به گزارش افکارنیوز،

کیومرث کلانتری در حاشیه این افتتاح‌ها با اشاره به شعار امسال روز هوای پاک گفت: این نام‌گذاری به‌این‌علت است که در قانون جدید هوای پاک، تخلفات زیست‌محیطی جرم  بوده و مجازات برای آن در نظر گرفته‌شده است.

وی بابیان اینکه امروز 2 مرکز معاینه فنی در شهرستان شهریار آغاز به کارکردند، افزود: بیش از 80 درصد آلودگی هوا ناشی از تردد خودروها بوده  و حدود 20 درصد خودروهای در حال تردد، فرسوده، آلاینده و فاقد معاینه فنی هستند و بر همین اساس مراکز معاینه فنی از ضرورت‌های کنترل آلودگی هوا هستند.

کلانتری ادامه داد: براساس قانون همه خودروهای فاقد معاینه فنی باید برگه معاینه فنی را دریافت کنند و اگر چنانچه دارنده خودرو فاقد معاینه فنی باشد روزانه توسط پلیس راهور جریمه خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه آنچه باید پیگیری شود این است که خودروهای در حال تردد دارای معاینه فنی باشند و اگر چنانچه مراکز معاینه فنی از قانون هوای پاک عدول کنند و این اصول را رعایت نکنند با این مراکز برخورد قانونی خواهد شد، اظهار داشت: امیدواریم که هم شهروندان و هم مراکز معاینه فنی توجه کافی داشته باشند که گواهی صادرشده گواهی واقعی سلامت فنی خودرو باشد.

وی در ادامه بابیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست امسال استانداردهای آلایندگی خودروها را تغییر داده و شرایط سخت‌تر شده است، افزود: بر این اساس خودروهای صفرکیلومتر تا 4 سال معاف از دریافت معاینه فنی بوده و پس‌ازآن هرساله ملزم به مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی هستند.

کلانتری با اشاره به اینکه بخشی از آلودگی هوای تهران و شهرستان‌های اطراف آن مربوط به تردد خودروها و بخشی هم مربوط به واحدهای صنعتی است، تصریح کرد: خصوصاً در این منطقه وجود واحدهای شن و ماسه و معادن، باعث تولید ریز گردهای زیادی می‌شود که در افزایش آلودگی هوا تأثیر بسزایی داشته و امیدواریم با اقدامات انجام‌شده میزان آلایندگی صنایع و خودروها در حدود استانداردهای محیط‌زیست قرار گیرد.

وی اظهار داشت: 424 واحد آلاینده شناسایی و برخورد قانونی با این واحدها انجام‌شده است، حدود 160 واحد دارای برنامه زیست‌محیطی در کاهش آلایندگی هستند که امیدواریم بتوانند برنامه‌های خود را به تائید سازمان حفاظت محیط زیست برسانند و قطعاً با سایر واحدهای آلاینده برابر قانون برخورد خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بابیان اینکه در بحث خودروها موضوع استاندارد خودرو و هم استاندارد سوخت مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست است، تصریح کرد: وزارت نفت متعهد است که تولید بنزین با استاندارد یورو 5 را پیگیری کند تا بار آلایندگی هوا ناشی از  مصرف سوخت کاهش یابد.

وی افزود: خوشبختانه از سال 92 تا 95 شاهد کاهش تعداد روزهای ناسالم در تهران بوده‌ایم، در سال 95، 89 روز هوای ناسالم داشتیم و امیدواریم امسال هم با توجه به کاهش نزولات در پاییز و زمستان ، همان شرایط را داشته باشیم.

کلانتری در پایان بابیان اینکه در تهران 36 مرکز معاینه فنی خودروهای سبک و 13 مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین وجود دارد، بیان داشت:  اگر این مراکز به شکل صحیح فعالیت کنند ، حداقل 20 درصد از آلودگی ناشی از تردد خودروها کاهش خواهد یافت.

گفتنی است در حاشیه این مراسم تست آلایندگی خودروهای عبوری توسط معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و مسئولان شهرستان شهریار انجام شد.