به گزارش افکارنیوز،

سرهنگ یاراحمدی، سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به برخی از وظایف تخصصی پلیس آگاهی افزود: مبارزه با جرائمی نظیر جرائم جنایی، اقتصادی، قاچاق کالا و ارز ، سرقت، جعل و کلاهبرداری و انجام اقدامات فنی – تخصصی مؤثر در کشف علمی جرم مانند بررسی صحنه‌های جرم و اظهارنظرهای کارشناسی نسبت به مدارک و دلایل مکشوفه از صحنه­‌های جرم، تعیین پیشینه کیفری افراد، تحقیق، تعقیب، شناسایی و دستگیری متهمین و مجرمین حرفه­‌ای در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری‌اسلامی‌ایران بخشی از وظایف این پلیس است. انجام این مأموریت‌های تخصصی و خطیر با هدف کشف جرائم و به تبع آن حمایت از حقوق شهروندان، برقراری نظم و کمک به اجرای عدالت در جامعه صورت می‌گیرد.

سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: براساس قوانین، پلیس آگاهی در فرآیند کشف جرائم از اختیارات قانونی برخوردار است، تلاش مجموعه پلیس آگاهی بر این است که ضمن رعایت و اجرای قانون در فرآیند رسیدگی به پرونده­‌های ارجاعی، خلاء‌های قانونی موجود مانعی برای توجه مناسب این پلیس به حقوق حقه هر یک از اشخاص ذی‌حق ( شاکی ، متهم ، قربانی و ... ) بوجود نیاورند . بدین ترتیب مفهوم " حرفه ­ای گرایی پلیس" را همراه با مسئولیت قانونی در جامعه اشاعه می‌دهد.

وی تصریح کرد: اقداماتی که تاکنون این مجموعه در پرونده‌های ارجاعی با رعایت حقوق شهروندی طرفین انجام داده است شاخص و قابل تقدیر است. سعی بر این است که با برگزاری پنل تخصصی و سخنرانی در کنگره بین‌المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی، ضمن معرفی برخی از مأموریت­‌های محوله پلیس آگاهی، راهکارها و پیشنهادات علمی و کاربردی در راستای رفع برخی از چالش ­ها و ابهامات موجود در حوزه کشف علمی جرائم از منظر حقوق شهروندی ارائه شود.

یاراحمدی در پایان ابراز امیداوری کرد: همکاری ­های علمی پلیس آگاهی با جوامع علمی کشور همچون این کنگره موثر در اجرای هر چه بهتر قانون و در نهایت برقراری نظم و امنیت باشد.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این نمایشگاه به پایگاه اینترنتی www.Lawi.ir مراجعه نمایند و یا با شماره های  4-33699093-021و 9-36621318-021 تماس حاصل فرمایند.

نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی، باهدف تقویت نظارت و اجرای قوانین در راستای توانمندسازی و ارتقاء کارآمدی دستگاه های اجرایی در زمینه حقوقی و همچنین معرفی آخرین نظریه ها و دستاوردهای علمی، تبادل دیدگاهها، با حمایت دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی کشور با حمایت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وزارتخانه ها، و دانشگاه های سراسر کشور با محوریت نظارت و اجرای قوانین در دستگاه های اجرایی، ایجاد محیط و ساختار مناسب حقوقى، قضایى و ادارى براى تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله کشور با دعوت گسترده از مقامات ملی و مهمانان بین المللی، وزرای محترم  به همت مرکز همایش­های بین المللی توسعه ؛ 3 و 4 آبان ماه سال جاری در برج میلاد تهران، برگزار می شود.