به گزارش افکارنیوز،

ابوالفضل قناعتی گفت: مدل جدید طرح ترافیکی که قرار است در سال ۹۷ اجرایی شود به گونه‌ای است که در عمل شهروندان به ورود به محدوده طرح ترافیک ترغیب می‌شوند.

وی افزود: به دلیل فراهم شدن شرایط برای ورود تمام خودرو‌ها به محدوده طرح ترافیک، شهروندان تشویق می‌شوند که برای تردد‌های خود، از خودرو شخصی استفاده کنند.

عضو سابق کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به زمان بندی صورت گرفته برای ورود به محدوده طرح ترافیک سال ۹۷ اظهارکرد: برای طرح ترافیک سال ۹۷ به گونه‌ای برنامه ریزی شده که اگر خودرویی در ساعات پیک وارد محدوده شود، باید مبالغ بیشتری را بپردازد و اگر ساعت پیک رد شده باشد، مبالغ دریافتی چندان زیاد نیست. این شرایط سبب می‌شود تردد در ساعات پیک نیز در محدوده طرح ترافیک افزایش پیدا کند.

قناعتی تاکید کرد: فلسفه طرح ترافیک، کاهش تردد خودرو‌ها در محدوده مرکزی شهر تهران است، اما با طرح جدید شهرداری تهران بدون شک تردد‌ها در ساعات غیر اوج نیز در مرکز شهر افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه " طرح ترافیک جدید فرهنگ ترافیکی شهروندان را تغییر خواهد داد" خاطرنشان کرد: طرح ترافیک جدید سبب افزایش انگیزش شهروندان به استفاده از وسایل نقلیه شخصی خواهد شد و همین موضوع مقدمات آلودگی بیشتر هوای شهر تهران را در پی خواهد داشت.

عضو سابق کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به استقبال شهروندان کمتر برخوردار از موتورسیکلت برای ورود به محدوده طرح ترافیک تصریح کرد: افزایش غیر معقول عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک سبب خواهد شد خانواده‌های کمتر برخوردار به سمت خرید موتورسیکلت سوق پیدا کرده و این موضوع می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

قناعتی تاکید کرد: یک موتورسیکلت ۴ برابر بیشتر از یک خودرو آلودگی دارد و بی توجهی به این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه " مشکل مدیران شهری نه آلودگی بلکه کسب درآمد بوده است" اذعان کرد: مدیران شهری با طرح ترافیک جدید، به نوعی پای خود را به روی گلوی شهروندان تهرانی گذاشته و با شعار کاهش آلودگی هوای شهر، به دنبال درآمد زایی هستند.