به گزارش افکارنیوز،

محمد علی نجفی در چهل و پنجمین جلسه شورای شهر تهران و در جلسه ای که به منظور بررسی استعفای وی از شهرداری تهران برگزار شد، گفت: یک دستور العمل 32 ماده ای در رابطه با مدیریت هزینه ها در سال 96 صادر کردیم و مرتب این موضوع رصد می شود.

وی افزود: در این دستور العمل استفاده از کالاهای ایرانی ذکر شده بود و بعد از اعلام شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، ما نیز کارگروهی را تشکیل دادیم که با همکاری شورا مشخص کنیم شهرداری چه حمایت هایی را می تواند از کالاهای ایرانی داشته باشد.

شهردار تهران با اشاره به مقاوم سازی پل کریم خان اظهارکرد: در سال 97، در رابطه با مقاوم سازی پل کریم خان اقداماتی شد و اکنون شاهد هستیم که در کمتر از 3 هفته، مقاوم سازی پل کریم خان انجام شد.

نجفی با قدردانی از اعضای شورای شهر خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر و برخی از نمایندگان مجلس از برنامه های شهرداری تحت عنوان نوروزگاه بازدید کردند.

وی ادامه داد: امیدوار هستم اقداماتی که در رابطه با نوروزگاه ها انجام شده تقویت شود.

شهردار تهران در رابطه با افتتاح پروژه هایی در منطقه 8 تهران خاطرنشان کرد: با وجود استعفا، اما پروژه های شهر تهران متوقف نشد و حتی روز گذشته نیز شاهد بودیم که تعدادی پروژه در منطقه 8 تهران افتتاح شد.

نجفی در رابطه با استعفای خود اذعان کرد: 7 ماه و نیم قبل، اعضای شورای شهر تهران، تصمیمی را در رابطه با انتخاب شهردار اتخاذ کرد و اکنون شاهد هستیم که مدیران تخصصی بر سر کار آمده اند.

وی ادامه داد: بالاترین تیم مدیریتی از نظر تجربه و کارآمدی اکنون بر سر کار آمده اند و آنچه در 7 ماه و نیم گذشته رخ داده، کار مشترک شورای شهر و شهرداری بوده است.

شهردار تهران با اشاره به عملکرد خود طی ماه های قبل خاطرنشان کرد: کارنامه 7 ماه و نیم شهرداری و شورای شهر کاملا قابل دفاع است و اقدامات انجام شده و محتوای فعالیت ها با قبل قابل مقایسه نیست.

نجفی در خصوص تحقق بودجه در 6 ماهه دوم سال 96 بیان کرد: در بخش منابع مالی نقدی، در 6 ماهه دوم سال 96، حدود 120 درصد تحقق داشتیم.

وی تاکید کرد: یکی از بهترین و واقعی ترین بودجه های تاریخ شهر تهران، بودجه سال 97 است.

شهردار تهران در رابطه با حاشیه های مطرح شده پیرامون شهرداری تهران طی ماه های گذشته گفت: تهمت افکنی ها، حاشیه ها و افتراهای زیادی طی ماه های گذشته نصیب من شد.

نجفی افزود: بسیاری از مشکلات در شهر تهران برطرف شد و ریل گذاری صحیح تری در رابطه با برنامه های شهر تهران گذاشته شده است.

وی در خصوص نتایج ملموس برخی از فعالیت ها در شهرداری تهران تصریح کرد: بسیاری از شهروندان تهرانی نتایج عملکرد مدیریت شهری را لمس کرده و نتایج بسیاری از امور ما در شهرداری نیز در بلند مدت قابل رویت خواهد بود.

شهردار تهران با تاکید بر دشواری امور در شهر تهران خاطرنشان کرد: بنده و همکارانم سختی راه را از قبل هم پیش بینی می کردیم و تردیدی در روند کاری خود نداریم. راهی که ما در شهرداری داشتیم، ادامه خواهد داشت و هیچ گاه در مقابل مشکلات شانه خالی نخواهیم کرد.

نجفی در خصوص اصلی ترین دلایل استعفای خود اظهارکرد: حدود یک ماه قبل، بر اساس اعلام پزشکان معالج به بیماری مبتلا شدم که درمان و طول درمان این بیماری زمان طولانی را می خواهد.

وی ادامه داد: عده ای پیش بینی می کردند که من بعد از 6 ماه از شهرداری تهران می روم. بیماری من جدید است و بیماری مرتب با قلب من مشکلی در فعالیت هایم ایجاد نکرد. این بیماری جدید است و درمان من برای این بیماری، بخش عمده ای انرژی ام  را خواهد گرفت و انرژی لازم برای اقدام در شهرداری را نخواهم داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه حفظ مسئولیت شهرداری در شرایط بیماری خیانت به مردم است گفت: از اعضای شورای شهر تقاضا می کنم این استعفا را به مسائل سیاسی و محیطی ارتباط ندهند. اصلی ترین دلیل تقاضای من، بیماری است.

نجفی تاکید کرد: عوامل دیگری نیز برای این استعفا مطرح است اما اصلی ترین دلیل آن، بیماری من است.

وی در خصوص پیشنهادات مطرح شده طی روزهای گذشته اظهارکرد: انتخاب قائم مقام و یا مرخصی چند هفته ای من، تصمیم صحیحی نخواهد بود.

شهردار تهران با اشاره به لزوم انتخاب شهردار جدید بیان کرد: اگر وضعیت ادامه داشته باشد، لطمه جدی به شهر و شهرداری وارد می شود. سیستم مدیریت کشور به گونه ای است که همه چیز به نفر اول بر می گردد. اگر شهردار نباشد، به بدنه شهر لطمه وارد می شود.

نجفی ادامه داد: بدنی که طی مدت زمان گذشته نحیف و خم شده بود را تا حدودی سر پا کرده ایم و باید تلاش کنیم بدنه شهرداری به حالت قدرتمند باز گردد.

وی در خصوص انتخاب نفر جدید برای شهرداری تهران خاطرنشان کرد: اگر بخواهم روند درمان و حضور در شهرداری را طی کنم، بدون شک کارنامه ضعیفی خواهم داشت و در کنار آن، روند معالجه من نیز با مشکل مواجه می شود.

شهردار تهران با ارائه درخواستی از اعضای شورای شهر تصریح کرد: درخواست می کنم اعضای شورای شهر با این استعفا موافقت کنند و همه اعضای شورای شهر قبول کنند که فرد جدیدی مسئولیت شهرداری را بپذیرد.

نجفی افزود: از سال 1358، نخستین حکم خود را از شهید چمران دریافت کردم. آن زمان مشاور وی بودم و در سن 27 سالگی نیز زمانی که شهید چمران به وزارت رسید، مشاور وی بودم. طی 39 سال گذشته، در پست های مختلف بر مسند کار بوده ام اما اکنون بیمار هستم و باید با این بیماری به مبارزه بر خیزم.

وی در خصوص روند درمان خود اذعان کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه باید در بیمارستان بستری شده و روند درمان خود را به طور جدی آغاز کنم.