت نیز خواسته شده است.

قائم مقام و مدیرکل وزارت بهداشت ادامه داد: اولویت‌های مهم در طرح تحول سلامت، کیفیت بخشیدن به خدمات طرح تحول است، البته تخت‌ها در حال افزایش است و تشکیل پرونده‌های الکترونیکی جدید نیز در حال اجرا است.

حریرچی خاطرنشان کرد: بنابراین فعلاً هیچ اقدام و طرح پُرهزینه در طرح تحول سلامت به دلیل کمبود منابع مالی نداریم و در این زمینه محدودیت وجود دارد.