به گزارش افکارنیوز،

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در سفر 2 روزه به استان سیستان و بلوچستان که در آستانه سالروز سی و نهمین پیروزی انقلاب اسلامی انجام شد، طرح‌هایی را افتتاح کرد و کلنگ ساخت برخی طرح‌ها را به زمین زد و در برنامه‌‌های بزرگداشت دهه فجر این استان حضور یافت. 

* بازگشت سه کودک بلوچ بازمانده از تحصیل به مدرسه 

بطحایی، هنگام افتتاح یکی از پروژه‌های آموزشی و رفاهی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان با فرزندان یک خانواده اهل چابهار روبه‌رو شد که به دلیل فوت پدر و فقر از تحصیل بازمانده بودند.

وی پس از افتتاح و کلنگ‌زنی این پروژه که به کمک کودکان‌ آن خانواده صورت گرفت، به مدیران آموزش و پرورش استان دستور داد، این کودکان با هزینه شخصی وزیر هرچه سریع‌تر به کلاس‌های درس بازگردند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین مدیران استان را ملزم کرد گزارش این فرایند را به او اطلاع دهند.

* تدوین برنامه‌های درسی خاص برای مناطق دارای شرایط اقتصادی و گردشگری ویژه

وزیر آموزش‌ و پرورش در حاشیه سفر به استان سیستان و بلوچستان از تدوین برنامه‌های درسی خاص برای مناطقی با شرایط اقتصادی و گردشگری ویژه خبر داد.

وی بر ضرورت تعامل بیشتر با سازمان گردشگری تأکید و عنوان کرد: استان سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان چابهار جاذبه‌های فراوانی برای گردشگری دارد که متأسفانه تاکنون این جاذبه‌ها مورد استفاده قرار نگرفته است بنابراین آموزش و پرورش این آمادگی را دارد که تحت عنوان برنامه‌های درسی خاص برای مناطقی مثل چابهار که زمینه‌های خاص اقتصادی از جمله گردشگری را دارد، توجه جدی را در برنامه‌های درسی این دانش‌آموزان به این موضوع داشته باشد.

بطحایی خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان در چابهار با توجه به زمینه گردشگری که وجود دارد باید نسبت به سایر استان‌ها در حوزه گردشگری مطالعه متفاوت‌تری داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در جمع فرهنگیان چابهار، کنارک و دشتیاری گفت: مدرسه، محور اصلی و کانون تحول در آموزش و پروش است؛ هرچه در بیرون مدرسه است نقش پشتیبانی و حمایتی را برعهده دارد.

وی تصریح کرد: از همه مردم این منطقه صمیمانه تشکر می‌کنم که دورافتاده‌ترین نقطه کشور چراغ آموزش و پرورش را روشن نگه داشته‌اند.

بطحایی از 3 برنامه اساسی آموزش و پرورش در سال جاری خبر داد و گفت: اولین برنامه، ارتقای شایستگی مدیران مدرسه است؛ مدیر مدرسه‌ای که حرفه ای و متخصص نباشد اتفاق جدیدی در تعلیم و تربیت رقم نخواهد زد.

وی ادامه داد: برنامه دوم تمرکززدایی در سیستم آموزشی است، متأسفانه امروز دست و پای مدیران مدرسه برای خلاقیت و نوآوری بسته است تا تمرکز موجود کاهش نیابد و اختیارات مدیر مدرسه افزایش پیدا نکند، مشکلات همچنان پابرجاست. 

وزیر آموزش و پرورش طراحی و استقرار نظام کنترل کیفیت مدارس را سومین برنامه اصلی این وزارتخانه عنوان و اذعان کرد: مدرسه‌ها باید به طور دائم با وضعیت قبلی خود مقایسه شوند تا پیشرفت و یا پسرفت آن به علاوه علل و دلایل آن گزارش داده شود.

بطحایی گفت: امروزه دانش‌آموزان آنچنان دچار حافظه‌محوری شده‌اند که تمام زندگی آنها صرف آموختن دانش‌هایی می‌شود که در بیرون از مدرسه خیلی کم از آنها استفاده می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما به تازگی تمامی آزمون‌های ورود مدارس استعداد درخشان، نمونه و همه مدارسی که با اسامی مشابه فعالیت می‌کنند، حذف کردیم.

بطحایی با اشاره به دیدار خود با خانواده های شهیدان والا‌مقام از جمله شهیده مطهره نارویی گفت: یکی از افتخارات ما آن است که در سفر به استان‌ها توفیق دیدار خانواده های معزز شهدا را داریم، بنابراین راه و یاد و نام شهدا همواره باید الگوی ما بوده و در جامعه ادامه یابد.

وی خانواده‌های معظم شهدا را چشم و چراغ ملت و خدمت به آنها را اقدامی فرهنگی و ارزشمند دانست و خاطر نشان کرد: خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان، بزرگترین سرمایه‌های معنوی انقلاب و ملت هستند که یاد آنان موجب اشاعه ارزش‌های ایثار و پایداری در جامعه محسوب می‌شود و در همین راستا دلجویی و دیدار با آنان، ادای دین به ارزش‌های انقلاب است.